Sejm zgodził się na areszt dla posła Gawłowskiego. Petru i Gasiuk-Pihowicz bez immunitetów

Sejm bezwzględną większością głosów podjął uchwałę w sprawie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła PO Stanisława Gawłowskiego. Później zajął się dwójką posłów Nowoczesnej.

Za zatrzymaniem i tymczasowym aresztowaniem Stanisława Gawłowskiego głosowało 261 posłów, przeciw było 171, a od głosu wstrzymał się jeden poseł. Do wyrażenia zgody na zatrzymanie potrzeba było przynajmniej 231 głosów za.

Czytaj więcej o sprawie Stanisława Gawłowskiego:  Prokuratura ściga za łamanie nieistniejącego prawa i plagiat. Przy okazji sama plagiatuje >>>

Stanisław Gawłowski a śledztwo ws. afery melioracyjnej

Pod koniec grudnia 2017 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali warszawskie mieszkanie Gawłowskiego i jego dom w Koszalinie. Przeszukanie, zlecone przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, było efektem trwającego od czerwca 2013 roku śledztwa w sprawie tak zwanej afery melioracyjnej. Dotyczy ono nieprawidłowości przy realizacji co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych. Inwestycje były zlecane właśnie przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Wniosek prokuratury w sprawie posła PO poparła sejmowa komisja regulaminowa spraw poselskich i immunitetowych. Stanisław Gawłowski zrzekł się immunitetu poselskiego 22 stycznia.

Budka: Zatrzymanie Gawłowskiego ma być spektaklem, który przykryje problemy PiS >>>

Konsekwencje dla Gasiuk-Pihowicz i Petru

W następnej kolejności Sejm zdecydował o "wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej poseł Kamili Gasiuk-Pihowicz" oraz "pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Ryszarda Petru".

Wniosek o uchylenie immunitetu Kamili Gasiuk-Pihowicz złożył poseł PiS Dawid Jackiewicz. Oskarża posłankę o zniesławienie i domaga się od niej przekazania stu tysięcy złotych na cele charytatywne. Chodzi o wypowiedź Kamili Gasiuk-Pihowicz podczas sejmowej debaty nad zmianami w Sądzie Najwyższym. Jak powiedziała posłanka Nowoczesnej, "Dawid Jackiewicz, były minister skarbu w obecnym rządzie Beaty Szydło, w czasie poprzednich rządów PiS w 2006 r. brał udział w awanturze, która doprowadziła do śmierci bezdomnego człowieka. Polityk PiS wdał się z nim w szarpaninę, popchnął go, głowa tego bezdomnego człowieka roztrzaskała się o beton. A co potem zrobiła prokuratura Ziobry? Umorzyła sprawę partyjnego kolegi, mimo że po awanturze z nim zginął człowiek".

Wiosek w sprawie uchylenia immunitetu Ryszarda Petru złożył sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Maciej Wąsik. Oskarża on byłego szefa Nowoczesnej o pomówienie. Chodzi o wypowiedzieć Ryszarda Petru przed budynkiem Sejmu w lipcu ubiegłego roku, w której nazywał Macieja Wąsika oraz ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego „przestępcami”.

Wnioski o uchylenie immunitetów posłów poparła wcześniej sejmowa Komisja regulaminowa spraw poselskich i immunitetowych. Uchylenie immunitetu posłów otwiera drogę do pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

Więcej o:
Komentarze (490)
Sejm zgodził się na areszt dla posła Stanisława Gawłowskiego
Zaloguj się
 • miodowocytrynowa

  Oceniono 122 razy 110

  A kiedy sejm zajmie się kłamczuchą Zwiercan co głosowała na dwie ręce?

 • def11

  Oceniono 121 razy 101

  Widocznie PiS już wie, że normalnie wyborów nie wygra, dlatego trzeba wycinać opozycję a i przykrywać własne łupieżcze rządy i afery.

  PS. dzisiejsze wydanie panoramy w TVPiS wyglądało jak kronika kryminalna, nieomal całe wydanie poświęcone "śledztwom" i działaniom służb wobec byłych członków rządu PO-PSL.
  Goebbels byłby dumny.

 • czechy11

  Oceniono 98 razy 86

  Senator Kogut pozdrawia PIS Polskę. Tak właśnie Polacy wyglada sprawiedliwość PiS. Swój złodziej bezkarny a Gasiuk Pichowicz uchylony imunitety bo się mafii rządzącej wypowiedz niw spodobała.

 • fruqo3

  Oceniono 86 razy 68

  A kiedy ta parodia sejmu pozbędzie się ze swoich szeregów tej żałosnej imitacji czlowieka jaka jest Krystyna Pawłowicz? Która na dodatek w sposób nieuprawniony używa tytułu Profesora?

 • cozano

  Oceniono 67 razy 65

  Wrażliwy ten Jackiewicz. Nie wolno przypominać że doprowadził do śmierci człowieka.
  Generalnie politycy pisowscy to bardzo wrażliwi ludzie, naturalnie jeśli chodzi o ich własne ego. Będą pakować do kryminału wszystkich, którzy im podpadli.

 • cool_observer

  Oceniono 62 razy 54

  Bolszewickie PiS-owskie łajdaki i przestępcy !. Kogut i Bierecki "siedzą" w Senacie z ramienia PiS-u, a przeciwnicy polityczni reżimu siedzą w areszcie pod sfingowanymi zarzutami !. Prawo prawem a sprawiedliwośc musi być po stronie PiS-u. Typowa "PUTINADA" karła z Żoliborza !
  PiS, czyli: Przestępstwa i Szwindle !

 • vito60

  Oceniono 55 razy 53

  O co chodzi, przecież Jackiewicz rzeczywiście zabił gościa i nie była to obrona konieczna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX