Romaszewska szczerze o ustawie degradacyjnej. "My się nieustająco kompromitujemy"

Zdaniem Zofii Romaszewskiej, ustawa degradacyjna jest "kompletnie niepotrzebna", bo przedkłada symbolikę nad rzeczywistość. Zamiast symboli, była opozycjonistka wolałaby realną pomoc dla ofiar stanu wojennego.

Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną, odbierającą stopnie wojskowe m.in. członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Jego zdaniem odbieranie stopni bez możliwości odwołania się to "łamanie standardów państwa prawa". Z decyzji prezydenta zadowolona jest jego doradczyni Zofia Romaszewska.

- Jest to ustawa, która symbolikę przedkłada nad rzeczywistość - mówiła na antenie Polsat News. Jej zdaniem ustawa jest "kompletnie niepotrzebna". - Prezydent twierdził, że jest niesprawiedliwa. Nie można en bloc jakiejkolwiek grupy ludzi jednakowo potraktować. Przed żadnym sądem - już nie mówię polskim, bo później to pójdzie do Strasburga, do Luksemburga - to się nie utrzyma po prostu, znowu się skompromitujemy. My się nieustająco kompromitujemy - oceniła Romaszewska. 

Naprawiać, a nie zajmować się symbolami

Mamy tyle rzeczy do zrobienia, żeby [naprawić - red.] wszystkie nieszczęścia, wszystkie niegodziwości, które nam zafundował PRL. Minęło prawie 30 lat i jeszcze górnicy "Wujka" nie dostali odszkodowań, jeszcze ludzie, którzy byli wyrzucani z pracy, nie maja wyrównanych emerytur, mają obniżone emerytury. I są jest rzeczy, którymi powinniśmy się zajmować - wymieniała. 

Dodała, że symbole są niezwykle ważne i sama "z przyjemności by zdegradowała Kiszczaka, Jaruzelskiego czy Siwickiego", ale nie powinno się dziś przypominać o pozostałych członkach WRON. - Nawet nie wiem, kto tam był. Po co ich w ogóle przywoływać? Będziemy im sprawiać przyjemność, żeby oni się pojawili znowu na horyzoncie, znowu byli postaciami historycznymi? - pytała.

Andrzej Duda ma wątpliwości co do ustawy degradacyjnej

Zgodnie z założeniami zawetowanej ustawy, stopni oficerskich i podoficerskich miały zostać pozbawione osoby, które będąc w organach bezpieczeństwa państwa, działały na rzecz podtrzymywania reżimu komunistycznego oraz na szkodę państwa polskiego.

W piątek prezydent stwierdził, że ma wątpliwości co do tej ustawy. - Mam trzy wątpliwości. Jedna dotyczy WRON - powiedział Andrzej Duda i zaczął wymieniać członków Wojskowej Rady Odnowienia Narodowego, w przypadku których nie ma on wątpliwości, by ocenić ich negatywnie i odebrać im stopnie wojskowe. Dodał, że we WRON byli jednak też generałowie, jak np. gen. Hermaszewski, czy pułkownicy i podpułkownicy, którzy zostali tam wpisani, ale nie zasługują na degradację. Ustawa została zawetowana i skierowana do ponownych prac w Sejmie.

Czytaj też:

Więcej o:
Komentarze (154)
Romaszewska szczerze o ustawie degradacyjnej. "My się nieustająco kompromitujemy"
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 55 razy 49

  "My się nieustająco kompromitujemy"
  przez grzeczność ,nie zaprzeczę
  ale to nie wasza wina ,wy się już tacy urodziliście

 • ar.co

  Oceniono 49 razy 37

  Zaraz się dowiemy, że wśród tych niewyrównanych ofiar stanu wojennego szczególnie niewyrównana jest rodzina Romaszewskich. Ile to szanowny mąż przytulił przed śmiercią z moich podatków?

 • marywil2012

  Oceniono 31 razy 27

  ech Romaszewska, Romaszewska przypomnę jak siedziałaś w komisji piotrowicza i niszczyłaś sądownictwo, też przedkładałaś symbolikę nad rzeczywistość wmawiają sobie i innym, że w sądach komunizm a tylko dudi i jareczek mogą to naprawić. Co z tego wyszło? Niekonstytucyjność ustaw i chaos na lata. Będziemy musieli po tobie i po twoich kompanach z mafii pisowskiej posprzątać.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 38 razy 26

  to nie MY sie kompromitujemy ale PIS czy romaszewscy

  a romaszewska nie rozumie pojęcia sprawiedliwości społecznej - tak jak nie rozumiała z mężem, gdy wymyśliła sobie by za 1PLN ci, którzy jeszcze nie mieli wykupionych mieszkań spółdzielczych otrzymali prawo własności

  kompromitacja romaszewskiej polegała na tym, ze OKRADZIONO w ten sposób spora część spółdzielców, którzy wpłacili GRUBE pieniądze, by te same mieszkania mieć na własność

  ale przecież to nie kasa romaszewskiej, to czym miałaby się przejmować

 • maciejwscieklica

  Oceniono 25 razy 23

  Kolejna matka Polka, a "prawdziwa" katoliczka, ze ho, ho
  bo kogóż tu mamy wiecznie na widoku
  Martę z brzuchem
  Beate z pazurami
  Andersównę w samolocie
  Romaszewską z roszczeniami
  a i jeszcze
  Krychę z sałatka
  i Mazurek złotoustą
  mało ?
  no to jeszcze ...

 • frankyy

  Oceniono 25 razy 21

  "my się ciągle kompromitujemy" - kto się kompromituje? WY się kompromitujecie, nie my! Dojna zmiana miernot Kaczyńskiego się kompromituje. Normalni Polacy nie mają z tym nic wspólnego, muszą tylko wstydzić się za kojarzenie tej bandy szaleńców z całą Polską!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX