Były poseł Samoobrony oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji i Chin

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął dziś akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi P. Byłemu posłowi zarzuca się szpiegostwo.

Mateuszowi P. postawiono w śledztwie dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy brania udziału od 2009 roku do maja 2016 w działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego: Federalnej Służby Bezpieczeństwa FSB i Służby Wywiadu Zagranicznego SWR, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.Drugi dotyczy brania udziału w okresie od bliżej nieustalonej daty do 23 października 2015 roku w działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. 

Jak głosi komunikat Prokuratury Krajowej, w toku śledztwa ustalono, że Mateusz P., wykorzystując swoją pozycję społeczną, zawodową i polityczną oraz kontakty wśród polityków i dziennikarzy krajowych i zagranicznych, oddziaływał na grupy społeczne w Polsce i za granicą. Promował w ten sposób cele polityczne Federacji Rosyjskiej.

Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców, dążył między innymi do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami i między Polską i Ukrainą.

Jak czytamy w komunikacie, "działania te oskarżony realizował w powiązaniu z rosyjskimi służbami wywiadowczymi, osiągając z tego tytułu pokaźne korzyści majątkowe". Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w lipcu 2015 roku. Mateusz P. od maja 2016 roku przebywa w areszcie.

Korzystając z telefonu za kółkiem, zwiększasz ryzyko wypadku aż 23 razy

Więcej o:
Komentarze (148)
Były poseł Samoobrony oskarżony o szpiegostwo
Zaloguj się
 • black.blue

  Oceniono 33 razy 21

  A Antek Macierewicz z nim współpracował, czy jest samodzielnym agentem?

 • opalinski19

  Oceniono 23 razy 19

  Jak słusznie zauważył Black.Blue mamy agentów lepszych i gorszych. Towarzysz Macierenko jest widocznie agentem lepszego sortu.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 30 razy 18

  "Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców, dążył między innymi do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami i między Polską i Ukrainą."

  Co prawda to akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi P., ale opis samego procederu pasuje jak ulał również do Zbigniewa Ziobry, Beaty Kempy, Antoniego Macierewicza, Beaty Szydło i ONR.

 • terazjakinick

  Oceniono 13 razy 13

  A co na Richard Henry? Nie przypomina sobie kolegi partyjnego? Może chociaż kilka słów padnie z ust " Obatela".

 • kotprezesa

  Oceniono 11 razy 11

  Duda powinien ułaskawić koalicjanta PiS.
  Macior jako człowiek Putina też r=uszy do obrony.

 • spoxel

  Oceniono 14 razy 10

  sporo osób będzie do posadzenia jakby tak przeczesać komentarze na popularnych serwisach

 • Jan Osik

  Oceniono 8 razy 8

  Piskorskiego oskarżyli a co z Antkiem Maciorewiczenką?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX