Wiadomo, ile będzie kosztował rejs jachtem PFN. Cena nie uwzględnia kosztu zakupu jachtu

"Polska100" to projekt, w ramach którego jacht z polską załogą ma wyruszyć w rejs po świecie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska Fundacja Narodowa, która kupiła jacht, podała właśnie, ile będzie kosztował sam rejs.

Jacht ma wyruszyć w rejs w lipcu tego roku, a na kapitanem na jednostce zostanie Mateusz Kusznierewicz, dwukrotny medalista olimpijski w żeglarstwie.

Początkowo była to oddolna inicjatywa, ale projektem zainteresowała się Polska Fundacja Narodowa, która zgłosiła się do twórców i została strategicznym partnerem przedsięwzięcia pod koniec 2017 roku. To także PFN była jednym ze sponsorów, którzy wyłożyli pieniądze na żaglówkę. Fundacja promuje też akcję na swojej stronie internetowej.

Poseł PO Krzysztof Brejza zapytał PFN o koszt imprezy. Teraz opublikował odpowiedź fundacji.  

"Hej wilki morskie. Kto ma patent żeglarski będzie mógł promować Polskę wśród ryb na różnych morzach i oceanach. Rejs #PFN jedyne 3.000.000zł rocznie BEZ KOSZTU zakupu jachtu. Kosztu francuskiego jachtu nie chcą jeszcze podać" - napisał poseł na Twitterze 

Gazeta.pl już wcześniej ustaliła, jaki będzie szacunkowy koszt jednostki. Z informacji przesłanych Gazeta.pl przez przedstawicieli projektu wynika, że zakup jachtu tej klasy to na rynku koszt rzędu 800 tys. do 1,2 mln euro. Dopiero za 2-3 tygodnie, po zakończeniu prac (jacht jest w stoczni), organizacja będzie w stanie wskazać jego pełną wartość.

Jacht za 800 tys. do 1,2 mln euro

Zwróciliśmy się zarówno do PFN, jak i pomysłodawców akcji "Polska100" z pytaniami o to, ile kosztował jacht i ile z tych funduszy pochodziło z kiesy Polskiej Fundacji Narodowej. Na razie odpowiedziała tylko druga z organizacji.

Dokładna wartości jachtu Polska100 będzie znana po zakończeniu trwających obecnie prac, za ok. 2-3 tygodnie. Orientacyjnie mogę podać, że jacht tej klasy na rynku kosztuje od 800 tys. do 1,2 mln euro, w zależności od wieku, stanu i wyposażenia oraz zakresu prac, które trzeba wykonać przy jachcie. Środki na zakup jachtu pochodzą od Polskiej Fundacji Narodowej

- odpowiedział na pytania Gazeta.pl Paweł Prus, rzecznik prasowy akcji "Polska100".

Prus opisuje też, że obecnie trwają prace przygotowawcze do rejsu, a jacht Polska100 jest w stoczni. "Cały kadłub musimy gruntownie sprawdzić, przemalować, uzupełnić wyposażenie, przed nami jest również zakup nowych regatowych żagli. To prace konieczne, aby bezpiecznie wyruszyć w rejs dookoła świata i wystartować w kilkunastu prestiżowych imprezach regatowych" - doprecyzowuje.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

BBC pojechała do 'twierdzy PiS' i pyta, co znaczy być Polakiem. Na reakcję nie trzeba było długo czekać

Więcej o:
Komentarze (171)
PFN podała koszt rejsu na 100-lecie niepodległości
Zaloguj się
 • Oceniono 58 razy 54

  7 milionów złotych rocznie w ramach tak ordynarnego przekrętu! I to z nadania partii gdzie symbolem złodziejstwa poprzedników były....... ośmiorniczki.... to naprawdę w glowie się nie mieści

 • bosman64

  Oceniono 47 razy 41

  Wolacy a wy podniecaliście się kilkoma porcjami ośmiorniczek i jakimś używanym zegarkiem co to podobno Nowak miał go dostać w prezencie, z tym że nie bardzo wiadomo czy napewno dostał. Teraz dojna zmiana dyma was co drugi dzień na miliardy jak z cartoryskimi a wy jeszcze twierdzicie że PIS jest Ok.

 • szkoda25

  Oceniono 32 razy 30

  a dla niepełnosprawnych brak pieniędzy,obłudnicy pisiakowe

 • Tadeus Ko

  Oceniono 29 razy 29

  pełnosprawni chłopcy będą się bawić przez dwa lata - imprezy, dyskoteki, alkohol, wystawne żarcie, prostytutki, plażowanie - wszystko za nasze pieniądze - a na niepełnosprawnych pieniędzy nie ma !!!!!

 • antonikarcz

  Oceniono 37 razy 25

  Złodzieje odpływają jak nie Dunajcem, to na morzach i oceanach, a dla urodzonych z woli Kaczyńskiego niepełnosprawnych pieniędzy nie mają.

 • Rafal Louth

  Oceniono 28 razy 24

  zarąbista promocja ! rejs jachtem którego nikt nie będzie widział przez 99% czasu ! Rejsy dookoła świata są już tak powszechne że nikogo to nie wzrusza

 • Tadeus Ko

  Oceniono 22 razy 22

  będą promować Polskę na francuskim jachcie ??? przecież nie tak dawno jakiś pisowski imbecyl uczył Francuzów jeść widelcem :-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX