Powa積a zmiana Prawa 這wieckiego o krok od uchwalenia. Pos這wie dyskutowali w Sejmie

- Komisje rekomenduj przyj璚ie wszystkich poprawek - m闚i豉 pos豉nka Anna Paluch podczas kr鏒kiej debaty o Prawie 這wieckim. Ustawa wr鏂i豉 do Sejmu po poprawkach Senatu. Je郵i zostanie uchwalona, powa積ie zmieni niekt鏎e zasady dot. my郵iwych - co oburza 鈔odowisko 這wieckie.

W czwartek - ostatni dzień posiedzenia Sejmu - posłowie zagłosują nad ustawą Prawo łowieckie. O godz. 16:00 ma się rozpocząć blok głosowań. Jeśli nowe prawo łowieckie zostanie poparta przez większość sejmową, trafi na biurko prezydenta. Byłaby to najpoważniejsza zmiana regulacji dot. polowań od dawna. 

Dwa tygodnie temu Sejm poparł ustawę, która m.in. zakazuje udziału dzieci w polowaniach oraz wykorzystywania żywych zwierząt do treningu psów myśliwych. Wywołało to spore zaskoczenie oraz radość - u ekologów - oraz oburzenie - u myśliwych.

Ustawa zawiera też inne zmiany. Ma też dostosować prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W 2014 roku orzekł on, że prawa właścicieli nieruchomości nie są wystarczająco uwzględnione podczas kształtowania obwodów łowieckich, czyli obszarów, na których myśliwi mogą prowadzić polowania. Projekt przewiduje możliwość zakazu polowania na prywatnym terenie, jeśli jego właściciel złoży oświadczenie w tej sprawie do starosty. Wcześniejsze propozycje przewidywały dużo bardziej skomplikowany proces wyłączenia terenu z obwodu łowieckiego - w tym udowodnienie przed sądem, że polowanie jest sprzeczne z wyznaniem.

Prawo łowieckie z poprawkami Senatu

Część środowiska łowieckiego oczekiwała, że kontrowersyjne dla nich przepisy zostaną zmienione przez Senat. Znaleźli się tam sympatycy łowiectwa, jednak ostatecznie Senat utrzymał m.in. zakaz polowań dla osób poniżej 18 r.ż. Łącznie senatorowie przyjęli siedem poprawek, w tym dwie od PO. Wśród nich jest m.in. obowiązek poddawania się badaniom okresowym. Myśliwi posiadający broń co pięć lat będą musieli przechodzić badania psychologiczne i lekarskie.

Poprawki trafiły do Sejmu, gdzie poparła je komisja, a w środę wieczorem - debatowali posłowie. 

- Połączone komisje rekomendują przyjęcie wszystkich poprawek - mówiła posłanka Anna Paluch. Wspomniała, że co do poprawki w kwestii obowiązku badań psychologicznych (która zmienia ustawę o broni i amunicji) istnieją wątpliwości konstytucje, jednak "zwiększa ona bezpieczeństwo Polek i Polaków".

Występujący po niej posłowie nie mieli dużych wątpliwości co ustawy i poprawek. Paweł Suski wzywał jedynie, by przyjrzeć się jednej z poprawek, która likwiduje obowiązek ewidencji tzw. "postrzałków", czyli zwierząt ranionych, ale nie odnalezionych przez myśliwych. Podobne argumenty podnosiła Ewa Lieder z Nowoczesnej.- Zakłada się, że myśliwi odnajdują do 70 proc. postrzelonych zwierząt - mówiła.

Ustawę krytykował Jaros豉w Sachajko z Kukiz'15. Ocenił, że jest ona zła "dla myśliwych i dla rolników". Zarzucił m.in. zbyt dużą ingerencję w struktury Polskiego Związku Łowieckiego. 

Wi璚ej o:
Komentarze (118)
Prawo 這wieckie. Powa積a nowelizacja o krok od uchwalenia
Zaloguj si
 • krynolinka

  Oceniono 15 razy 11

  Dyskusja w sejmie ?
  Spojrza豉m do kubeczka, herbatka, pow帷ha豉m nadal herbatka. Dobranoc widocznie co innego mi zaszkodzi這.

 • sacc77

  Oceniono 16 razy 10

  Skoro wed逝g mordercy Sachajko ustawa stanowi "zbyt du膨 ingerencj w struktury Polskiego Zwi您ku υwieckiego. " to jest na to doskona豉 rada.

  LIKWIDACJA PZ....

  A przy okazji likwidacja my郵iwych....

 • villiers

  Oceniono 11 razy 9

  A kiedy b璠 badania psychologiczne dla rz康z帷ych? Uwa瘸cie ,瞠 Polska nie jest tego warta? A mo瞠 jakie og鏊nopolskie testy na inteligencje? Chyba mamy prawo raz w roku si po鄉ia?

 • Oceniono 12 razy 8

  Popieram ca趾owity zakaz polowa! Do regulacji liczebno軼i zwierzyny proponuj ustanowienie instytucji zawodowego 這wczego. Do ochrony rolnik闚 proponuj obowi您kowe ubezpieczenia, a ubezpieczycieli nale篡 zmusi do ubezpieczania... po to chyba nam to PZU 瞠by takie tematy za豉twia.

 • iwonazetka

  Oceniono 9 razy 7

  Ale o dekomunizacji to ju sobie nie przypomnieli... Pewnie za du穎 swojak闚 by "ucierpialo"...

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 7

  Uchwala i zako鎍zy bezprawne uprzywilejowanie my郵iwych. Jeszcze wywali z las闚 pa雟twowych szyszkownik闚 czyli tych co uczynili z las闚 folwark my郵iwych.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX