Bunt krakowskich sędziów wobec Ziobry. "Sądy pracują dobrze mimo zaniechań ministra"

Niepowoływanie sędziów na wakujące stanowiska, arbitralne decyzje kadrowe i promowanie niekonstytucyjnych zmian w sądach - to tylko niektóre z zarzutów pod adresem ministra sprawiedliwości, jakie znalazły się w uchwale Zgromadzenia Sędziów Apelacji Krakowskiej.

W poniedziałek uczestnicy Zgromadzenia Sędziów Apelacji Krakowskiej stwierdzili w uchwale, że sądy Apelacji Krakowskiej pracują dobrze, "pomimo działań i zaniechań ministra sprawiedliwości oraz władzy ustawodawczej, negatywnie wpływających na funkcjonowanie sądów".

Sędziowie zarzucają Zbigniewowi Ziobrze, że ten nie ogłasza obwieszczeń o wolnych stanowiskach sędziowskich, efektem czego jest doprowadzenie do istotnych, obejmujących ponad 500 etatów sędziowskich, braków kadrowych w sądach. A to z kolei powoduje znaczne zwiększenie obciążenia sędziów orzekających oraz wydłużenie czasu postępowań sądowych. 

Wśród negatywnych działań Ziobry, sędziowie wymienili także podejmowanie przez ministra dowolnych i arbitralnych decyzji o odmowie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego przez osoby, które osiągnęły wiek emerytalny oraz brak działań dla zapewnienia dostatecznej liczby referendarzy, asystentów sędziego i urzędników sądowych - czytamy na stronie kancelaria.lex.pl.

Zmiany sprzeczne z porządkiem konstytucyjnym 

Dobrej pracy sądów nie sprzyja też - zdaniem autorów uchwały - wprowadzanie zmian ustawodawczych w zakresie funkcjonowania sądów, sprzecznych z podstawowymi zasadami porządku konstytucyjnego, wprowadzanie zmian ustawodawczych dezorganizujących pracę sądów, w tym m.in. dotyczących tzw. losowego przydziału spraw oraz wprowadzanie częstych zmian w zakresie przepisów regulujących wewnętrzną organizację sądów.

Zwalnianie osób na podstawie dowolnych przesłanek 

Podobny wpływ ma ich zdaniem także odwoływanie ze stanowisk funkcyjnych, przed upływem ich kadencji i na podstawie dowolnych przesłanek, osób kompetentnych i nie powoływanie w ich miejsce następców bądź powoływanie osób bez wystarczających umiejętności merytorycznych, za to przy zastosowaniu kryterium powiązania z urzędnikami ministerialnymi – skutkiem czego jest zachwianie ciągłości w funkcjonowaniu sądów, obniżenie jakości czynności administracyjnych mających zapewnić prawidłowe działanie sądów oraz zachwianie równowagi pomiędzy władzą sądowniczą a wykonawczą.

Sędziowie skrytykowali również formułowanie w przestrzeni publicznej nieprawdziwych i kierowanych złymi intencjami wypowiedzi dyskredytujących sędziów, "czego skutkiem jest nie tylko obniżenie autorytetu władzy sądowniczej, lecz także zaufania do Państwa". 

Więcej o podjętych uchwałach Zgromadzenia Sędziów Apelacji Krakowskiej można przeczytać na stronie kancelaria.lex.pl. 

Adam Bodnar o poprawkach w ustawach sądowniczych: Nie wiem, co zrobi Bruksela. To tylko polityka

Więcej o:
Komentarze (108)
Bunt sędziów Apelacji Krakowskiej wobec Ziobry
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 30 razy 22

  Panie Ziobro. nie wyłączysz ze swojego przyszłego procesu wszystkich sędziów w Polsce, będziesz siedział :)

 • marywil2012

  Oceniono 25 razy 17

  i tak trzymać. nowy krs, ciało pozbawione konstytucyjnego składu należy usunąć z organizacji międyznarodowych (się przymierzają do tego o ile mi wiadomo owe organizacje). pseudo KRS będzie mieć jedynie poparcie PiS i zostanie przy najbliższej możliwej okazji rozliczony za działalność sprzeczną z przepisami i konstytucją. Jest znamienne, że na klikadzisąt tysięcy sędziów udało się wyłapać 18 osób, które wzięły udział w łamaniu prawa przez PIS. TO jest zaiste wymowny dowód hańby jaką okryta jest ten pseudoKRS. Pozostaje cały czas problem naruszenia konstytucji przez Dudę i Pisowskich aparatczyków wokół TK (dublerzy, zmiany, brak publikacji wyroków, wreszcie publikacja prze morawieckiego z niezgodnymi z konstytucją informacji o ich nieleglaności). Pseudoreforma sądownictwa skutkująca naruszeniem praworządności (zasady trójpodziału władzy) oraz oczywiście wszystkie działania związane z przekraczaniem uprawnień oraz defraudacją pieniędzy (PFN) a także wycinanie puszczy (Szyszko). Nie zapomnimy tego i bedziemy was rozliczać pisowcy. Co do grosza również za udział w różych spółeczkach w rodzaju SOLVERE.

 • kazek100

  Oceniono 14 razy 14

  Ziobro to patologiczna osobowość - facet, który nieustannie kreuje sobie wydumane prywatne krzywdy i oskarża o nie innych - przeczytajcie Państwo artykuł w Polityce kilka tygodni temu o "młodzieńczym śledztwie Ziobry". Jak ścigał kolegów, bo wydumał sobie zarzuty. Potem ten sam mechanizm w kwestii krakowskich lekarzy, potem oskarżenie Millera o zamieszanie w zabójstwo Papały. To jest patologiczna, chora osobowość.

 • kazimierz111

  Oceniono 26 razy 14

  Wina Tuska. Gdyby nie on i jego lenistwo Kaczor i Zero siedzieliby w więzieniu za naduzycia władzy w latach 2005-2007.

 • je2bny

  Oceniono 16 razy 12

  Ludkowie roztomili - czego możecie się spodziewać po idiocie, który oskarżył przyjaciela - on myślał, że jest przyjacielem Ziobry - za to ten go oskarżył o zamach na jego curevskie życie.

  Poza tym, ktoś kto się kształcił w seminarium, to już nie jest normalną istotą - człowiekiem takie coś nazwać, to obraza człowieka.

  Bardziej zapamiętali go księża z podyplomowych studiów homiletyki przy krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej, gdzie uczył się sztuki kaznodziejstwa. Wraz z księżmi z całej Polski poznawał sztukę komunikowania się z ludźmi, przekonywania ich do wartości chrześcijańskich, pośredniczenia między człowiekiem a Bogiem. Uczył się tam tłumaczenia wiernym bożych wartości, a może bardziej przekonywania ich do własnych poglądów. Ks. dr hab. Wiesław Przyczyna, twórca tych studiów uczących księży wygłaszania kazań, zapamiętał Ziobro jako zdolnego absolwenta.

  Oto obraz polskiego scurvionego katolika.

  Uwaga dla moderatorów - wykasowanie tego wpisu będzie świadczyć o was.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 16 razy 10

  Ten szkodnik Zero zapomniał,jak PiS przegrało wybory przez niego właśnie m.innymi. Kaczor się czai i niedługo wywali na pysk tego aktywistę,niedouczonego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX