Projekt odbierania stopni generałom pogrzebany. "Rozwiązaniem może być specjalna uchwała"

Tzw. ustawa degradacyjna została ostatecznie pogrzebana. Po piątkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim mówi się jedynie o "symbolicznych" działaniach w tym zakresie. - Rozwiązaniem może być specjalna uchwała - powiedział Krzysztof Łapiński.

Ustawa ta była jednym ze sztandarowych projektów Antoniego Macierewicza, gdy był jeszcze szefem Ministerstwa Obrony Narodowej. Głosy polityków po piątkowym spotkaniu prezydenta Andrzej Dudy m.in. z Mariuszem Błaszczakiem nie pozostawiają złudzeń co do dalszych losów ustawy.

Łapiński: nie będzie ustawy degradacyjnej

Krzysztof Łapiński z Kancelarii Prezydenta poinformował, że nie będzie kolejnego projektu ustawy w sprawie żołnierzy, którzy "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Tak uzgodniono podczas piątkowych konsultacji z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz przedstawicieli środowisk kombatanckich. - Rozwiązaniem może być specjalna uchwała - powiedział gość "Śniadania" w Trójce.

Będzie za to uchwała

Zaznaczył, że sprawa nie będzie regulowana na poziomie ustawy ze względu na decyzję PiS, by nie wracać do tej formy aktu prawnego. - Można oczywiście rozmawiać i były różne głosy i pomysły we wczorajszej dyskusji, dotyczące symbolicznego ocenienia osób, czy wydarzeń z przeszłości za pomocą uchwały - powiedział Krzysztof Łapiński.

Ustawa degradacyjna

Pod koniec marca prezydent zawetował przygotowaną przez MON ustawę, umożliwiającą degradację żołnierzy, którzy w latach 1943-1990 "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Zapisano w niej między innymi automatyczne pozbawienie stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, między innymi Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.
Odmawiając podpisania ustawy, prezydent Andrzej Duda argumentował, że członkowie WRON nie mieli możliwości złożenia żadnych wyjaśnień czy też odwołania się od decyzji degradacyjnej. Wskazywał także na brak zapewnienia odpowiedniej reprezentacji interesów osób nieżyjących.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (175)
Ustawa degradacyjna. Nie będzie dalszych prac
Zaloguj się
 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 39 razy 33

  Gdyby nie gen.Jaruzelski to pisia hołoto dzisiaj byście nie istnieli.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 40 razy 30

  Kościuszkę jeszcze pisie ciule zdegradujcie... przecież wieszał biskupów i walczył z legalnym rządem

 • homo_lupus

  Oceniono 40 razy 28

  pislamiści zorientowali się, że trzeba byłoby zacząć od Rajmunda Kaczyńskiego

 • mlodypsz

  Oceniono 28 razy 26

  I jak potem napisać że zwykły obywatel Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny. Może nie działał w słusznej sprawie ale miał stopień który upoważniał go do prowadzenia pewnych działań. Pisia ciemnoto histori nie cofniecie a wasz "generał" 13 grudnia spał do południa.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 23 razy 21

  Jaruzelski po raz drugi atakowany jest przez faszystów.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 26 razy 20

  Edward Rydz-Śmigły zasługuje na specjalną uwagę. Silny zwarty gotowy.
  Duża ilość orderów zmusiła go do szybkiego opuszczenia własnej armii.
  Jaruzelski jako oficer ryzykował swoje życie. Degradować wszyscy chcą jednego.
  Komiczne jest to że jak większość, prezesa włączając kupiła sobie mieszkania za 1 procent wartości...

 • lodzermensz1

  Oceniono 28 razy 20

  Banda niudaczników i idiotów.

 • wujekdolf

  Oceniono 27 razy 19

  proponuje zamiast degradować jaruzela (i tak już go tu nie ma) pozbyć się truchła kaczego z Wawelu!

 • sqlap72

  Oceniono 18 razy 18

  A może by tak ustawą pozbawić "stopni" kościelnych wszystkich zdrajców - biskupów z czasów insurekcji kościuszkowskiej i tych, którzy później chodzili na pasku zaborców. można iść jeszcze ciut dalej i pozbawić godności paru papieży, a zwłaszcza tego, który kazał zbuntowanym Polakom czcić cara. Precedens w postaci sądu nad Formozusem stworzył sam Watykan. No to należy brać przykład od najlepszych. PiS semper prorsus ad victoriam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX