Ćwierć miliona złotych premii dla... kierowców. Resort Glińskiego hojnie nagrodził pracowników

Średnio ponad 20 tys. zł - tyle premii uzyskiwali kierowcy w resorcie kultury w 2017 roku. Jak ujawniła sieć Watchdog Polska, na nagrody dla nich ministerstwo przeznaczyło ponad ćwierć miliona złotych. O wiele mniejsze pieniądze otrzymywali np. kierowcy w Ministerstwie Zdrowia.

Nagrody i premie w ministerstwach, to temat, który wciąż powraca. Głównie za sprawą organizacji i interpelacji poselskich, które postanowiły dokładnie prześwietlić wydatki partii władzy. Sieć obywatelska Watchdog upubliczniła niedawno informacje, które otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wynika z nich, że resort kierowany przez wicepremiera Piotra Glińskiego hojnie wynagradza ministerialnych kierowców. W 2015 roku (a więc w dużej mierze w czasach rządów PO-PSL), było ich 10, a nagrody dla nich wynosiły średnio 16,1 tys. zł na osobę (przez rok).

W 2016 roku, tylko w pierwszym kwartale było to około 3,1 tys. zł (wciąż na 10 kierowców), brakuje jednak dokładnych danych w ujęciu rocznym. Ministerstwo stanęło za to na wysokości zadania w podsumowaniu za rok 2017.

21 tys. zł na osobę

Wówczas w resorcie było już 12 kierowców, którym przez 12 miesięcy przyznano ponad ćwierć miliona premii. Średnio dawało to prawie 21 tys. zł na osobę. Dla porównania, Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, w 2017 roku otrzymał około 30 tys. zł nagród, a kierowca w Ministerstwie Zdrowia mógł liczyć maksymalnie na dodatkowe 1,6 tys. zł i to w okresie od listopada 2016 do marca 2017 roku.

Problemy z ujawnieniem podobnych danych miał za to Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Jak tłumaczył w odpowiedzi na interpelację poselską Krzysztofa Brejzy, nie mógł udzielić informacji na temat nagród dla pracowników gabinetu politycznego ministra ze względu na konstytucję. Wskazywał, że to "stanowiłoby naruszenie dóbr osobistych oraz prawa do prywatności, o których mowa w rozdziale II konstytucji".

Więcej o:
Komentarze (195)
Nagrody w Ministerstwie Kultury. Kierowcy z 20 tys. premii
Zaloguj się
 • janko_buszewski

  Oceniono 59 razy 53

  Ilu z was dostało w ubiegłym roku 21'000 PLN nagrody, tylko za to że przychodziło do pracy???

 • iremus

  Oceniono 49 razy 45

  ..... a osoby, które ukończyły politechnikę albo mają wysokie kwalifikacje wypierd...... za pracą za granicę. Kierowcą w Polsce zostaje się z wykształceniem podstawowym po ukończeniu kilkumiesięcznego kursu na prawo jazdy. Wystarczy mieć wpływowego wuja, szwagra albo biskupa.

 • dziadekjam

  Oceniono 46 razy 40

  Te premie dla kierowców to za dyskrecję, żeby nie wypaplali do czego służą "glińszczanom" samochody służbowe?

 • yaspiman

  Oceniono 35 razy 29

  kolejny element patologii pis-dzielców. taka hojność przekłada się w braku pieniędzy np. dla niepełnosprawnych.

 • janko_buszewski

  Oceniono 28 razy 24

  Po przelaniu pół miliarda do Luksemburga, na konto swoich kumpli od obrazu, te ćwierć miliona zajumane obecnie wydają się być dziecinna igraszką

 • brys46

  Oceniono 29 razy 23

  Nauczycielu , Laborantko/laborancie medyczny , Pielęgniarko , Lekarzu , Urzędniku - A TY ILE DOSTAŁEŚ NAGRODY!!!???. Zwykłych inżynierom , mechanikom i innym w prywatnych firmach nawet nie pytam....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX