Działali tydzień, dostali ćwierć miliona od Gowina. Ludzie ministra bardzo hojni dla fundacji

Najpierw stowarzyszenie, teraz fundacja. "Wprost" opisuje, że grant z resortu Jarosława Gowina otrzymała organizacja, która powstała tydzień przed ogłoszeniem konkursu. Oceniający projekty nie tylko pochodzili z otoczenia Gowina, ale też jeden z nich zna się z prezesem fundacji.

"Wprost" opisuje sprawę Fundacji Inn Warmia, która z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymała 247 tys. 980 zł. Organizacja zgłosiła się do konkursu "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku".

Oceniającymi byli Michał Wypij z gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina, Ryszard Adamczak (startował z list Polski Razem, czyli obecnego Porozumienia, do PE w 2014 r.), Kamil Bortniczuk (w przeszłości dyrektor biura w MNiSW) i Jan Strzeżek (asystent polityczny Gowina i członek zarządu Porozumienia).

Wcześniej MNiSW zapewniało, że żadna z osób, które były odpowiedzialne za ocenianie projektów na konkurs "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku" nie jest związana z partią Porozumienie Jarosława Gowina, powyższe wyliczenia pokazują jednak coś innego.

Znajomy prezes z Inn Warmia

9 lutego resort Gowina opublikował wyniki konkursu, wybrano 16 projektów z 85 zgłoszonych. Autorem jednego z nich była Fundacja Inn Warmia, która powstała zaledwie tydzień przed rozpisaniem konkursu (21 października 2016 roku). Fundacja ma jednoosobowy zarząd, a prezesem jest znajomy Michała Wypija, Radosław Wojnowski. - Z panem Michałem Wypijem znam się z racji mojej działalności społecznej - powiedział tygodnikowi Wojnowski.

 

MNiSW w odpowiedzi na pytania "Wprost" zapewniło, że w przypadku tego konkursu nie ma mowy o złamaniu procedur. Pojawiła się jednak inna informacja - zespół oceniających został 16 stycznia tego roku całkowicie zmieniony, na próżno szukać tam ludzi związanych z Gowinem. Ministerstwo tak tłumaczy zmianę: "W kolejnej, drugiej edycji, po umocnieniu się konkursu, udział tych osób nie był już potrzebny".

Stowarzyszenie "SENS" i ludzie Gowina

To nie pierwszy taki przypadek w otoczeniu Gowina. Tydzień temu także "Wprost" opisywało, że Stowarzyszenie Ekonomia Nauka Społeczeństwo "SENS" otrzymała 236 tys. 870 zł dotacji z MNiSW. Sytuacja była bardzo podobna do tej z Fundacją Inn Warmia: stowarzyszenie powstało 18 dni przed rozpisaniem konkursu w ministerstwie, a ludzie związani z organizacją pochodzili z otoczenia Gowina.

ZOBACZ TEŻ: Stowarzyszenie związane z partią Gowina istniało 18 dni. Jego resort dał mu ponad 230 tys. zł

Konwencja samorządowa PiS. Mateusz Morawiecki o pięciu pomysłach, które będzie realizował jego rząd

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl
 

Więcej o:
Komentarze (159)
MNiSW dał granty fundacji Inn Warmia, istniała od 7 dni
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 45 razy 41

  W ministerstwie, któremu szefuje pan Gowin nie ma ludzi związanych z panem Gowinem. No dobry żarcik..
  Idąc tym tokiem rozumowania w sądach nie ma prezesów nominowanych przez Ziobro, a posłami PiS zostały osoby, których pan Kaczyński nigdy na oczy nie widział.
  Robienie obywatela w ch*a zaczyna być coraz bardziej bezczelne. Gdy zaistnieje potrzeba to spokojnie rządzący wylansują tezę o płaskiej Ziemi i jakieś trzydzieści procent betonu też to łyknie..

 • bert2407

  Oceniono 34 razy 34

  Dojna zmiana coraz bardziej dojna.Pinokio da 30O zł na tornistry.a rąbać będą miliony.Teraz ruszają w Polskę złodzieje.Wstyd ihańba,dojarze.

 • crowley_666

  Oceniono 32 razy 32

  Kaczor ciepłą rączką rozdaje nie swoje pieniądze, dla PISdzielkich przydupasów!!!

 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 27

  Hahaha...hahaha
  Coraz lepiej!
  To mi zaczyna rpzypominac tego BEZDOMNEGO CO DAL 2 SAMOCHODY temu torunskiemu:).
  BIEDNY, ZAGLODZONY GOWIN!

 • pyffello114

  Oceniono 27 razy 25

  Ten cały pan Gowin - to wyjątkowo pokrętna postać.
  Jaką wartość może dzisiaj mieć to, co robi lub mówi pan Gowin po tym,kiedy
  przed wyborami przewodniczącego PO
  z faryzejskim uśmieszkiem świętoszka bajerował nas i swoich kolegów z PO:
  Ja nie wyjdę z Platformy, ja nie opuszczę Platformy, moje miejsce jest w PO.
  Po przegranych wyborach na przewodniczącego PO zrobił z gęby cholewę, wystąpił z
  PO i przykleił się do PiS-u.Chodził na ich zebrania, oklaskiwał zawzięcie Kaczyńskiego,
  łasił się do niego, patrzył mu z psią pokorą w oczy i wyprosił sobie, żeby nie powiedzieć wypętał, stanowisko ministerialne.
  Dla uzupełnienia charakterystyki pana Gowina oto jego opinia o Jarosławie Kaczyńskim,
  wyrażona w lipcu 2012r w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".":
  "To stuprocentowy cynik(...). Fanatyczna wiara w słuszność celów usprawiedliwia w jego oczach sięganie po dowolne środki.Nie ma w polskiej polityce człowieka równie bezwzględnego jak on".
  A teraz ten sam Gowin licytuje się z Kaczyńskim nienawiścią do Tuska, przechwala się wobec wszystkich tym, że to on wymyślił Saryusza Wolskiego jako kontrkandydata Tuska.
  Za co Gowin tak nienawidzi Tuska? Czy za to że Tusk zrobił go ministrem sprawiedliwości w swoim rządzie? Chyba za to, że Tusk pokonał go w wyborach przewodniczącego Platformy. Widać z tego, jak mali są ludzie występujący przeciwko Tuskowi!!!
  A oto jescze opinia o panu Gowinie wybitnego znawcy polskiej sceny politycznej, Jacka Żakowskiego z czasów, kiedy pan Gowin był jeszcze w PO:
  Jacek Żakowski dla portalu "Gazeta.pl":
  Gowin to nieprzeciętnie ambitny i bardzo słabo wykształcony, słabo przygotowany intelektualnie polityk, który ma groźny zapał reformatorski.
  I pomyśleć, że człowiek, który, według redaktora Żakowskiego jest "bardzo słabo wykształcony, słabo przygotowany intelektualnie", ma z nadania Kaczyńskiego dbać w Polsce o rozwój nauki (sic!!) i szkolnictwa wyższego (sic!!).
  ~

 • jael53

  Oceniono 24 razy 22

  Ministerialny system grantowy w pigułce: ministra znasz? To grant masz.

 • wal_sie_pisie

  Oceniono 20 razy 20

  Dajcie już spokój gówinowi. Przecież jemu do pierwszego nie starcza. Musi się nieudacznik postarać o większą kasę, bo go rodzina za drzwi wystawi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX