"Mała niespodzianka od klubu PiS". Rząd opublikuje wreszcie niekorzystne dla PiS wyroki TK

Do Sejmu wpłynęły poselskie projekty nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Zaskoczeniem są nowelizacje o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz o statusie sędziów TK. Autorami są posłowie PiS.

Posłowie PiS już kilka godzin wcześniej zapowiedzieli zmiany w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Jak tłumaczyli, mają one spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej.

Wieczorem okazało się, że wraz z powyższymi projektami, do laski marszałkowskiej złożone zostały także projekty dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Jeden z nich przewiduje, że opublikowane zostaną orzeczenia TK, których ówczesny rząd Beaty Szydło opublikować nie chciał.

Rząd opublikuje niepublikowane wyroki TK

Chodzi przede wszystkim o wyrok z marca 2016 roku, w którym TK uznał za niekonstytucyjną ustawę autorstwa PiS określającą nowe zasady pracy Trybunału.

- Na koniec dnia taka mała niespodzianka od klubu parlamentarnego PiS. Przygotowaliśmy nowelizację ustawy o organizacji i trybie pracy Trybunału Konstytucyjnego i ustawy o statusie sędziów TK - powiedział dziennikarzom poseł PiS Marek Ast.

Nowelizacja polega na decyzji i zobowiązaniu pani prezes TK i oczywiście KPRM do publikacji niepublikowanych do tej pory orzeczeń, które uznajemy za wadliwe i wydane z naruszeniem prawa. Chodzi o orzeczenia z marca, lipca i listopada 2016 roku

- wyjaśnił poseł PiS.

- Dla zakończenia sporu, bezzasadnych oskarżeń, że te orzeczenia nie są publikowane, zdecydowaliśmy się na właśnie taką nowelizację, tym bardziej że było oczekiwanie ze strony Komisji Europejskiej i opinii publicznej - powiedział Ast.

Dodał, że orzeczenia zostaną opublikowane "z zastrzeżeniem, że zostały wydane z naruszeniem prawa". 

Publikacja symboliczna, ustawy nie obowiązują

Decyzja PiS jest raczej symboliczna, bo publikacja orzeczeń TK nic już nie zmieni. Ast przyznał, że trzy niepublikowane wyroki TK dotyczą ustaw, które już nie obowiązują. - W zasadzie z punktu widzenia formalno-prawnego ta publikacja nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia - powiedział poseł PiS.

- Dla zaspokojenia oczekiwań ze strony Komisji Europejskiej podjęliśmy taką decyzję, która, mam nadzieję, zakończy spór wokół kwestii publikacji orzeczeń. To gest z naszej strony – dodał Ast, cytowany przez serwis 300polityka.pl.

Zmiany także w ustawach o sądach

Z kolei projekty nowelizacji o SN i sądach mają m.in. spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej, według której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami UE.

Przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej Marek Ast zapowiadał, że nowelizacja zmieni procedurę odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć takiej decyzji bez konsultacji z kolegium sądu i KRS.

Kolejna zmiana dotyczy przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Wiek przejścia w stan spoczynku będzie wynosił 65 lat niezależnie od płci sędziego. Jeśli jednak sędzia będzie chciała odejść z pracy w wieku 60 lat, to będzie mogła to zrobić.

Ast powiedział, że propozycje spełniają oczekiwania Komisji Europejskiej oraz części opinii publicznej i środowiska sędziowskiego. Zastrzegł, że jego partia uważa, że ustawy są zgodne z konstytucją. 

Więcej o:
Komentarze (300)
Rząd opublikuje wyroki TK. Projekty ustaw o TK już w Sejmie
Zaloguj się
 • stellar14

  Oceniono 75 razy 73

  Teraz, kiedy rozwaliliście TK, upolityczniliście KRS, kiedy wszystkie instytucje rządowe mają prawo gdzieś (jak NFZ na przykład), kiedy wsadziliście na stołki swoich prezesów w Sądach to powiem jedno: Z WASZYMI ZMIANAMI MOŻECIE SIĘ W D... POCAŁOWAĆ.

 • obatelwolski

  Oceniono 68 razy 68

  A co z samozwańczą prezes TK,żulą przybłędą ?Ona też jest "niekonstytucyjna"

 • polakadam

  Oceniono 42 razy 42

  Zapętliły się pisiory. Skoro opublikują zaległe wyroki to przyznają się że skład TK i sposób procedowania jest niekonstytucyjny i wszelkie wyroki pod przewodnictwem Przybłędzkiej można wyrzucić do kosza.....

 • mikejar

  Oceniono 44 razy 40

  Moze RZAD sie wyzywi ale sie NIE UTRZYMA I ONI TO WIEDZA. !!!!!!
  Robia wszystko aby PRZYPODOBAC SIE UNII.

  ZDELEGALIZOWAC PIS !!!! Niech ida w pisdu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • homo_lupus

  Oceniono 36 razy 36

  no dobra.. i co to da, że wyroki po czasie zostaną opublikowane, skoro nie zostaną zrealizowane?
  gnom żoliborski zrobi sobie z nich wkładki do butów, wobec czego zyska 0,7 cm wzrostu, natomiast w żaden sposób nie zmieni to rzeczywistości z Wolfgangową Przyłębską i agentem w składzie TK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX