Duda ściągnął wszystkich na Narodowy w sprawie referendum. Ale najważniejszego nie powiedział

- Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku - oznajmił prezydent Andrzej Duda na Stadionie Narodowym. Mimo oczekiwań, prezydent nie ujawnił, jakie pytania miałyby paść na zapowiadanym przez niego referendum.

Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym roku zapowiedział, że chce zorganizować głosowanie, podczas którego Polacy mają zdecydować czy i w jakich obszarach należałoby zmienić obecną konstytucję. Wciąż nieznana pozostaje data głosowania, ale też przyszłość pomysłu prezydenta. Odbyła się jednak seria spotkań z organizacjami itp. na ten temat. Na Stadionie Narodowym pojawili się m.in. prezes TK Julia Przyłębska czy szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Na wstępie kongresu "Wspólnie o Konstytucji" prezydent podsumował kampanię, podczas której odbywały się rozmowy o jego propozycjach. - Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI w. - mówił i dodał, że nadarza się okazja ku temu, by zająć się ponownie konstytucją w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Kluczowe znaczenie ma instytucja referendum, która powinna zostać wzmocniona - wskazywał prezydent i podkreślił, że jego konsultacje mają na celu pokazanie Polakom, że "ich los znajduje się w ich rękach". - Dlaczego zbiorowy suweren, który jest fundamentem obecnego ustroju, nie może odgrywać fundamentalnej roli w ustrojowych zmianach? - pytał zgromadzonych.

Później prezydent mówił, jakie pytania sam by zadał.

- cykl debat ws. konstytucji skłania mnie do postawienia pytania o możliwość inicjowania ogólnokrajowego referendum zatwierdzającego ustawy dot. materii konstytucyjnej, na przykład w sprawie waluty, ochrony zdrowia. systemu rent i emerytur czy oświaty. Jedno jest dla mnie jasne - zasadniczym celem reformy konstytucyjnej pozostaje umocnienie polskiej niepodległości i pomyślnego bytu Polaków

- powiedział.

Wskazał też, że na podstawie efektów debaty, skłania się też ku postawieniu pytania o potrzebę "podkreślenia w konstytucji szczególnej pozycji i przywilejów rodziny". - Z uwzględnieniem uzupełnienia katalogu wartości obecnie chronionych na mocy art. 18 konstytucji o ojcostwie - dodał.

Spekulowano, że referendum konstytucyjne miałoby odbyć się 11 listopada (w Dzień Niepodległości), ewentualnie plebiscyt miał mieć miejsce w tym samym czasie co wybory samorządowe (w ich wypadku znane są trzy możliwe daty: 21 października, 28 października lub 4 listopada).

Więcej o:
Komentarze (129)
Referendum konstytucyjne. Andrzej Duda o pytaniach
Zaloguj się
 • stasi1

  Oceniono 34 razy 32

  Może powinno być takie pytanie zy prezydent łamiący konstytucję jest automatycznie relegowany jest z urzędu?

 • juma07

  Oceniono 33 razy 31

  Niepodległość, od Watykanu i jego agentów... oraz zniesienie kontrybucji na rzecz kk

 • cd1010

  Oceniono 30 razy 28

  W dupie mam referendum organizowane przez człowieka łamiącego Konstytucję.

 • owca888

  Oceniono 27 razy 25

  Adrian, zacznij od przestrzegania OBOWIĄZUJĄCEJ Konstytucji.
  Bo ją naruszałeś, zamiast być jej strażnikiem, a to cię dyskwalifikuje. Wara od niej.

 • def11

  Oceniono 27 razy 25

  Panie Adrian, Polsce potrzeba przede wszystkim przestrzegania przez prezydenta i obóz rządzący obecnej konstytucji.

  PS. To mało wiarygodne gdy złodziej wypowiada się na temat zmian kodeksu karnego

 • antymilo92

  Oceniono 24 razy 22

  Dziwne, ze na Narodowym nie bylo intelektualistow jasnogorskich. Oni maja caly szereg pomyslow a lokator Palacu Prezydenckiego zawsze sie z nimi zgadza, co nie raz podkreslal ......

 • antropoid

  Oceniono 23 razy 21

  Najważniejszego nie powiedział - bo Adrianowi najważniejszego nie wolno mówić.

 • antropoid

  Oceniono 22 razy 20

  "Duda ściągnął wszystkich..."
  ----------------------------------

  Jakich wszystkich?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX