Jacek Gądek: Dobrze, że jest pomnik ofiar Smoleńska. Dobrze, że będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego [OPINIA]

Jacek Gądek
Najbardziej wprost, jak to możliwe. Dobrze, że powstał pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Dobrze, że powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Źle, że wpisano je w wojnę polsko-polską, co obciąża sumienia polityków, ale i mediów.

Nie można wyłącznie mówić: "pojednanie nie jest możliwe", "rowu nienawiści nie da się zasypać" albo co jeszcze gorsze, że musi wymrzeć pokolenie, które nosi w sobie smoleńską zadrę. W imię pamięci i w obliczu śmierci każdej z ofiar 10 kwietnia warto podjąć beznadziejny trud i zdobyć się na najdrobniejsze nawet wspólnotowe gesty. Gesty polityków, partii, instytucji państwa, dziennikarzy, mediów i zwykłych ludzi.

A jeśli kogoś na to nie stać, to niech wyrazem dobrej woli będzie choćby powstrzymanie się od drwin z monumentu i narzekań na uliczne objazdy.

Rytualne załamywanie rąk nic nie da

Nie ma się co łudzić, że nagle dojdzie do jakiegoś narodowego pojednania i osobistego, wzajemnego wybaczenia między Jarosławem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem. Albo że Antoni Macierewicz porzuci teorie o zamachu. Póki są w polityce, graniczy to z cudem.

Także dwie zaciężne, partyjne armie nie podadzą sobie dłoni na tym - od prawie ośmiu lat - polu walki. Ale nie można - co miesiąc albo co rok - rytualnie załamywać nad tym rąk.

Osiem lat oblewania egzaminu przez państwo

Państwo polskie nie zdało egzaminu nie tylko 10 kwietnia, gdy doszło do katastrofy. Nie zdało go też, gdy należało jej ofiary upamiętnić w sposób godny i adekwatny do skali tragedii. A przecież zginęło przywództwo państwa, para prezydencka, generalicja, duchowni, załoga - 96 osób.

Katastrofa smoleńska powszechnie uznawana jest za największą tragedię narodową Polaków po 1945 r - to zdanie już nikogo chyba nie wzrusza, jest tak suche i wypłowiałe. Ale wzruszają gesty, symbole i ludzkie historie. Na kim nie zrobiła wrażenia scena, gdy samolot CASA lecąc do Krakowa z trumnami Lecha i Marii Kaczyńskich na pokładzie pomachał skrzydłami na pożegnanie Warszawy? Kogo nie wzruszyła opowiedziana w tym albo w 2010 r. historia którejś z ofiar katastrofy?

Pomniki nie staną się krynicami religii smoleńskiej

Z najważniejszych symboli brakowało pomnika ofiar katastrofy oraz pomnika Lecha Kaczyńskiego. Proste rzeczy, które - wbrew obawom - nie staną się krynicami religii smoleńskiej. Dotychczas w Warszawie ofiary były bardzo skromnie upamiętnione. A przez to duża część obywateli miała poczucie wyobcowania we własnym państwie.

Dobrze więc, że dziś odsłaniany jest monument ku czci wszystkich ofiar, a za kilka miesięcy powstanie też pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tak - aby móc je wznieść, PiS sięgnęło po fortel i jest to gorszące, budzi oburzenie. Tak - pomnik w postaci 9-metrowych schodów swoją estetyką zawiódł rodziny smoleńskie, które na ten monument czekały od dnia pogrzebu swoich bliskich. Tak - miejsce nie jest idealne.

Jednak moralnym obowiązkiem państwa było i jest oddanie czci ofiarom. Najpierw PO mając władzę nie pozwalała na to, a potem Platforma rządząca w Warszawie od 2015 r. torpedowała pomysły budowy pomnika. Propozycja Bronisława Komorowskiego, który ratując własną skórę wyszedł z propozycją budowy, nie była zbyt poważna. Podobnie oferta władz stolicy, aby pomnik ulokować na dzisiejszej pętli autobusowej. A prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz sięgnęła dna porównując niezrealizowany projekt pomnika światła do symboliki III Rzeszy.

Lechowi Kaczyńskiemu należy się pomnik w Warszawie

Platforma często podkreśla, że pomnik ofiar już jest - na Cmentarzu Powązkowskim. I bardzo dobrze, że jest. Chwała jego twórcom. Jednak przez osiem lat nie było pomnika w sercu państwa, któremu wszystkie ofiary katastrofy starały się na swój sposób służyć. Jest od dziś.

I jest też cokół, na którym ma stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dobrze, że i ten pomnik powstanie. Znów: fortel zastosowany przez PiS i bezceremonialne odbicie Placu Piłsudskiego z rąk stołecznego Ratusza budzi sprzeciw. Ale sam pomysł wzniesienia pomnika zmarłemu prezydentowi jest naturalny.

Dlaczego? Bo Lech Kaczyński był patriotą i państwowcem. Bo jest współtwórcą dzisiejszej Polski. Bo był jedną z najważniejszych figur w "Solidarności". Bo negocjował przy Okrągłym Stole. Bo był ministrem u Lecha Wałęsy. Bo był prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Bo był ministrem sprawiedliwości. Bo był prezydentem Warszawy, a potem Polski. Bo zginął pełniąc obowiązki głowy państwa, lecąc oddać hołd pomordowanym w Katyniu. I jeszcze raz na koniec: bo był autentycznym patriotą - tej cechy nikt odmówić mu nie może, nawet jeśli w poglądach można się z nim było różnić o lata świetlne.

Bojkot zamiast pokuty

Platforma i Nowoczesna bojkotują jednak państwowe uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar na Placu Piłsudskiego. Idąc tym krokiem PO powinna też zbojkotować uroczystość odsłonięcia monumentu śp. prezydenta.

A szkoda. Dla Platformy stanięcie w cieniu pomnika ofiar, a potem także pomnika Lecha Kaczyńskiego byłoby rodzajem pokuty.

Oto prawda o Smoleńsku. Jarosław Kaczyński zapowiada ją już od lat

Więcej o:
Komentarze (292)
Dobrze, że jest pomnik ofiar Smoleńska. Dobrze, że będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • ninananu

  Oceniono 67 razy 59

  W dnpie mam pomniki i tablice. Z tragedii zrobiono cyrk, którego ie chce oglądać. Polityczne hieny

 • def11

  Oceniono 52 razy 46

  Państwo nie zdało egzaminu ? Brak godnego upamiętnienia ?

  A pochówek wśród królów i obok Marszałka na Wawelu ?!
  No fakt, nie zdało, nie powinno do tego dopuścić..

 • def11

  Oceniono 49 razy 43

  "Dlaczego? Bo Lech Kaczyński był patriotą i państwowcem. Bo jest współtwórcą dzisiejszej Polski..bo..bo..."

  bo jest współodpowiedzialny razem ze swoim bratem, gen Błasikiem i pilotami, współodpowiedzialny katastrofy i śmierci 96 osób ?, a u schyłku prezydentury poparcie społeczne na poziomie 19%..

  PS największa tragedia narodowa od 45r ?
  Panie, jak szacują w Polsce w rok umiera ok 50 tyś ludzi z powodu smogu czyli zanieczyszonego powietrza i związanymi z tym powikłań !

 • mdzj

  Oceniono 44 razy 40

  W roku 2010(!) mógłbym się zgodzić z autorem artykułu. .

  Mamy rok 2018. Za sobą osiem lat manipulacji:

  - fałszowania historii ("Wielkim Prezydentem był"),
  - politycznej nekrofilii (ekshumacje wbrew woli bliskich),
  - cynicznych obietnic (zaraz..wkrótce... już ... DOCHODZIMY)
  - dojenia budżetu (wybiórcze odszkodowania, niby-komisje)
  - karier zbudowanych na trumnach (wdowy Gosiewskie, Wassermann...).
  - podsycania podziałów w społeczeństwie
  - etc..etc..

  Z dzisiejszej perspektywy uważam, że jedynym wytłumaczeniem jest cyniczna gra prowadzona przez (nie)Wielkiego Współodpowiedzialnego i jego popleczników mająca na celu pozaprawne przejęcie władzy w Polsce. W odniesieniu do (n)WW z dodatkową nutą wyparcia własnej roli w zdarzeniach poprzedzających wypadek.

  Jako mieszkaniec Warszawy oświadczam, że nie życzę sobie upamiętniania L.K. w przestrzeni publicznej. Zarówno jako bardzo miernego prezydenta jak i osoby, która swoim postępowaniem (spóźnienie na lotnisko, brak decyzji o wyborze lotniska) bezpośrednio przyczyniła się do spowodowania katastrofy.

  Zdecydowanie żal mi innych zapomnianych ofiar.
  Np. stewardess i oficerów BOR, którzy z biegiem lat stają się coraz bardziej bezimienni.

  Niniejszym artykuł, w moich oczach dyskredytuje p.Gądka jako wiarygodnego komentatora. Podobnie jak jego tekst sprzed kilkunastu dni sugerujący złagodzenie tonu protestów antyaborcyjnych.

 • inder

  Oceniono 44 razy 38

  "Na kim nie zrobiła wrażenia scena, gdy samolot CASA lecąc do Krakowa z trumnami Lecha i Marii Kaczyńskich na pokładzie pomachał skrzydłami na pożegnanie Warszawy?"

  Na mnie.

 • krynolinka

  Oceniono 44 razy 36

  Acha politycy PiS-u mogą sobie zbijać majątki i kapitał polityczny, a ludek cicho siedzieć. Nie komentować i przeczekać idiotów ? No to może in blanco damy PiS-owi też nasze głosy wyborcze, żeby nie pogłębiać podziałów ?

 • white_lake

  Oceniono 37 razy 35

  może najlepiej zrobić dwa w jednym i machnąć Pomnik Ofiar Kaczyńskiego?

 • bob_59

  Oceniono 35 razy 33

  Dobrze też, że podzielono Warszawę zasiekami, dobrze, że tysiące neo-zomowców nadzoruje te pisowskie ścieżki zdrowia, dobrze, że odżyły upiory minionej epoki - dobrze jak jasna cholera...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX