PiS z nową ustawą o sądach. Ziobrze będzie trudniej odwołać prezesów i wiceprezesów

Posłowie PiS proponują zmiany w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Twierdzą, że mają one spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej.

Nowelizacje mają zmienić procedurę odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć takiej decyzji bez konsultacji z kolegium sądu i Krajowej Rady Sądownictwa.

Druga zmiana dotyczy przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Wiek przejścia w stan spoczynku będzie wynosił 65 lat niezależnie od płci sędziego. Jeśli jednak sędzia -kobieta będzie chciała odejść z pracy w wieku 60 lat, to będzie mogła to zrobić.

 

Zdaniem polityków PiS propozycje te spełniają oczekiwania Komisji Europejskiej, według której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami Unii Europejskiej, dotyczącymi wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Spełniają też, według posła Marka Asta z PiS, oczekiwania części opinii publicznej i środowiska sędziowskiego, która krytykowała nowe ustawy sądowe. Poseł PiS dodał, że jego partia nadal uważa, iż dotychczasowe ustawy są zgodne z konstytucją. Szczegóły nowelizacji będą znane, gdy trafią one do laski marszałkowskiej.

Więcej o:
Komentarze (87)
Ustawa o ustroju sądów powszechnych i SN. Jest nowy projekt
Zaloguj się
 • Carolus Rex Jr.

  Oceniono 33 razy 33

  PiS najpierw prawnie umożliwił sobie wymianę niewygodnych sędziów, wymienił kogo chciał, a teraz wprowadza zmiany w prawie, które uniemożliwią następcom odwrócenie tych zmian. A suweren odbierze to jako ustępstwo wobec UE.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 23 razy 23

  niecierpliwie czekam na dekaczyzacje i kary dla tych pisowych warchołów.

 • bob_59

  Oceniono 15 razy 15

  Obsadzili jeszcze gorszych, ale swoich, lub tych ze starych układów, które przejęli, i teraz chcą to zacementować. Takiej reformy nie powstydziłby się Stailn z Hitlerem łącznie...

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 14

  "Ile wynosi kadencja prezesa Trybunału Konstytucyjnego?" - takie pytanie sędzia Piotr Tuleja zadał reprezentującemu Sejm posłowi PiS Markowi Astowi. Ten bez wahania odpowiedział, że okres ten wynosi 9 lat. Gdy jednak został poproszony o wskazanie przepisu, który to precyzuje, zaczęły się problemy...
  Poseł Marek Ast wywodził, że wynika to z interpretacji ustawy o Trybunale. - A z jakiego przepisu to wynika? - dopytywał sędzia Tuleja. Poseł Ast powtórzył, ale już bez pewności w głosie, że wynika to z ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sędzia jednak dopytywał o konkretny przepis.

  Nastąpiła cisza, po której poseł PiS stwierdził: Jeżeli wysoki trybunał raczy mi ten przepis przypomnieć, to...

  - Dziękuję bardzo panie pośle, nie ma takiego przepisu w ustawie, który określałby 9-letnią kadencję prezesa trybunału - odpowiedział sędzia Tuleja. Marek Ast tłumaczył jeszcze, że chodziło mu o wskazanie, że kadencja ta wynika wprost z faktu, że sędzia zostaje wybrany na 9-letnią kadencję. - Istnieje w tym momencie zasadniczy problem co do tego... - zaczął myśl poseł PiS. Nie dokończył jednak. Na tym dyskusja o prawnej regulacji "kadencji prezesa TK" zakończyła się.
  Taki geniusz ..

 • ligand17

  Oceniono 13 razy 13

  Ziobrze będzie trudniej? Ziobro już odwołał wszystkich, których potrzebował odwołać. Trudniej będzie jego ewentualnym następcom, żeby przypadkiem nie wymienili tych, których powołał Ziobro.

 • lodzermensz1

  Oceniono 11 razy 11

  Wniosków kilka: po pierwsze nacisk Komisji ma sens. I jest skuteczniejszy niż naciski opozycji wewnętrznej, którą zwyczajnie można olać, zakneblować nowymi przepisami Kuchcińskiego, reasumpcjami Piotrowicza lub zaszczuć szczekaniem Pawłowicz.
  Po drugie - na razie wymiotą część sędziów za pomocą aktualnej ustawy. Później wprowadzą reformę, by ewentualnej przyszłej władzy było trudniej sprzątać ten bałagan.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 10 razy 10

  To nie Ziobrze ma być trudniej - on już prezesów wymienił.
  Trudniej ma być następnej ekipie odwołać prezesów, których wsadził PiS.

  Tak się frajerzy przejmuje państwo na własność.

 • krzywelustro

  Oceniono 9 razy 9

  Ziobro poupychał (i jeszcze upycha) sądy swoimi ludźmi, a teraz zmianami w prawie przygotowuje się do przegranej PIS w kolejnych wyborach. Przecież gołym okiem widać, że tu nie chodzi o ograniczenie władzy jemu, lecz jego następcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX