Trzy kluczowe dla KE ustępstwa. Nieoficjalnie: Ich spełnienie zakończy spór o praworządność

Trzy ustępstwa - tyle ma wymagać KE od Polski w sporze o praworządność. Nieoficjalne informacje na temat warunków kompromisu z Komisją podało RMF FM, powołując się na własne ustalenia.

Tomasz Skory z RMF FM ustalił nieoficjalnie, jakie warunki musi spełnić Polska, by Komisja Europejska stwierdziła, że nie ma potrzeby dalszego realizowania procedury art. 7 Traktatu Unii Europejskiej.

Jednym z nich jest rezygnacja ze skargi nadzwyczajnej, którą zgłosił do ustawy o SN prezydent Andrzej Duda. Tutaj może pojawić się problem. Zgodnie z informacjami Radia ZET, na razie do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło 123 wnioski dotyczące takiej skargi. Wciąż jednak żaden z nich nie został skierowany do Sądu Najwyższego - mogą tam trafić dopiero po analizie RPO.

Kolejne warunki

Wraz z rezygnacją ze skargi nadzwyczajnej, swoją rolę w SN straciłaby Izba Kontroli Nadzwyczajnej, co wymagałoby przerobienia całej ustawy stosownie do nowych realiów. "Co więcej - wg nowych przepisów w izbie tej miało pracować 20 ze 120 sędziów Sądu Najwyższego, ich etaty trzeba byłoby więc albo znieść (kolejna zmiana ustawy), albo rozdysponować między pozostałe izby" - pisze Skory.

Drugim warunkiem wymienianym przez RMF FM jest pozostawienie prof. Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezes Sądu Najwyższego, natomiast trzecim: zezwolenie sędziom, którzy skończyli 65 lat na dalsze orzekanie, bez konieczności zgłaszania się z wnioskiem do prezydenta.

KE ponagla Polskę

Informacje RMF FM pojawiły się na dwa dni po tym, jak wiceszef KE Frans Timmermans powiedział, że Komisja czeka na kolejne zmiany w ustawach sądowych. Jego zdaniem dotychczasowe zmiany, które zaczęło wprowadzać PiS, są niewystarczające.

- Nie mamy nieskończenie dużo czasu. Kiedyś będziemy musieli wyciągnąć wnioski z naszych rozmów. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe do połowy maja. Wzywam polskie władze, by potraktowały to jako punkt odniesienia - powiedział Frans Timmermans.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Podchwytliwe! Sprawdź, czy znasz stolice państw
1/20Stolicą Australii jest Sydney?
Zobacz także
 • PiS przed wyborami samorządowymi wypuściło spot, straszący imigrantami Dziennikarka TVP Info chce usunięcia jej wizerunku ze spotu antyuchodźczego PiS
 • Miejsce w którym zginął 40-letni mieszkaniec Bańskiej Niżnej. Tragedia w Bańskiej Niżnej. Dom wypełniony substancjami wybuchowymi
 • Strajk pracownikow PLL Lot TVP Info ma nowe taśmy. Tusk krytycznie o sytuacji Polski w UE [WIADOMOŚCI DNIA]
Komentarze (116)
Warunki KE wobec Polski w sporze o praworządność
Zaloguj się
 • wal_sie_pisie

  Oceniono 32 razy 20

  A co z KRS? Jeżeli to prawda, to UE klęczy na kolanach przed pisem.

 • ziggybum

  Oceniono 23 razy 19

  Trzy ustępstwa do spełnienia:
  1. Ustąpienie Dudy z Prezydentury.
  2. Ustąpienie premiera i rządu - przedterminowe wybory.
  3. Ustąpienie Kacza z prezesury PiS i samorozwiązanie partii.

  Zresztą - i tak żadne z powyższych nie uratuje ich wszystkich przed Trybunałem Stanu za łamanie konstytucji, prawa i zdradę RP.

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 17

  Ja wam mówię, gdyby nie cała ta UE to byśmy już dawno się z Brukselą i Timmermansem dogadali..
  To ja mówiłem pan prezes..

 • fakiba

  Oceniono 25 razy 17

  A KRS zostaje pod kapcie Zera , to nie przejdzie

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 11

  Warunki nie do spełnienia , Zero już miejsca rozdzielił

 • stanislaw.sk

  Oceniono 14 razy 10

  to jest nieoficjalna, prywatna opinia T. Skory`ego z RMF FM napisana przy kawie i ciasteczka

 • pix_d

  Oceniono 18 razy 10

  Przypomnę jedynie KE, że wszystko zaczęło się od nocnych nominacji niejakiego pana Dudy w Pałacu Prezydenckim

 • andrzej2310

  Oceniono 17 razy 9

  A co z KRS? Niestety ustawa o KRS jest nadal niekonstytucyjna, więc nawet powyższe ustępstwa nie rozwiązują problemu. Dublerzy z KRS nie mogą legalnie nominować sędziów, bo potem będzie można podważac wyroki wydane przez tych sedziów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje