Posiedzenie komisji Jakiego już na nowych zasadach. Świadek Gronkiewicz-Waltz nie przyszła

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji po raz pierwszy zebrała się na rozprawie na zasadach ogólnych. Jej przedmiotem nie jest żaden konkretny adres. Wezwanych zostało dwóch świadków: prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i szefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Wiadomo już, że prezydent stolicy nie stawiła się przed oblicze komisji Patryka Jakiego. Wezwana jako obywatel, a nie organ jakim jest miasto stołeczne, Hanna Gronkiewicz Waltz odmówiła wzięcia udział w posiedzeniu komisji. 

Natomiast jak zwykle, stawiło się dwóch pełnomocników miasta. Komisja jednak w głosowaniu odrzuciła ich udział w posiedzeniu ogólnym.

- W postępowaniu ogólnym nie mamy do czynienia z indywidualnym interesem prawnym, dlatego trudno byłoby uznać, aby konkretne podmioty miały status strony w tym konkretnym postępowaniu ogólnym - mówiła zastępca dyrektora Departamentu Prawa Administracyjnego MS Anna Dalkowska poproszona przez przewodniczącego komisji Patryka Jakiego o wykładnie przepisów.

Obecność potwierdziła natomiast przewodnicząca Rady Warszawy. - Ponieważ sprawuję mandat radnej to każdy może mnie przepytać o cokolwiek w ramach sprawowania tego mandatu - wyjaśniła Ewa Malinowska-Grupińska na początku posiedzenia komisji.  

Szefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska przed komisją Patryka JakiegoSzefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska przed komisją Patryka Jakiego Fot. Komisja Weryfikacyjna

- Rada Miasta nie jest organem, który kontroluje proces reprywatyzacyjny, nie leży to w naszych kompetencjach - podkreślała wielokrotnie Malinowska-Grupińska. Zwróciła również uwagę, że rada interweniowała, ale w sprawie skutków reprywatyzacji.  

- Może pan powtarzać w nieskończoność, że rada może kontrolować wszystko, ale my nie mamy kompetencji kontrolnych ws. reprywatyzacji -  powtórzyła Malinowska-Grupińska odpowiadając na kolejne pytanie Jakiego o reprywatyzacje w Warszawie.

- Pierwszym i najważniejszym miejscem kontroli jest komisja rewizyjna. Funkcją kontrolną jest także wysłuchiwanie informacji prezydenta miasta, interpelacje i zapytania radnych - dodała.

Członkowie komisji zapowiadali, że świadkowie mieli zeznawać "na okoliczność ich wiedzy na temat całego procesu reprywatyzacji w Warszawie".

Możliwość zwoływania rozprawy na zasadach ogólnych daje gremium pod przewodnictwem Patryka Jakiego znowelizowana ustawa o komisji. Nowe przepisy dają wyjątkowe uprawnienia komisji Jakiego. Nowela przewiduje wyższe kary za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną - do 10 tys. złotych, a za kolejne - do 30 tys. zł. Daje także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy wezwanych świadków.

Więcej o:
Komentarze (96)
Posiedzenie komisji Jakiego nowych zasadach.
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 15

  Byle - Jaki sadysta, NIE odpusci Waltz, bo postawil sobie to jako punkt honoru, Jej ‘zlamanie i zniszczenie'.

  Mysle, ze jego sadystyczna cechy charakteru wywodzi sie z zadzy zemsty za prywatne i osobiste porazki zyciowe.
  To wlasnie OWE porazki, wg mnie, znajduja odbicie w 'jego polityce', jako ‘odreagowanie sie’ i w pewnej formie, kompensata.

  Moim zdaniem, ten czlowiek, nigdy nie powinien sie parac polityka, bo przelewa 'wplywy zycia osobistego' na dzialania polityczne.
  Szczegolnie, z wykorzystywaniem swojej pozycji, jako ten 'pierwszy pies gonczy' gangstera PG- sprawiedliwego.

 • sailor2016

  Oceniono 14 razy 12

  Pomijając wszelkie inne sprawy to wzywanie kogoś w charakterze świadka, strony, a może i obwinionego to jakieś jaja. Tylko dlaczego Jaki tego nie widzi:)))) Przecież to pełny obciach i działanie bezprawne.

 • sailor2016

  Oceniono 14 razy 10

  Kiedy niejaki Jaki wyjaśni na jakiej podstawie Lech Kaczyński oddał Hance kamienice?

 • rudy102a

  Oceniono 16 razy 10

  Zemsta co cecha ludzi prymitywnych.

 • zerozer52

  Oceniono 13 razy 9

  Brawo HGW.

 • ginztonickiem

  Oceniono 11 razy 9

  Hanka nie jest moją ulubienicą, ale brawo za postawę. Jaki może ewentualnie czyścić dywaniki w samochodzie pani prezydent.

 • arbor_1

  Oceniono 11 razy 9

  Brawo Pani Anno. Z przebiegu "obrad" tej komisji Jakiej-takiej wynika, że Jaki wcale nie chce czegoś naprawić. On chce się na Pani mścić w imieniu Jarosława Polskę-zbawa. Już samo to, że na przesłuchanie wezwano Pani męża jako jedynego spośród spadkobiorców kamienicy pokazuje, że Jakiemu chodzi o Panią, o prywatną zemstę, o dintojrę.
  A tymczasem tylko Pani mąż córka zachowali się przyzwoicie i zwrócili pieniądze uzyskane ze sprzedaży ich części kamienicy. Wtedy, gdy Was się prześladuje, w tejże kamienicy kupuje sobie apartament rodzina PISowska za wielomilionową pożyczkę z banku rządzonego przez człowieka PIS.
  Dzieje się jak mówiła matka Pawlaka -- Sąd sądem, a sprawiedliwość MUSI być po naszej stronie.

 • remo29

  Oceniono 15 razy 9

  Patryczek staje na palcach i myśli, że jest wyższy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX