Minister Gliński broni rejsu za miliony. "Prosiłbym o nieuczestniczenie w polskim piekle"

- Prosiłbym o nieuczestniczenie w "polskim piekle". Biorę odpowiedzialność za ten projekt - powiedział portalowi wPolityce.pl wicepremier Piotr Gliński. Skomentował w ten sposób zamieszanie wokół drogiej akcji, która ma promować Polskę.

"Polska100" to projekt, w ramach którego jacht z polską załogą ma wyruszyć w dwuletni rejs po świecie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Żaglówka ma ruszyć w podróż w lipcu tego roku, brać udział w zawodach, promować Polskę w portach; na czele załogi stanie medalista Mateusz Kusznierewicz.

Strategicznym partnerem akcji jest Polska Fundacja Narodowa, która sfinansowała zakup jachtu, którego cena, jak ustaliła Gazeta.pl, waha się między 800 tys. a 1,2 mln euro (czyli około 5 mln zł). Z kolei "Gazeta Wyborcza" opisała, że cała akcja może pochłonąć nawet do 20 mln zł.

ZOBACZ TEŻ: Polska Fundacja Narodowa kupiła jacht. Rynkowa cena? 800 tys. do 1,2 mln. Nie złotych, euro

Piotr Gliński o "polskim piekle"

Kosztowny projekt nie wszystkim przypadł do gustu, swój sprzeciw wyraziła m.in. posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz, która krytykowała "promocję polski na oceanach". Zasadność wydatków podnosiło się też wielu komentatorów, pojawił się też wątek, że jachtu nie kupiono od polskiego producenta. W związku z tymi zastrzeżeniami głos zabrał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, który skomentował sprawę w rozmowie z portalem wPolityce.pl

- Prosiłbym o nieuczestniczenie w "polskim piekle". Biorę odpowiedzialność za ten projekt o charakterze patriotycznym, wychowawczym - mówił Gliński i dodał, że ten "projekt zjednoczył hejterów", ale mimo tego, zostanie zrealizowany.

Jak wyjaśniał, w Polsce nie są jeszcze produkowane najlepsze łodzie, a załoga jachtu chce wygrywać najważniejsze regaty, i to właśnie dlatego skorzystamy ze sprzętu zagranicznego.

ZOBACZ TEŻ: Pawłowicz o akcji PFN z jachtem za miliony. "Ryby i ptaki mają poznawać Polskę w czasie rejsu?"

"Rejs będzie dwukrotnie tańszy"

Wicepremier komentował też tę sprawę na Facebooku, w bardzo podobnym tonie.

Po pierwsze, rejs na 100-lecie odzyskania Niepodległości nie kosztuje 20 mln, lecz 2 razy taniej (i to w ciągu 3 lat). A wyczynowy jacht (jakich nie produkuje się w Polsce) będzie po rejsie w dyspozycji Akademii Morskiej w Szczecinie

- napisał Gliński.

Sprawa Fundacji Czartoryskich

O ministrze kultury ostatnio jest głośno, głównie chodzi o finanse. Niedawno tygodnik "Przegląd" opisał, że zaledwie w rok po tym, jak podpisał on umowę na przekazanie Polsce dzieł i zbiorów z Fundacji Książąt Czartoryskich, Fundacja zgłosiła wniosek o likwidację ze względu na brak pieniędzy, choć dopiero co sprzedała swoje zbiory.

Mowa o niebagatelnej kwocie, ponieważ na konto fundacji wpłynęło 100 milionów euro, a Polska stała się właścicielem m.in. "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci. Problem w tym, że Fundacja przyznała się później, że pieniądze "nie wyparowały", a zostały po prostu... wyprowadzone do Liechtensteinu.

Zarówno o sprawie jachtu PFN, jak i fundacji Czartoryskich pisał dla Gazeta.pl Galopujący Major:

Gdyby PiS był partią antyelitarną, to zamiast wydawać pół miliarda złotych na elitarną arystokrację, po prostu uchwaliłby, że wybrane dzieła nie mogą opuszczać terenu Polski. No ale wtedy fundacja, w której zasiada brat ministra nie przytuliłaby 100 milionów euro

Fundacja Czartoryskich przekazuje państwu "Damę z gronostajem". Wartość zbiorów to 10 mld złotych

Więcej o:
Komentarze (257)
Minister Piotr Gliński broni rejsu za miliony
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 48 razy 46

  minister trzyma swoją kasę w luxemburgu więc to wszystko mu wisi --- a wyglądał niby na kretyna .

 • chi-neng

  Oceniono 44 razy 44

  A jak tam z bratem i Fundacja Książąt Czartoryskich?
  Zaczyna sie ZAMIATANIE POD DYWAN?!

 • czeski_honza

  Oceniono 38 razy 38

  "...Biorę odpowiedzialność za ten projekt..." - gdyby pan Gliński wyłożył ze swojej skarpety - nie mam nic do tego.

 • sailor2016

  Oceniono 29 razy 29

  To co wyprawia dojna zmiana to bezprecedensowy skok na kasę i jak się podliczy ich brewerie to przeskoczą wszystkie przekręty i afery od 1945 roku razem wzięte.

 • artzat74

  Oceniono 27 razy 27

  Postulaty na najbliższe wybory parlamentarne :
  Powołanie Trybunału ds. Zbrodni przeciwko Państwu Polskiemu
  Uznanie parti pis oraz przydupasów od Ziobry i Gowina za zorganizowaną grupę przestępczą
  Pozbawienie w/w członków grupy praw publicznych i zatrudniania w administracji publicznej na min. 20 lat
  Zwrot zagrabionego mienia (np. srebrna ) i pensji z państwowych firm , jeśli otrzymali stanowiska bez transparentnych konkursów ( np. Jasiński - 4 mln w rok )
  (niech idą robić na kasie do marketu i nauczą się uczciwej pracy , taki np. mongolski gnom nigdy nie pracował , nigdy !!!!!!!!! )
  TAKA POLSKA WERSJA DENAZYFIKACJI .

 • eclipse23

  Oceniono 22 razy 22

  Ciekawe czy dostanie wyrok za ten wałek z obrazami

 • pepe_papa

  Oceniono 22 razy 22

  Zamiast odpowiedzialności weź rachunek i zapłać z własnych pieniędzy, a nie podatnika!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX