PO mówi o "grabieży majątku". Fundacja Czartoryskich odpowiada, że to "gra polityczna"

Jacek Gądek
Zakup kolekcji Czartoryskich za prawie 500 mln zł PO nazywa "gigantyczną aferą" i "grabieżą majątku", więc złożyła doniesienia do CBA i prokuratury. Teraz Maciej Radziwiłł z zarządu Fundacji XX. Czartoryskich, pisze do Gazeta.pl, że działania opozycji to "gra polityczna".

Wzmaga się burza wokół wielkiej transakcji miedzy Fundacją XX. Czartoryskich a Skarbem Państwa reprezentowanym przez wicepremiera prof. Piotra Glińskiego.

W grudniu 2016 r. państwo odkupiło za równowartość 100 milionów euro należącą do Fundacji kolekcję sztuki - w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Po roku Fundacja podjęła decyzję o przekazaniu środków do nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie. Publicznie temu sprzeciwia się Tamara Czartoryska, córka księcia Adama Czartoryskiego, który razem z ministrem Glińskim w świetle kamer podpisał dokumenty o sprzedaży.

Z kolei poseł Krzysztof Brejza (PO) pisał na Twitterze, że w transakcji kupna kolekcji pojawił się prawnik z gdańskiej Kancelarii GKK. - Opiniował zmiany w statucie Fundacji. Z tysięcy prawników akurat on - podkreślał. Prawnicy z tej kancelaria w przeszłości współpracowali nie raz z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Brejza podkreślał też, że to w jej siedzibie w 2017 r. zarejestrowano firmę Solvere, która należała do PR-owców PiS.

Brejza razem z dwoma innymi posłami PO Arkadiuszem Myrchą i Pawłem Olszewskim wysłali więc formalne doniesienia do CBA i Prokuratury Krajowej. Według nich Gliński mógł popełnić przestępstwo niedopełnienia obowiązków, wyrządzić szkodę majątkową Skarbowi Państwa i przekroczyć swoje uprawnienia. Brejza podkreślał, że podejrzenia budzi to, iż do obsługi transakcji między polskim rządem a zamieszkałym w Hiszpanii Adamem Czartoryskim wybrano gdańską "kancelarię prawną związaną z PiS" (chodzi właśnie o GKK).

Maciej Radziwiłł z zarządu Fundacji w piśmie do nas odpowiada na te zarzuty. - Kancelaria GKK pracowała dla Adama Karola Czartoryskiego od roku 2006 przy różnych projektach reprywatyzacyjnych - zaznacza. Radziwiłł podkreśla też, że członek Rady Fundacji Michał Sobański, współpracuje z tą kancelarią od blisko 20 lat.

- Fakt, że prawnicy z tej kancelarii znają różnych polityków, nie miał żadnego znaczenia.  Uważamy, że doniesienie posłów PO w sprawie sprzedaży kolekcji i darowizny do fundacji zagranicznej jest elementem gry politycznej. Jesteśmy przekonani, że wszystkie działania Fundacji były zgodne z prawem. Zawiadamianie CBA to kolejny ruch polityczny obliczony na zbicie kapitału politycznego. Dziwi nas, że PO licytuje się z Partią Razem, która już wcześniej złożyła doniesienie do CBA. Jesteśmy gotowi na wyjaśnienie wszystkich działań jakiejkolwiek instytucji kontrolnej - stwierdza Maciej Radziwiłł.

Z kolei wicepremier Piotr Gliński odpowiedział na zarzuty wobec siebie stwierdzeniem, że "łączenie ministra kultury z problemami części rodziny Czartoryskich jest czymś bardzo dziwnym i niepoważnym". Według Glińskiego jego ministerstwo "zabezpieczyło interesy polskiego państwa, polskiego społeczeństwa i polskiego podatnika, doprowadzając w okolicznościach dość szczególnych do zawarcia transakcji".

Więcej o:
Komentarze (127)
PO mówi o "grabieży majątku". Fundacja Czartoryskich odpowiada, że to "gra polityczna"
Zaloguj się
 • homo_lupus

  Oceniono 42 razy 34

  1. pojawia się pomysł "zakupu" kolekcji
  2. doprowadza się do zmian w zarządzie fundacji, aby transakcja doszła do skutku
  3. minister naciska o utajnienie wszystkich okoliczności
  4. nowi członkowie fundacji zakładają własne fundacje
  5. fundacje nowych członków zarządu dostają dotacje z pieniędzy uzyskanych ze "sprzedaży" kolekcji
  6. Zasadnicza część pieniędzy wypływa do raju podatkowego
  7. fundacja staje do likwidacji z powodu braku środków

  coś pominąłem czy po prostu opisałem dosyć prostacki przewał na 500 mln zł, z odpaleniem działki jeleniom, którzy całość podfirmowali?

  ps. a jednak nie napisałem..... lista "działkowiczów" wydaje się tymczasem otwarta

 • pan.szklanka

  Oceniono 22 razy 20

  Gliński w tym przekręcie ewidentnie robi za pożytecznego idiotę, ale sprawa jest poważna.
  Żeby jakiś dociekliwy dziennikarz nie skończył jak niedawno na Słowacji. Dla dużo mniejszych pieniędzy większość pisiorów sprzedałoby w jasyr własne matki.

 • c.t.k

  Oceniono 21 razy 19

  "Kancelaria GKK pracowała dla Adama Karola Czartoryskiego od roku 2006 przy różnych projektach reprywatyzacyjnych"
  Może warto by się przyjrzeć tym"projektom reprywatyzacyjnym"??

 • sailor50

  Oceniono 19 razy 17

  Nawet kompletny idiota rozumie, że to był zwykły skok na kasę. Majstersztyk - sprzedać za gigantyczne pieniądze coś czego nie dało się gdzie indziej opchnąć, ani wywieźć za granicę. Kasę z lewej transakcji natychmiast transferować do raju podatkowego. TOŻ TO SKOK TYSIĄCLECIA!!!
  Towarzysz z Przewodniej Partii Narodu powinni za to gnić w pierdlu do końca życia, bo nie oddadzą kasy. :)

 • s-w-z

  Oceniono 16 razy 14

  Przypomnę. "Wielka afera Rywina" to była jedynie prywatna ROZMOWA O PIENIĄDZACH dwóch ziomów przy kielichu a udało się Gazecie Wyborczej wplątać i wysadzić w powietrze rząd SLD-PSL. Teraz PRAWDZIWA KASA płynie za granicę szerokimi strumieniami (SKOK, spółka "Srebrna"- Cypr, fundacja Czartoryskich ...) i wszystko OK, ogłupiały suweren klaszcze.

 • punter

  Oceniono 14 razy 12

  Licząc bardzo lekko:
  - Polska Fundacja narodowa - 170 mln zł
  - Czartoryscy - 500 mln zł
  - "dotacja" dla TVP - 1 mld zł
  - Rydzyk - ch... wie, a le ze 100 ml na pewno ...

  Dwa miliardy to na bank wyprowadzone z podatków do rodziny pis.
  Grabież w Orlenach, KGHM, PZU, PKO, Energach, różnych innych Polskich Fundacjach Rozwoju itd. itp. to pewnie nawet trudno oszacować ...

 • krynolinka

  Oceniono 20 razy 12

  Suski za pół darmo by wymalował nie taką damę, i nie taką carycę. Pan Piotruś jednak troszkę przepłacił..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX