Morawiecki po spotkaniu z Merkel: Cieszę się, że na stanowisku kanclerza mamy przyjaciela

- Nawet gdy nasze relacje nie są proste, to Niemcy chcą je rozwijać i pogłębiać - zapewniała po spotkaniu z premierem Angela Merkel.
Warszawa jest drugą europejską stolicą po Paryżu, w której niemiecka kanclerz składa wizytę po objęciu sterów rządu na czwartą kadencję.

Kanclerz Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki po rozmowach w cztery oczy oraz z udziałem delegacji wystąpili wieczorem na wspólnej konferencji prasowej. 

- Raz jeszcze pogratulowałem Angeli Merkel wyboru na kanclerza Niemiec. Cieszę się, że kolejny raz Polska będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera i przyjaciela; że będziemy mogli kontynuować rozwiązywanie problemów europejskich i bilateralnych - zaczął Morawiecki.

Pochwalił "wolę pogłębienia partnerstwa" Niemiec z Polską oraz deklaracje koalicji rządzącej  w Niemczech o dalszej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Premier mówił też, że dobra współpraca Polski i Niemiec jest konieczna dla całej UE. Według relacji premiera duża część rozmowy dotyczyła kwestii gospodarczych.   

"Agresor rosyjski nie może sobie pozwolić na atakowanie krajów UE"

- Rozmawialiśmy także o oburzającym ataku przy użyciu gazu bojowego w Wielkiej Brytanii. Zgodziliśmy się, że UE powinna dać stanowczą, a nie tylko symboliczną odpowiedź - stwierdził premier. Ten temat ma pojawić się w konkluzjach po posiedzeniu Rady Europejskiej. 

- Atak odbył się na terytorium państwa członkowskiego UE i NATO. Potrzebna jest solidarna odpowiedź, żeby agresor rosyjski wiedział, iż  nie może sobie pozwolić na politykę atakowania krajów UE czy NATO - dodał w odpowiedzi na pytanie. 

W kontekście przyszłości UE zgodziliśmy się, że potrzebne jest teraz zachowanie integralności Unii. Omówiliśmy też stanowiska dotyczące polityki migracyjnej. Konieczne są prace nad wspólnymi regułami azylowymi. Pokazujemy, że staramy się rozładować napięcia w krajach na obrzeżach UE, oraz że przyjmujemy uchodźców z Azji centralnej, ale też z Ukrainy

- mówił szef rządu. - Rozumiemy, że w perspektywie budżetowej potrzebny jest ogromny program wsparcia społeczności poturbowanych przez los na obrzeżach Unii Europejskiej - dodał. 

Merkel: Niemcy chcą rozwijać relacje z Polską

- Rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie - zaczęła Angela Merkel. Podkreśliła, że nawet gdy "relacje nie są proste", to Niemcy chcą je rozwijać i pogłębiać. Chwaliła współpracę gospodarczą, ale też międzyludzką. 

Kanclerz także wspomniała o sprawie próby otrucia byłego agenta Siergieja Skripala, oraz o współpracy i dobrych relacjach z Wielką Brytanią. 

UE do czerwca ma wiele zadań przed sobą. Chodzi m.in. o próbę stworzenia wspólnego, europejskiego systemu azylowego. Podkreśliliśmy dziś, że Polska też przyjmuje uchodźców. Być może to inni uchodźcy z innych regionów geograficznych, ale Polska  ma tu swój wkład 

- powiedziała kanclerz Merkel. Mówiła też o znaczeniu pomocy krajom, z których przybywają uchodźcy. 

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki spotkali się po raz ostatni miesiąc temu w Berlinie. Było to w czasie, gdy niemiecka kanclerz i jej chadecka partia prowadziły rozmowy w sprawie utworzenia koalicji z socjaldemokratami.

Dziennikarze na Twitterze szybko zwrócili uwagę na to, co na konferencji nie padło. Nie wspomniano m.in. o kwestii reparacji wojennych od Niemiec, a także o Nord Stream 2.

Spotkanie Merkel - Duda

Po spotkaniu z premierem Morawieckim kanclerz Merkel w Belwederze spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Tam głównymi tematami miały być: Rosja, Ukraina, a także lipcowy szczyt NATO w Brukseli. Wieczorem w kancelarii premiera  zaplanowano roboczy obiad.

W piątek w Warszawie gościł nowy szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. Spotkał się zarówno z polskim prezydentem, premierem jak i ministrem spraw zagranicznych.

Więcej o:
Komentarze (176)
Mateusz Morawiecki rozmawiał z Angelą Merkel. Wspólna konferencja
Zaloguj się
 • grobelozaur

  Oceniono 43 razy 27

  A gdzie ten pisowski przychlast gardłujący o reparacjach wojennych?
  Angela przyjechała, więc jest okazja Mularczyk, czy jak ci tam!
  I pamiętaj, żeby zabrać ze sobą na spotkanie szczujnię sióstr Karnowskich, która na co drugiej okładce wPotylicę zwiększała kwotę tych rzekomych reparacji, które masz odzyskać o kilkaset miliardów to w jedną, to w drugą stronę- w zależności od aktualnej szajby miotającej waszym Prezesem :D

 • pedro.666

  Oceniono 35 razy 23

  Fajnie, że na stanowisku kanclerza Niemiec mamy przyjaciela. I teraz: jak by to spieprzyć, panowie...?

 • mat.31

  Oceniono 34 razy 22

  Ten to ma chyba chorobę dwubiegunową. Jednego dnia Niemcy sa be a innego sa naszymi wielkimi przyjaciółmi.

 • 41janina

  Oceniono 29 razy 17

  Od paru miesiecy kordupel wraz ze swoimi przydupasami gardluje o reparacjach wojennych od niemiec, a jak juz przyjezdza Pani kanclerz to ten temat znika. To juz nie wstajemy z kolan i bedziemy tak trwac w przykucu?

 • niepis23

  Oceniono 30 razy 16

  Jak to? Adrian przyjął ministra spraw zgranicznych Rzeszy a nie chciał odebrać telefonu od takiegoż ministra z Hameryki? Zdrada!

 • jerry.atric

  Oceniono 23 razy 15

  Dobrze, że pan premier nie zna niemieckiego, bo trzeba by było go znowu tłumaczyć

 • ramzes-ra

  Oceniono 28 razy 14

  Pani Merkel pokazała Polskim politykom jak powinna być ukierunkowana podróż przywódcy po wyborze. Niestety nasz Prezydent wybrał Estonię, a premier nie odwiedził Niemiec ani Francji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX