Prokuratura odmawia Antoniemu Macierewiczowi. Nie będzie śledztwa ws. książki Tomasza Piątka

Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie książki Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice". Zawiadomienie w tej sprawie złożył bohater książki, były już szef MON Antoni Macierewicz. Prokuratura oceniła, że Macierewicz może ścigać Piątka, ale prywatnie.

Zawiadomienie, złożone w sprawie książki Tomasza Piątka przez ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza, dotyczyło stosowania przemocy lub groźby wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych oraz publicznego znieważania lub poniżania konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że prokurator odmówił wszczęcia dochodzenia, gdyż czyn będący przedmiotem zawiadomienia może być ścigany z oskarżenia prywatnego.

Prokurator stwierdził też, że brak jest interesu społecznego do ścigania czynu z urzędu. W toku czynności sprawdzających prokurator przesłuchał pokrzywdzonego i zapoznał się z treścią książki Tomasza Piątka. Postanowienie nie jest prawomocne i pokrzywdzony może złożyć zażalenie na decyzję prokuratury.

"Macierewicz i jego tajemnice"

Tomasz Piątek, dziennikarz "Gazety Wyborczej", zbadał koneksje Antoniego Macierewicza. Rezultaty swojego 1,5-rocznego śledztwa opublikował w książce "Macierewicz i jego tajemnice". Jak twierdzi, wykazało ono powiązania byłego szefa MON m.in. z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i Kremlem. Premiera książki miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku.

"Jej główną treścią jest dokładny i udokumentowany opis licznych powiązań ministra z wybitnym gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem. Mogilewicz od dziesięcioleci współpracuje z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Jak również z samym Władimirem Putinem" - tak opisuje swoją książkę autor.

Wyjaśnień w sprawie tego, co opisał Piątek, domagali się posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy oczekiwali od Macierewicza odpowiedzi na książkę.

Zawiadomienie Macierewicza ws. książki Piątka

Na publikację Piątka Macierewicz zareagował dzień po premierze. O tym, że ówczesny minister obrony narodowej zawiadomił prokuraturę, poinformował ówczesny  wiceminister obrony Michał Dworczyk (obecnie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów). Jak mówił wówczas Dworczyk, książka zawiera "same kłamstwa, oszczerstwa i pomówienia".

Dworczyk przekonywał też, że książka pojawiła się w przeddzień spotkania Macierewicza z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, co w jego ocenie było nieprzypadkowe.

Trzęsienie ziemi w rządzie. Macierewicz, Szyszko i Radziwiłł poza Radą Ministrów

Więcej o:
Komentarze (169)
Nie będzie dochodzenia ws. "Macierewicz i jego tajemnice"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 79 razy 75

  Czy w takim razie prokuratura nie powinna zająć się Macierewiczem w związku z opisanymi w książce faktami?
  Czego się Andron boi?? Przecież jeśli dziennikarz pisał kłamstwa to bez problemu Andron udowodni swoją tezę, dostanie wysokie odszkodowanie a dziennikarz będzie musiał publicznie przeprosić. Więc się pytam PiSowców, czemu nie robi pozwu cywilnego?? Czyżby dziennikarz napisał prawdę??

 • earthboundmisfit

  Oceniono 55 razy 51

  Niestety Antoś. Musisz się przyzwyczaić, że już nie jesteś organem konstytucyjnym tylko zwykłym ch...

 • def11

  Oceniono 49 razy 43

  Czyli wszystko prawda, a prokuratura powinna teraz zająć się podejrzanymi kontaktami Macierewicza, które godzić mogą w bezpieczeństwo i interesy Polski.

 • chi-neng

  Oceniono 37 razy 33

  Mysle, ze tym posunieciem, przygotowuja Polske na dzien 10 04 2018 - wiesci o braku dowodow, ktorych nigdy nie bylo, nie ma i nie bedzie.

  WIESCI O BRAKU ZAMACHU!

 • kacza.zupa1

  Oceniono 33 razy 31

  Pomyśleć, że kiedyś myślałem, że gdybym spotkał Jaruzelskiego w ciemnej uliczce, to bym go utłukł. A teraz, na tle tych wypierdków, Jaruzel jawi się jak zupełnie rozsądny i prawy gość.
  I coraz więcej zyskuje w moich oczach… Koniec świata !
  (Oczywiście na tle.)

  chyba się upiłem pisząc takie bezeceństwa...

 • chi-neng

  Oceniono 33 razy 31

  No i chyba wreszcie, tym posunieciem, prawda o tym kim byl, jest i bedzie, szalony Antek, zostala nam powiedziana
  :)

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 34 razy 30

  Zrobili to z litości dla Antoniego = prawda została zamieciona pod nowogrodzki dywan.

 • agnrodis

  Oceniono 34 razy 30

  Jaka szkoda!!! Dowiedzielibysmy sie duzo wiecej o Macierewiczu, o tej szui pracujacej dla Rosji, gdyby prokuratora (ale tylko nie powiazana z Ziobra) zaczela grzebac w faktach opisanych przez Piatka!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX