Minister odwiedziła protestujących rodziców. Co oni na to? "Czekamy na osoby decyzyjne"

- Oczekujemy na osoby decyzyjne, czyli na premiera Morawieckiego i prezesa Kaczyńskiego - poinformowali rodzice osób niepełnosprawnych. Minister Rafalskiej nie udało się przekonać protestujących, że to ona może podejmować decyzje w ich sprawie.

Od środy grupa rodziców osób niepełnosprawnych protestuje w Sejmie. Ma dwa postulaty: dodatek rehabilitacyjny w wysokości 500 złotych dla niepełnosprawnych dzieci po ukończeniu 18. roku życia oraz zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS.

Z rodzicami spotkała się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, jednak rozmowa nie przyniosła rezultatów. Uczestnicy protestu oświadczyli, że nie opuszczą Sejmu. Domagają się spotkania z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim. Ta dwójka została wskazana jako osoby, które "będą mogły podjąć konkretne decyzje, spełnić ich postulaty".

Minister Rafalska mówiła, że spełnienie postulatów protestujących wymaga czasu i zwołała konferencję poza Sejmem. Rodzice nie zdecydowali się jednak na wzięcie w niej udziału.

Obietnice sprzed czterech lat

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus przypomniała, że PiS w 2014 roku obiecywało, że zrealizuje postulaty rodziców osób niepełnosprawnych, gdy dojdzie do władzy. "Czas na realizację obietnic" - napisała.

Mularczyk protestował z rodzicami, a teraz?

Wielu komentatorów przypomina aktywność posła Arkadiusza Mularczyka w związku z protestami, gdy on sam był w opozycji, a premierem był Donald Tusk. Mularczyk w czwartek spotkał się z rodzicami i przyznał, że sytuacja rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi jest nadal trudna. Po spotkaniu powiedział, że trzeba im udzielić im wszelkiego możliwego wsparcia.

Przypomniał też, że w 2014 roku - za rządów PO-PSL - rodzice dorosłych niepełnosprawnych protestowali w parlamencie przez 17 dni. - Jestem przekonany, że na pewno ten protest nie będzie trwał 17 dni w polskim Sejmie i polski rząd pochyli się - z troską - nad losem osób niepełnosprawnych i ich rodzin, bo te sytuacje życiowe są naprawdę tragiczne i myślę, że powinniśmy jako społeczeństwo, jako państwo zrobić wszystko, żeby ulżyć cierpieniom osób - powiedział Mularczyk.

Cztery lata temu około 30 osób - rodziców dorosłych niepełnosprawnych - okupowało sejmowe korytarze przez ponad 2 tygodnie. Wówczas udało im się wywalczyć stopniową waloryzację zasiłku pielęgnacyjnego.

Wsparcie dla matek, proporcjonalny ZUS i obniżenie CIT. Deszcz obietnic PiS-u

Więcej o:
Komentarze (47)
Protest rodziców osób niepełnosprawnych. Spotkanie z Elżbietą Rafalską
Zaloguj się
 • blackwidow75

  Oceniono 27 razy 25

  Gdzie jest Kaja Godek? Czy spotkała się już z rodzicami pełnoletnich osób niepełnosprawnych?

 • ar.co

  Oceniono 24 razy 22

  "Minister Rafalskiej nie udało się przekonać protestujących, że to ona może podejmować decyzje w ich sprawie."
  Rafalskiej najwyraźniej się wydawało, że jak ktoś ma niepełnosprawne dziecko, to znaczy, że sam jest niepełnosprawny umysłowo. Bo tylko ktoś dotknięty bardzo głębokim upośledzeniem umysłowym mógłby uwierzyć, że ktokolwiek z pisowskiego nierządu może podejmować decyzje w jakiejkolwiek sprawie (łącznie z zawartością własnego konta w banku).

 • kataryniarski

  Oceniono 19 razy 19

  Oczywiście Morawiecki jest decyzyjny tylko wtedy, gdy go Kaczyński na smyczy przyprowadzi...

 • tadjan

  Oceniono 14 razy 14

  no i kaczka - gieroj będzie musiała wyjść ze schronu i ....... stawić czoła niepełnosprawnych.

 • tag1

  Oceniono 10 razy 10

  Szanowni wyborcy mający na utrzymaniu niepełnosprawne dzieci , rodziców etc. nie bądźcie tacy pazerni - ministrom pisuaru, posłom i senatorom z partii nieinternowanego jarka wiecznie żywego, i przydupasom od Gowina i Zera nie starcza na życie do pierwszego choć maja 20 razy więcej dochodów na miesiąc niż WY plus premie rozdawane przez Becie Kępę i sołtysową pod stołem. Czego Wy suweren nie dajecie im utyć A - FEEEEEEEEEEEEEEE!!! niedobry elektorat

 • biheppy

  Oceniono 8 razy 8

  A przeciez zycie jest święte. Czy tylko na poziomie zaridka?

 • banan125

  Oceniono 8 razy 6

  a co na to ta zaściankowa filozofo-prostaczka niejaka Gaja Kodek?

 • zarliwy

  Oceniono 6 razy 6

  Jeśli na korytarzach sejmu pojawią się barierki, kordon policji, pośród tego krzyż i drabinka, znaczy Jarosław Kaczyński przybywa na spotkanie z protestującymi. Tylko po ch uj?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX