Donald Tusk w drodze na przesłuchanie ws. Smoleńska. "Nie o nastrój chodzi, tylko ważne sprawy"

Donald Tusk zmierza właśnie z Sopotu do Warszawy, gdzie sąd ma go przesłuchać w związku z organizacją wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. - Nie o nastrój chodzi, tylko ważne sprawy - rzucił do dziennikarzy w drodze do samochodu.

O godzinie 10 ma rozpocząć się przesłuchanie premiera. Jak podaje RMF FM, Donald Tusk pytany o nastrój powiedział dziennikarzom: - Nie o nastrój chodzi, tylko ważne sprawy. Wcześniej stwierdził, że stawienie się w sądzie to jego obowiązek.

Donald Tusk: To obowiązek

- Sąd wzywa mnie na świadka w sprawie, więc tak jak każdy obywatel i ja mam ten obowiązek. Żadnej sensacji - powiedział.

Donald Tusk będzie zeznawał jako świadek w procesie, który dotyczy niedopełnienia obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku. Oskarżonym w tej sprawie jest były szef kancelarii premiera Donalda Tuska, Tomasz Arabski. Oskarżonymi w tej sprawie są też czterej inni urzędnicy.

Tusk spokojny o swoją przyszłość

Donald Tusk pytany w ubiegłym tygodniu przez dziennikarzy w Brukseli o rozprawę powiedział, że zamierza stawić się na wezwanie sądu i nie ma zamiaru uchylać się od takiego obowiązku. Odniósł się też do informacji, jakoby obawiał się ewentualnego aresztowania i "zemsty" ze strony PiS, jak pisały niektóre media. Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że "nie ma zwyczaju skarżyć się na swój los i jest spokojny o swoją przyszłość".

Sprawa, w której będzie zeznawał były premier, to proces rozpoczęty prawie dwa lata temu z prywatnego oskarżenia części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

O przesłuchanie Donalda Tuska w tym procesie wnioskowali oskarżyciele prywatni, czyli pełnomocnicy rodzin kilkunastu ofiar. Wśród nich są krewni Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermana. Do ich wniosków przyłączyła się prokuratura.

Tusk: Insynuacje, że chcę zablokować porozumienie Polski z Komisją Europejską, są absurdalne

Więcej o:
Komentarze (259)
Donald Tusk. Przesłuchanie ws. katastrofy smoleńskiej
Zaloguj się
 • Jan Osik

  Oceniono 56 razy 44

  ponieważ to Kancelaria Prezydenta organizowała wycieczkę zakładowa do Smoleńska czekam kiedy zostaną wezwani pryszczaty Sasin i Duda - pracownicy KP którzy maczali paluchy w w/w wycieczce....

 • konfuziussagt

  Oceniono 44 razy 38

  Pora postawic przed sadem winnych klamstwa smolenskiego,
  wieloletniego oglupiania spoleczenstwa
  i afery sprzeniewierzenia i grabiezy milionow ze srodkow
  podatnikow pod tym pretekstem.

 • glencok

  Oceniono 44 razy 38

  Panie Tusk, proszę w czasie zeznań skoncentrować się na udziale i głównej roli i karygodnych błędach w organizacji wylotu do Smoleńska kancelarii prezydenta Kaczyńskiego i prominentnych politykach pisu zajmujących dziś ważne urzędy w państwie i tej partii. Niech wreszcie tą droga pójdzie prokuratura, bo mimo ewidentnych błędów "niealzeżna" prokuratura nie potrafi wezwać ich na świadka o stawianiu zarzutów nie mówiąc.

 • czechy11

  Oceniono 46 razy 36

  W czasie zeznania proszę kłaść szczególny nacisk na organizatorów wyprawy Duda, Sasin itd

 • czechy11

  Oceniono 38 razy 26

  Panie Prezysencir Tusk cała Polska poza grupą PiSorusków czeka na Pana powrót i zakończenie obecnych rządów hańby narodowej.

 • Jan Osik

  Oceniono 39 razy 25

  Pismo min. W. Stasiaka, które wyjaśnia kto był organizatorem wylotu do Smoleńska:

  „Warszawa, 5 marca 2010

  Pan Bronisław Komorowski
  Marszałek Sejmu RP

  Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich, wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
  Władysław Stasiak”

  I jeszcze kilka cytatów:

  "Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowanie władzy."
  Jarosław Kaczyński

  I przyszedł marzec 2010r, I w TVP pojawił się prezydent RP z wystąpieniem.
  Do sprawdzenia w archiwach TVP.

  Oto co powiedział:

  Ja i moja kancelaria przygotujemy wizytę w Smoleńsku. Tusk i rząd mają się do tej wizyty nie wtrącać.
  Lech Kaczyński.

 • jxl82

  Oceniono 33 razy 25

  "O przesłuchanie Donalda Tuska w tym procesie wnioskowali oskarżyciele prywatni, czyli pełnomocnicy rodzin kilkunastu ofiar." Oskarżyciele nie chcieliby zapoznać się z ostatnią rozmową Jarka z bratem? Konkluzje mogą być przerażające.

 • fakiba

  Oceniono 32 razy 24

  Pis marzy żeby to Tusk stał przed sądem ale wała

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX