Ludzie Trumpa wzywają Izrael do ugaszenia konfliktu z Polską. Boją się o sojusz w ramach NATO

Amerykański portal axios.com pisze, że administracja prezydenta Donalda Trumpa wielokrotnie wzywała Izrael do zakończenia sporu z Polską o nowelizację ustawy o IPN.

Według autora artykułu, Baraka Ravida z Israel's Channel News, który powołuje się na informacje izraelskich urzędników, władze w Waszyngtonie wysyłały różnymi kanałami wiadomości do rządu Izraela i przywódców opozycji, apelując, by złagodzili retorykę w tej sprawie wobec Polski. Biały Dom i Departament Stanu miały kontaktować się z ambasadorem Izraela w Waszyngtonie Ronem Dermerem i innymi dyplomatami z tamtejszej ambasady, podkreślając znaczenie stosunków z Polską. Według Axios.com, podobne wiadomości wysłano z Waszyngtonu do premiera i ministra spraw zagranicznych Izraela.

"Amerykanom nie podoba się ta ustawa i poprosili rząd Polski o jej poprawienie. Jednak jednocześnie Amerykanie mają świadomość, że Polska jest ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonym, zwłaszcza w ramach NATO, jest także sojusznikiem Izraela. Dlatego widzą potrzebę rozwiązania tego kryzysu w sposób ostrożny, tak, by nie zaszkodzić naszemu sojuszowi" - pisze autor artykułu, powołując się na słowa wysokiego rangą urzędnika izraelskiego MSZ.

USA chcą złagodzenia krytyki

Portal dodaje, że wiceprezydent Mike Pence poruszył tę sprawę podczas spotkania z przywódcą izraelskiej opozycji Jichakiem Herozgiem 5 marca w Waszyngtonie. Autor artykułu, powołując się na informację urzędnika z izraelskiego MSZ, pisze, że Pence zwrócił się do Herozga, by złagodził swoje krytyczne wypowiedzi pod adresem polskiego rządu i dążył do zakończenia kryzysu. Izraelski polityk miał powiedzieć, że projekt ustawy o IPN i retoryka polskiego rządu są "obraźliwe i nie do zaakceptowania". Doniesień portalu axios.com nie komentuje ani Herzog, ani biuro wiceprezydenta USA.

Według axios.com, amerykański Departament Stanu zwrócił się do ambasad Izraela i Polski, by sponsorowały tegoroczną uroczystość z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie.
Nowelizacja ustawy o IPN, rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny w ramach kontroli następczej, przewiduje karę do 3 lat więzienia za "publiczne i wbrew faktom" przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.

Axios to serwis newsowy, który został w ubiegłym roku założony przez założyciela Politico i korespondenta w Białym Domu Jima VandeHeia.

Więcej o:
Komentarze (111)
USA wzywa Izrael do ugaszenia konfliktu z Polską
Zaloguj się
 • szatkop

  Oceniono 8 razy 6

  Jest bardziej wymierne i prozaiczne wyjaśnienie: wystraszyli się że nie kupimy antyrakiet Patriot, a przynajmniej że nie kupimy aż tak drogo. Amerykanie kochają i bronią wszystkie narody świata, a NAJWIĘCEJ te na których zarobić mogą NAJWIĘCEJ.

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 42 razy 6

  O, a to ciekawe, USA poszturchuje Izrael żeby się uspokoił, a jeszcze niedawno, podobno (GW tak pisała) Trump miał zakazywać Dudzie wjazdu do Waszyngtonu. Jak to się ci ludzie zmieniają - albo redakcje.

  Mieliśmy być pariasem świata a teraz sie okaże, że to dzieki nam Izrael usłyszy parę słów na swój temat. Jeśli tak - to warto było.

 • sailor2016

  Oceniono 6 razy 4

  Konflikt Polski i Izraela niewątpliwie wygenerował piSS swoimi nieprzemyślanymi posunięciami, a wystarczyło być ciszej nad ta trumna i nie wyciągać trupa z szafy. Niem,niej jednak istnieje tylko w sferze populistyczno ideologicznej i nie przenosi się na inne dziedziny i jest podsycany przez zwykłych oszołomów, których nie brakuje po obu stronach. Ale konflikt konfliktem, a tymczasem Żydzi proponują nam w ramach naszego programu Homar swój system rakietowy Linx, który jest chyba obecnie najlepszy na świece wraz kompletnym transferem technologi i wybudowaniem kompletnej fabryki pocisków rakietowych w Polsce. Jest to o niebo lepsza propozycja od amerykańskiej. Oczywiście maja w tym swój cel ale też jasno to pokazuje, ze konflikt jest podsycany tylko wyłącznie w sferze ideologicznej dla uzyskania paru punkcików w sondażach i nie wiele wspólnego z rzeczywistością.

 • hatteras

  Oceniono 9 razy 3

  Nasz rodzimy antysemityzm i nacjonalizm odrodzil sie wraz z powstaniem sekty radia Maryja. Jezeli naprawde istnieje tzw przedsiebiorstwo holocaust to sekta RM jest jego udzialowcem i robi na tym niezly biznes w roli naganiacza.

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 5 razy 3

  No proszę... pytanie co takiego wujowi Samowi obiecał PiS, tudzież na co liczy? Będziemy obszarem do testów systemu Patriot?

 • f1909

  Oceniono 9 razy 3

  Jeśli ktokolwiek WBREW FAKTOM oskarża Polskę o popełnione zbrodnie to podlega karze etc etc !
  -- Chyba sprawa jest oczywista i wiadomo o co chodzi !? -- Okazuje się jednak że dla Państwa Izrael sprawa jest obrazliwa i nie do zaakceptowania ! ? -- Innymi słowy jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o wielkie polskie pieniądze, które mają ewentualnie zasilić ( chyba w ramach jakiś odszkodowań ) organizacje żydowskie powiązane z " Przemysłem Holokaust " !?

 • 1pirat2

  Oceniono 13 razy 3

  A to tak naprawdę, nie Izrael tak naprawdę najwięcej miesza, tylko Amerykańscy Żydzi.

 • konfuziussagt

  Oceniono 8 razy 2

  Znow odezwali sie PiS-nazisci, antysemici
  i potomkowie szmalcownikow,
  ktorzy boja sie o dobra zagrabione zydowskim sasiadom.
  Male, podle sku*wisyny.
  Przyjdzie denazyfikacja i dePiSlamizacja
  i zrobi sie z tym porzadek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX