Tak będą wyglądać niższe pensje posłów. Terlecki właśnie pokazał projekt ustawy

PiS złożyło projekt obniżający uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Po "rozprawieniu się" z posłami i senatorami następni w kolejce są samorządowcy. Ciekawie wygląda jeden z zapisów, który w przyszłości może stanowić punkt zapalny dotyczący ustalania wynagrodzenia osób zasiadających w Sejmie i Senacie.

W Sejmie pojawił się projekt obniżający uposażenia posłów i senatorów zapowiadany niedawno przez prezesa PiS. Jarosław Kaczyński w kontrze do fali krytyki, jaka spadła na partię i rząd, postanowił w trybie ekspresowym "rozprawić się" ze zbyt wysokimi pensjami parlamentarzystów.

Zgodnie z projektem, który w piątek trafił do Sejmu, pensja posłów i senatorów będzie o 20 proc. mniejsza, a obniżka miałaby zacząć obowiązywać jeszcze w tej kadencji. Jej wysokość dotychczas była taka sama, jak wynagrodzenie podsekretarza stanu (ustalały je przepisy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe). Teraz posłowie zarabiają z tego tytułu 9892,30 zł brutto. Po zmianie będzie to więc niewiele ponad 7,9 tys. zł brutto.

Diety poselskie bez zmian

Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora obejmuje też diety parlamentarne, jest to jednak zmiana kosmetyczna. Według obecnie obowiązującej ustawy stanowi ona 25 proc. uposażenia parlamentarzysty, a te po nowelizacji zostanie obniżone.

Żeby nie doszło do pomniejszenia diety, wprowadzono drobną zmianę: wysokość diety ma być zależna od wynagrodzenia podsekretarza stanu. Pozostanie więc na dotychczasowym poziomie 2473,08 zł brutto.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że jest on "związany ze społecznymi oczekiwaniami dotyczącymi wynagrodzeń posłów i senatorów". Autorzy nowelizacji wyliczyli też, że w związku z obniżkami uposażeń w skali roku budżet państwa zaoszczędzi około 13 mln zł.

ZOBACZ TEŻ: Rząd opuszczą politycy, wejdą urzędnicy. Szef KPRM zapowiada rewolucyjne zmiany

O tym, że do Kancelarii Sejmu PiS złożyło taki projekt, poinformował szef klubu Prawa i Sprawiedliwości i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jak zapowiedział, po posłach i senatorach następni w kolejce są samorządowcy. Stwierdził, że ustawa obniżająca ich wynagrodzenie może być gotowa do następnego posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 8-11 maja. 

"Majstrowanie" przy wynagrodzeniach

Mimo tego, że sprawa wydaje się stosunkowo transparentna, koliduje z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego i szefa KPRM Michała Dworczyka. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, który 13 marca pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Wciąż nie wiadomo, co dokładnie zawiera ten projekt (od publikacji w RCL nie pojawiły się żadne nowe informacje). Jeśli jednak potwierdzą się słowa Dworczyka, zmieni on sposób wynagradzania właśnie podsekretarzy stanu. Szef KPRM mówił, że nowy model rządu ma być "polityczno-urzędniczy", dlatego też miałoby do niego wejść 50-60 polityków, a reszta jego członków ma wejść w skład służby cywilnej.

To mogłoby oznaczać zmianę pensji dla podsekretarzy - przestałaby ich obowiązywać ustawa o wynagrodzeniach dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, przeszliby pod znowelizowaną ustawę o służbie cywilnej, w której pojawiłyby się nowe "widełki" wynagrodzeń na takich stanowiskach.

Jeżeli rzeczywiście projekt o służbie cywilnej będzie dalej procedowany i zwiększy uposażenie podsekretarzy, to po jego uchwaleniu będzie potrzebna korekta zaproponowanej w piątek ustawy, by rzeczywiście utrzymać 20 proc. obniżkę pensji parlamentarzystów. Zmieniłaby się wówczas podstawa wyliczania ich pensji, zależna od wynagrodzenia podsekretarzy stanu.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Mateusz Morawiecki odchudza rząd. Ze stanowiskiem pożegnało się 17 wiceministrów

Więcej o:
Komentarze (92)
Projekt PiS obniżający uposażenia posłów i senatorów
Zaloguj się
 • konigin

  Oceniono 31 razy 27

  Zemsta czlowieka wolnosci, ktory 13 grudnia spal spokojnie do poludnia, trwa.

 • sailor2016

  Oceniono 24 razy 20

  Już się boję komu piSSlamiści zabiorą kasę jak wyjdą na jaw kolejne ich afery. Emerytom?

 • js08836

  Oceniono 25 razy 17

  Podziękujcie Szydło. Za jej rozdawnictwo ukarani zostali wszyscy. To bezczelna odpowiedzialność zbiorowa. Powinni siebie ukarać obniżeniem uposażeń o 50 % za rozdawnictwo państwowych pieniędzy.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 24 razy 16

  Ale populizm. Kaczyzmowi STOP!

 • cezar85

  Oceniono 20 razy 14

  pokażcie lepiej jak będą wyglądały nagrody dla pis'owskich przyduposłów?

 • krzywelustro

  Oceniono 13 razy 13

  OGŁOSZENIE
  Uprzejmie informuję, że w związku z koniecznością poniesienia ogromnych wydatków na poprawienie wizerunku naszego statku po zderzeniu z góra lodową, wynagrodzenie całej załogi będzie obniżone o 20%. Pozostałe przewidziane w budźecie wydatki (w tym osobista ochrona kapitana) pozostają na niezmienionyn poziomie.

  W zamian za to oczekuję od załogi jeszcze większego bezwarunkowego posłuszeństwa, lojalności i oddania.

  W formie rekompensaty zezwalam całej załodze na nieograniczone uczestnictwo w balu, który odbywa się na pokładzie dancingowym.

  Kapitan TITANICA

  PS. Nie lękajcie się! Jesteśmy coraz bliżej prawdy! Prawda nas wyzwoli!

 • shtalman

  Oceniono 19 razy 11

  Po pierwsze żaden suweren nie oczekuje żeby były obniżki w wynagrodzeniach, tylko transparentność i komunikowane reguły które się szanuje, prosta prawda i sprawiedliwość starych czasów, a nie upuszczanie pieniędzy po cichu na boku z naszych podatków. Niech Jarkacz wreszcie opuści tę wolską politykę bo mi się rzygać chce na tę nieudolność i mlaskanie bezzębne

 • hastatrespasos

  Oceniono 12 razy 10

  www.latestnews.com: Rozkaz wieczorny z bunkra herszta sPISku na ul. Kaczogrodziej - obniżka poborów parlamentarzystów i samorządowców dotyczy wyłącznie osób gorszego sortu, tj. z partii totalnie opozycyjnych. Natomiast osły, sanatorzy bezprawia i niestrawności i delegaci tej partii w samorządach BEZ ŻADNEGO TRYBU zachowują wszelkie gaże w dotychczasowej wysokości. A także dostaną extra dodatki tytułem wyrównania im strat moralnych jakich doznali na wieść o ewentualnych zmianach ich uposażeń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX