Rząd nie spodziewał się weta Dudy do ustawy degradacyjnej. "Dla wszystkich było to zaskoczenie"

Szef kancelarii premiera przyznał w radiowej Trójce, że decyzja prezydenta Dudy o zawetowaniu ustawy degradacyjnej zaskoczyła wielu osób z PiS. - Z wcześniejszych wypowiedzi urzędników kancelarii prezydenta można było wnioskować, że ta ustawa zostanie podpisana - stwierdził.

 - Dla wszystkich ta decyzja była pewnym zaskoczeniem. Dla mnie również, pracowałem nad tą ustawą, uważam, że taka ustawa jest bardzo potrzebna - tymi słowami Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, skomentował decyzję prezydenta Dudy o zawetowaniu ustawy degradacyjnej.

Nie było wątpliwości co do "kierunków ideowych"

Dworczyk wyjaśnił, że decyzja o zawetowaniu ustawy zaskoczyła go ponieważ "z wcześniejszych wypowiedzi urzędników kancelarii prezydenta można było wnioskować, że ta ustawa zostanie podpisana". Według Dworczyka urzędnicy prezydenta nie mieli wątpliwości, co do "kierunków ideowych" ustawy. - Z wypowiedzi prezydenckiego rzecznika Krzysztofa Łapińskiego mogło wynikać, że prezydent podpisze ustawę - podkreślił.

Szef kancelarii premiera wskazał, że to Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało zawetowaną ustawę, gdy pełnił funkcję wiceministra. Jego zdaniem, MON powinien dokończyć prace i dodał, że nie widzi przesłanek, by miał się wycofać z prac. 

Czytaj też: Prezydent zawetował tzw. ustawę degradacyjną. PiS nie odbierze stopnia Jaruzelskiemu

Suski: Prezydent będzie musiał się napracować, by odzyskać mój głos

Z decyzji prezydenta zakpił dzisiaj w rozmowie z Konradem Piaseckim Marek Suski. - Być może są osoby, które ze stanu wojennego pamiętają tylko to, że nie było wtedy "Teleranka". Może z tego pokolenia właśnie jest prezydent - wypalił Suski i zadeklarował: - Prezydent będzie musiał się ciężko napracować, by odzyskać mój głos, głos Marka Suskiego. W sercu i duszy mam wielki żal do pana prezydenta

Andrzej Duda ma wątpliwości co do ustawy degradacyjnej

Zgodnie z założeniami zawetowanej ustawy, stopni oficerskich i podoficerskich miały zostać pozbawione osoby, które będąc w organach bezpieczeństwa państwa, działały na rzecz podtrzymywania reżimu komunistycznego oraz na szkodę państwa polskiego.

W piątek prezydent stwierdził, że ma wątpliwości co do tej ustawy. - Mam trzy wątpliwości. Jedna dotyczy WRON - powiedział Andrzej Duda i zaczął wymieniać członków Wojskowej Rady Odnowienia Narodowego, w przypadku których nie ma on wątpliwości, by ocenić ich negatywnie i odebrać im stopnie wojskowe. Dodał, że we WRON byli jednak też generałowie, jak np. gen. Hermaszewski, czy pułkownicy i podpułkownicy, którzy zostali tam wpisani, ale nie zasługują na degradację. Ustawa została zawetowana i skierowana do ponownych prac w Sejmie.

Więcej o:
Komentarze (62)
Ustawa degradacyjna. Decyzja o wecie zaskoczyła polityków PiS
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 23 razy 17

  "...przed 17 laty Michał Dworczyk był bohaterem niebezpiecznego incydentu, a sprawa na jaw wyszła przypadkiem. Włamywacz odkrył w piwnicy w warszawskim bloku pociski artyleryjskie i zawiadomił policję. Konieczna była ewakuacja 9-piętrowego bloku. Okazało się, że arsenał w piwnicy warszawskiego bloku gromadzony był przez lata przez Dworczyka. Pociski nie miały zapalników, jednak w przypadku pożaru nadal stanowiłyby duże niebezpieczeństwo.

  Michał Dworczyk za swoją niebezpieczną pasję odpowiedział przed sądem i został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata."

 • 1963mw

  Oceniono 21 razy 15

  Suski odwaźny bo walczy z trupami. Ciekawe czy walczył z komuną. Wątpię w to. Podobnie jak Jaro "plugawe usteczka" przespał stan wojenny. Nawąchał się sierści kota i go zamuliło.

 • krynolinka

  Oceniono 20 razy 14

  Co to się pieścić. Rozstrzelać wszystkich, no może za wyjątkiem żywych.

 • plastikpiokio

  Oceniono 13 razy 11

  obatel broni swojego tescia bo to dobry dziadek jest ----powiedział obatel.----a tylko złych dziadków musimy kopac w dupska degradować ekshumować i piętnować

 • vomitorium1

  Oceniono 16 razy 10

  "W sercu i duszy mam wielki żal do pana prezydenta."
  panie suski
  zgadnij pan
  gdzie pan prezydent ma pana

 • miszogun

  Oceniono 11 razy 9

  Dup...przepraszam, Duda niczego nie zawetuje jeśli mu Jarek nie pozwoli. A dlaczego zawetował akurat tę ustawę? Wystarczy popatrzeć na ławy PiS-u. Sami "nawróceni" komuniści. To swoich mieli degradować? Wyskoczył jakiś naiwny z ustawą, ale Jarek z przydupasem szybko naprawili pomyłkę.

 • faustxyz

  Oceniono 15 razy 9

  Widać pisiory zapomnieli, że rodzony brat Marii Kaczyńskiej był pułkownikiem LWP i nawet odwiedzał gen. Jaruzelskiego w szpitalu.
  Kaczesyny to podłe, załgane ściery, Marii nigdy nie lubili, bo wyrastała ponad pisuar, i nie była niemową, nie żyje też jej brat, który pojechał szukać jej ciała w Smoleńsku, bo szubrawiec kaczy bohater Jarosław, pojechał tylko po bliźniaka. Skoro Maria, jej brat i PLK nie żyją, to można degradować, gnoić, bo nikt go nie powstrzyma. Inni żywi ludzie się nie liczą, Kaczenko uznaje tylko swoją rodzinę, wszyscy inni to dla niego śmieci. Jak to jest, że taka zimna kreatura wywraca innym życie, narzuca swoje wąskie horyzonty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX