Gersdorf "podjęła trudną decyzję". Jednak zwoła posiedzenie KRS, padła data

I prezes SN Małgorzata Gersdorf poinformowała, że zwoła posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z zapowiedzią ma się ono odbyć 27 kwietnia. Jak mówiła, uzasadniając tę decyzję, "stanęła przed ogromnym dylematem".

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf od 6 marca, gdy Sejm wybrał nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa do piątku, nie wyznaczyła terminu pierwszego posiedzenia tej instytucji.

Jej zdaniem, nowy skład Rady został powołany w sposób niekonstytucyjny. Rada nie ma przewodniczącego po tym jak Małgorzata Gersdorf ustąpiła z tej funkcji, a na wiceprzewodniczących wybrano sędziów, których kadencje się skończyły.

W piątek Gersdorf poinformowała jednak, że zdecydowała się zwołać pierwsze posiedzenie KRS, które ma odbyć się 27 kwietnia. Jak przypomniała, jest to bezwarunkowy obowiązek I prezesa SN, niezależnie od ilości prawidłowo obsadzonych stanowisk.

- Stanęłam przed ogromnym dylematem prawnym i moralnym. Nie ma i nie było rozwiązania dla podjęcia takiej czy innej decyzji - mówiła Gersdorf. Zaznaczyła przy tym, że jej decyzja nie oznacza akceptacji zmian w KRS.

ZOBACZ TEŻ: 15 sędziów KRS pisze do Gersdorf w sprawie posiedzenia. "Polityczni dublerzy"

Sposób PiS na KRS

W czasie, gdy swoją decyzję ogłosiła I prezes SN, w parlamencie procedowana jest nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, która przewiduje, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa będzie zwoływał najstarszy wiekiem sędzia, członek Rady. Miałoby tak być w sytuacji gdy po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego KRS, posiedzenia nie zwoła prezes Sądu Najwyższego.

W piątek Senat, który pracował nad ustawą, przerwał prace i postanowił, że wróci do niej po weekendzie.

Poprzednie próby wpłynięcia na I prezes SN

Wcześniej Gersdorf blokowała zwołanie KRS, co poskutkowało reakcją PiS. Partia złożyła w marcu projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwoływałby prezes Trybunału Konstytucyjnego.

To rozwiązanie miało pomóc obozowi władzy wyjście z impasu, do którego doprowadziły poprzednie "ustawy sądowe". Ostatecznie jednak nowelizacja została wycofana.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (106)
Małgorzata Gersdorf zwoła posiedzenie KRS 27 kwietnia
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 20 razy 12

  owca888

  Przyznam, że nie rozumiem, pani Małgorzato. Kapituluje pani? Wolałabym jakiś "szatański" plan. Liczę na to. Jest mi przykro, staliśmy m.in. dla pani pod sądem.

 • cy.nick

  Oceniono 19 razy 11

  Błąd, pani Prezes !
  Skoro Jarozbaw rozwalił (również ) KRS, to niech sobie ją sam zwołuje wespół z Dwuzerowym i Niejakim.
  Pani decyzja oznacza oportunizm. Dla wielu będzie dobrym wstępem do bezrefleksyjnego konformizmu.
  Kanalie już przebierają nogami...

 • hana.barbara

  Oceniono 9 razy 9

  Niechby to posiedzenie zwołał najstarszy sędzia. Po co Gersdorf pcha się do tego wątpliwego interesu? Dziwię się, przecież i tak jest na wylocie. Mogłaby chociaż zachować twarz.

 • 123waz

  Oceniono 16 razy 8

  wstyd i zażenowanie, pani Gersdorf nie umiała Pani unieść tej funkcji w trudnych czasach. Jest mi wstyd za Panią, że zwoła Pani niekonstytucyjny KRS , Ziobro pokazał Pani puste kartki, poniżyła Pani wszystkich uczciwych sędziów .

 • konigin

  Oceniono 14 razy 8

  Coz, Pani Profesor, po raz kolejny podjela Pani falszywa decyzje. Jest w zyciu taka cecha (niestety coraz rzadziej spotykana, ale u autorytetow jednak wciaz wymagana) zwana "bezkompromisowosc". Dlugo Pani prezesem SN i tak nie pobedzie i zadne gesty z Pani strony na pisurze wrazenia nie zrobia, co najwyzej ta holota usmiechnie sie ironicznie pod nosem i skomentuje, ze Pani spekala.

 • calmy

  Oceniono 9 razy 7

  Nie do końca ogarniam na czym polegał dylemat tej pani.
  Albo nowa KRS jest jawnie sprzeczna z konstytucją - wówczas się jej nie zwołuje.
  Albo jest zgodna i wówczas należy ją zwołać.
  W jej ocenie jest sprzeczna. Więc gdzie tu dylemat?

 • opyzcinr

  Oceniono 11 razy 7

  Będziecie siedzieć...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX