Polska w jednej grupie z Turcją. Chodzi o ograniczanie praw obywateli i spadek w rankingu

Indeks Transformacji 2018 to raport Fundacji Bertelsmanna, organizacji, która od 1977 roku zajmuje się śledzeniem procesów reform w krajach rozwijających się. W najnowszych badaniach Polska została zaklasyfikowana do jednej grupy z Brazylią i Turcją.  

Coraz więcej ludzi żyje w represyjnych środowiskach. Obecnie 3,3 miliardy ludzi mieszkają w krajach rządzonych przez autokratów, co jest największą liczbą, od kiedy Fundacja Bertelsmanna przeprowadza badania, czyli od roku 2006 roku (Indeks powstaje raz na dwa lata).

Spośród 129 badanych krajów, jako autokracje zaklasyfikowano aż 58, przy 55 w roku ubiegłym. Niepokojący jest nie tyle wzrost tej liczby, większym problemem jest fakt, że prawa obywatelskie są ograniczane, a zasada państwa prawa jest podważana w coraz większej liczbie państw demokratycznych. Dawne światełka demokracji, takie jak Brazylia, Polska i Turcja, należą do krajów, które zaliczyły największy spadek w Indeksie Transformacji

- czytamy w opracowaniu badań. Fundacja bada 129 krajów tzw. transformacji, czyli tych, w których demokracja nie jest jeszcze stabilna. Polskę oznaczono w Indeksie jako kraj ze stabilizującą się demokracją, tak jak Czechy, Rumunie, Litwę czy Łotwę. Inne oznaczenia to "wysoce wadliwa demokracja", "umiarkowana autokracja" i "bezwzględna autokracja". 

Fundacja zaznacza, że PiS doszedł do władzy z obietnicami transferów socjalnych, ale w kampanii nie chwalono się planowanymi zmianami w sądownictwie, administracji rządowej i przejęciem państwowych mediów. Wspomniano też o próbie wprowadzenia zakazu aborcji. Protesty przeciwko temu zebrały większe zainteresowanie niż demonstracje w obronie sądownictwa. "Dzięki masowym protestom 'kobiet w czerni' rząd wycofał się z projektu" - czytamy. 

Po 2015 roku rząd podjął kroki, które pokazały, że nie w pełni respektuje swobodę ekspresji - uważa fundacja. Jako przykład podano zmiany w mediach publicznych i nowy system wyboru członków KRRiT. "Doszło do jasnych prób politycyzacji mediów" - pisze organizacja. 

Więcej o:
Komentarze (106)
Fundacja Bertelsmanna: Polska spada w rankingu
Zaloguj się
 • krotkizzoliborza

  Oceniono 36 razy 24

  To i tak nieźle. Uchwalą ustawę pod katabasów to będziemy na poziomie Salwadoru i Iranu. Ajatollaha przecież już mamy.

 • nicpon007

  Oceniono 28 razy 20

  "Polska w jednej grupie z Turcją"

  Ale już zbliżamy się do Rosji :)

 • biesczad1

  Oceniono 13 razy 11

  A w kulsońskiej TVPiS tureckie seriale...

 • stanislaw.sk

  Oceniono 11 razy 11

  @hotin
  Ano takie:
  zakaz usuwania płodów trwale niezdolnych do życia,
  zakaz usuwania ciąży przez kobiety zgwałcone i
  konieczność urodzenia tego, co gwałciciel zasiał, bo podobno jakiś NN Bóg chciał, żeby była zgwałcona....

 • antekpociecha

  Oceniono 12 razy 10

  Tego roku nie brali pod uwagę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX