Pokazał antysemicki bluzg Ziemkiewicza. Dziś odpowiada: z utęsknieniem czekam na pozew

Publicysta piszący o Żydach "chciwe parchy" to hańba, która spada na niego, jego kolegów i poniekąd na wszystkich Polaków - mówi dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich.

Prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum "Polin", był gościem porannej rozmowy w Radiu Zet. W przeddzień rocznicy wybuchu powstania w warszawskim gettcie odniósł się m.in. do sprawy przyjęcia przez Sejm znowelizowanej ustawy o IPN, która przewiduje kary dla osób mówiących o udziale Polaków w zbrodniach Holocaustu.

Według niego "historia wokół ustawy będzie ciążyła na polskim obrazie przez lata".

- Do wielu ludzi na świecie dotarła informacja, że ci Polacy mają coś do ukrycia, bo jakby chcieli rozmawiać, to nie groziliby więzieniem. Więzieniem grozi ktoś, kto nie ma argumentów - stwierdził prof.Stola.  

Według niego ta ustawa "przejdzie do podręczników PR-u jako najbardziej kontrproduktywna akcja w historii".

- Wielokrotnie mówiłem o tym, zanim Sejm ją uchwalił. Szkoda, że nikt mnie nie posłuchał, bo byśmy uniknęli 30 mln wpisów w internecie „polish death camps” - uważa szef "Polin"

Konrad Piasecki zapytał także o wystawę "Obcy w domu. Wokół Marca '68", na której pokazano m.in. antysemickie wpisy Magdaleny Ogórek i Rafał Ziemkiewicza. Publicystka i była kandydatka SLD na prezydenta lustrowała rodzinę Marka Borowskiego wypominając jego ojcu żydowskie nazwisko, a Ziemkiewicz komentując polsko-izraelski spór o ustawę o IPN stwierdził, że "przez paru głupich względnie chciwych parchów" "czuje się jak palant". 

- Publicysta piszący o Żydach „chciwe parchy” to hańba, która spada na niego, jego kolegów i poniekąd na wszystkich Polaków. Czekam z utęsknieniem na pozew od Rafała Ziemkiewicza - powiedział Stola.  

Jak ktoś się dowiaduje za granicą, że jest w Polsce taki dziennikarz, który nazywa Żydów "chciwe parchy" i nic mu się nie dzieje, to on sobie myśli o całym społeczeństwie, także o mnie - dodał dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich.

CZYTAJ TEŻ: Ziemkiewicz trafił na listę antysemitów. "Coś jakby zdobycie korony Synaju" - skomentował

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Marsz Żywych w Oświęcimiu. Duda: Popatrzcie, do czego może prowadzić antysemityzm

Więcej o:
Komentarze (192)
Dyrektor "Polin" mówi, dlaczego pokazał antysemicki wpis Ziemkiewicza
Zaloguj się
 • kali555

  Oceniono 42 razy 8

  Moja rodzine na kresach po 17.09 wydali czerwonym zydzi (sasiedzi).
  Wydawali wszystkich mezczyzn w sile wieku.
  Kobiety blagaly na kolanach sasiadow zydow zeby nie wywozili ich do aresztu NKWD.
  na nic.

  Wiekszosc z nich nigdy nie wrocila.

  Dla mnie zydzi to zbrodniarze.

 • chordad

  Oceniono 17 razy 7

  w takim razie Humer, Stefan Michnik, Brystygierowa i inni, to 'hańba poniekąd wszystkich Żydów'

 • r1234_76

  Oceniono 31 razy 7

  Pan dyrektor chyba udaje, że nie rozumie, że nie było to o Żydach w ogóle, tylko konkretnie o kilku wrednych osobnikach o przegnitej moralności.

 • kemor234

  Oceniono 40 razy 6

  Któż to jest ten Ziemkiewicz ???
  Że o Ogórek nie wspomnę ...
  Szkoda czasu.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 33 razy 5

  "hańba, która spada na niego, jego kolegów i poniekąd na wszystkich Polaków"

  Hańba spada wyłączenie na profesura Stolę. Kłamliwego pokurcza, który faktycznie obraża Polaków swoimi kłamstwami zapewne uznając, że są tępi i nie potrafią czytać ze zrozumieniem.
  Ziemkiewicz bywa bucem, ale fakt jest faktem, że nie nazwał p... Żydów - w rozumieniu całej grupy etnicznej, narodu czy grupy religijnej - ale nazwał tak konkretnych Żydów, czyli tych którzy wypowiadali kłamliwe zdania o rzekomo polskich obozach, jak niesłynna dziennikarka z Twittera czy "Polacy zamordowali mi babkę" poseł.
  Można sobie dyskutować czy owych, konkretnych Żydów można tak nazywać, ale używanie kłamstwa i jednocześnie wykorzystywanie owego kłamstwa do "progresywnego" budowania winy wszystkich Polaków jest tak żałosne, że człowiekowi zbiera się na wymioty.
  Jeśli Ziemkiewicz wyklucza się ze wspólnoty obywatelskiej, to niejaki Lapid wykluczył się ze wspólnoty światowej swoimi wierutnymi kłamstwami a profesur Stola, który go broni wyklucza się ze wspólnoty ludzi przyzwoitych.

 • blumkwist

  Oceniono 18 razy 4

  "to hańba, która spada na niego, jego kolegów i poniekąd na wszystkich Polaków" :) winy Ziemkiewicza na nas i na nasze dzieci... Prezydent Izraela mówiący o wszystkich Polakach, że są mordercami odpowiedzialnymi za mord na Żydach...jest zapewne usprawiedliwiony, natomiast stwierdzenie dziennikarza nazywającego adekwatnie jedną grupę Żydów, którzy wykorzystują przemysł holokaustu dla własnych korzyści...to już hańba. Żałosne i śmieszne i to będzie rozbudzało prawdziwy a nie lajtowy antysemityzm. I być może o to właśnie chodzi, bo wtedy łatwiej będzie wydoić z nas kasę która się amerykańskim Żydom nie należy.

 • kloszu

  Oceniono 22 razy 4

  Ustawa została wykorzystana do wewnętrznej rozgrywki politycznej w Izraelu i rozdymana do absurdu. Poglądy jednego czy drugiego pismaka to nie są poglądy wszystkich polaków. Teraz to pan dyrektor powinien przeprosić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX