Morawiecki o PiS: Udało nam się zwalczyć mafie, które hulały jak wiatr po dzikich polach

Mateusz Morawiecki był gościem w Polsat News. Premier opowiadał o "piątce Morawieckiego", czyli planach na przyszłość. Stwierdził, że PiS ma "konkretne propozycje", na które UE "patrzy z podziwem".

Mateusz Morawiecki na antenie Polsat News stwierdził, że „PiS ma konkretne propozycje, a po drugiej stronie jest „totalna opozycja”.

Premier o "piątce Morawieckiego"

Rozmowa dotyczyła "piątki Morawieckiego", czyli planów premiera. Co wchodzi w jej skład? To mniejszy CIT dla małych przedsiębiorstw i niższe składki na ZUS, 300 zł na wyprawkę dla każdego polskiego ucznia, a także nowy fundusz na drogi lokalne, który wyniesie 5 mld zł oraz program "Dostępność plus", czyli szereg usprawnień dla osób niepełnosprawnych i seniorów.

Dorota Gawryluk dopytywała Mateusza Morawieckiego, skąd będą pieniądze na kolejne programy i pytała, czy "piątka Morawieckiego" nie jest "szaleństwem".

- A kto za to zapłaci? - dopytywała dziennikarka. - Wdrażamy nowe metody uszczelnienia VAT. Będzie o kolejnych 10 mld więcej pieniędzy - zapowiedział premier, jednak nie chciał zdradzić szczegółów.

Zdaniem premiera sukces PiS opiera się głównie na "zwalczeniu mafii", czyli pieniądzach pochodzących z uszczelnienia podatków VAT. Podkreślił, że do tej pory dzięki temu rozwiązaniu do budżetu wpłynęło już 30 mld zł.

Udało nam się skutecznie zwalczyć różne mafie, które tutaj hulały jak wiatr po dzikich polach, te vatowskie w szczególności 

- powiedział Morawiecki.

Premier stwierdził też, że UE patrzy na działania PiS z podziwem.

Wprowadzamy dobre rozwiązania gospodarcze, na co UE patrzy z podziwem i jesteśmy na bardzo dobrej drodze do kompromisowych rozwiązań wielu spraw z Unią Europejską

- stwierdził Mateusz Morawiecki.

Dopytywany o koszty, premier powiedział, że wyprawka to koszt ok 1 mld 400 mln zł, ułatwienia dla małych przedsiębiorców - około 500 mln zł, obniżka PIT - 500-600 mln zł, zaś program "Dostępność Plus", po części sfinansowany z budżetu UE - 23 mld zł. Na drogi lokalne zostanie z kolei przeznaczone 5 mld zł w ciągu kilku najbliższych lat.

Spór UE - Polska: "Nie odstąpimy od reformy"

Gawryluk pytała o spór na linii Polska - UE. Premier stwierdził, że „jesteśmy na bardzo dobrej drodze do kompromisowych rozwiązań w wielu obszarach”. Zapytany o procedurę praworządności, "Czy może pan powiedzieć: tak, załatwiłem to", Morawiecki powiedział, że "wciąż trwają rozmowy".

Cały czas jesteśmy w procesie rozmów z KE, bo dla nas reforma wymiaru sprawiedliwości, który był obciążony wieloma mankamentami i niedoskonałościami jest niezwykle ważna

- stwierdził wymijająco premier.

My od tej reformy nie możemy odstąpić i na pewno od niej nie odstąpimy. Ale staramy się wykazać poprzez naszą białą księgę jak te mechanizmy działają u nas i porównaliśmy do innych krajów. Wiele innych krajów członkowskich rzeczywiście zrozumiało, że te mechanizmy są bardzo podobne. Natomiast co do tej fazy, to my już kilka pierwszych zmian po naszej stronie wprowadziliśmy. Parę kolejnych będzie prawdopodobnie wprowadzonych

- dodał premier. Gawryluk dopytywała, czy są one dobrze przyjmowane.

Rozmowy zakulisowe lubią czasem ciszę. Rzeczywiście cały czas prowadzę te rozmowy. Czuję dobrą atmosferę, doceniam otwarcie drugiej strony. Podkreślam też, że my chcemy na pewno zreformować nasz system wymiaru sprawiedliwości i mam nadzieję, że spotka się to ze zrozumieniem w Brukseli

- powiedział Morawiecki.

Premier dodał, że we wtorek zostanie powołany nowy minister cyfryzacji. Będzie nim Marek Zagórski, który od początku roku kieruje resortem pod nadzorem premiera.

Wsparcie dla matek, proporcjonalny ZUS i obniżenie CIT. Deszcz obietnic PiS-u

Więcej o:
Komentarze (130)
Morawiecki o sukcesach PiS: zwalczylismy mafie, które hulały jak wiatr po dzikich polach
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 34 razy 32

  MATOŁoszku - najgorszą mafię to dopiero zwalczymy - jak pis pogonimy w wyborach :)

 • emadox1327

  Oceniono 33 razy 29

  Unia patrzy z podziwem na Polskę, że udało się jej zgromadzić samych oszustów, kłamców, kombinatorów i kanalie w jednym rządzie!

 • Kris P

  Oceniono 29 razy 25

  Pieprzy jak poparzony (czyli jak Ziemiec).
  Już kampanię rozpoczynają - ciemny lud pisowski to oczywiście kupi.
  Najlepsza jest ta premia za szybkie urodzenie kolejnego dziecka. Pojechali po bandzie - to wskazuje co myślą o Suwerenie, za jakiego mają go kretyna.
  A co ciekawe, refundację drogiego leku ratującego wcześniaki cofnęli. Dzieci już umierają. Pisowski suweren nic o tym nie wie, bo po co?

 • ex-con

  Oceniono 24 razy 20

  Pieniądze odzyskane od mafii poszły na nagrody.
  Co za różnica kto je zabrał?

 • jpy1

  Oceniono 16 razy 14

  Przepraszam za określenie ale pie... jak potłuczony. Na razie to zadłużyliście państwo i uwlaszczyliście się na państwowych posadach. Klasyczne świnie przy korycie. Odrywanie będzie bolało.

 • kalim13

  Oceniono 17 razy 13

  tak uszczelnili że deficyt jak był tak jest tylko wiekszy. A inwestycje stoją.
  Wirtualne sukcesy, powerpointowego premiera

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX