1,6 mln zł nagród od prezes TK? Jest odpowiedź rzecznika. I kpiny: "Naprawdę kolosalna różnica"

Trybunał Konstytucyjny wydaje mniej orzeczeń, tymczasem jego pracownicy dostali w zeszłym roku 1,6 mln zł nagród - poinformował w poniedziałek "Fakt". Rzecznik TK oświadczył, że to "nieprawdziwe informacje", bo suma nagród to... 1 578 650 zł.

Poprzedni rok był najgorszym w historii pod względem wydajności pracy TK - informuje Fundacja Batorego w raporcie, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Spada nie tylko liczba wydawanych orzeczeń, lecz także wnoszonych spraw.

Z kolei poniedziałkowy „Fakt” poinformował, że w 2017 roku prezes Trybunału Julia Przyłębska przeznaczyła na nagrody dla swoich pracowników prawie 1,6 mln zł.

Po południu odniósł się do tego rzecznik TK Robert Lubański. "I się kłamstewko posypało" - skomentował to Michał Karnowski z portalu wpolityce.pl, gdzie opublikowano oświadczenie Lubańskiego.

Rzecznik napisał, że "Fakt" podał nieprawdziwe informacje:

Wynika z nich, że na nagrody wydano 1,6 miliona złotych, podczas gdy na nagrody wydano 1 578 650 zł

Na Twitterze szybko pojawiły się kpiny z oświadczenia, w którym rzecznik nazwał zaokrąglenie kwoty "nieprawdą". "To jest naprawdę KOLOSALNA różnica" - ironizowała Dominika Długosz. 

Dalej Lubański podkreślił, że 1,57 mln zł to kwota brutto obejmująca wszystkich pracowników Trybunału. Zatem przeciętna nagroda dla pracownika wynosiła 9 tys. zł rocznie na rękę. 

Rzecznik uzasadnił też przyznanie nagród pracownikom. Napisał m.in. o  oszczędnościach wynikających "z likwidacji procederu zawierania w Trybunale Konstytucyjnym umów cywilnoprawnych" i " zlikwidowania wysokich dodatków służbowych tylko dla wybranych pracowników". Kolejnym powodem przyznania premii jest "reorganizacja biura TK". Zaznaczył, że zgodnie z prawem sędziowie i prezes TK nie otrzymali nagród. 

"Nie jest prawdą, że Trybunał pracuje mniej efektywnie"

Jeśli chodzi o zarzuty ws. mniejszej wydajności, to rzecznik napisał m.in. o tym, że sędziowie odbierali zaległe urlopy, a także że "pomijane są istotne dane".

"Za lata 2016 i 2017 porównywalne są zbiorcze liczby wydanych przez Trybunał Konstytucyjny orzeczeń, jednak bez rozróżnienia na orzeczenia merytoryczne i niemerytoryczne. Należy przy tym zauważyć, że na przykład w 2015 roku wydano 109 postanowień o umorzeniu i 64 wyroki, co jest liczbą porównywalną do orzeczeń merytorycznych z 2016 i 2017 roku" -  czytamy w komunikacie. 

Więcej o:
Komentarze (206)
Julia Przyłębska przyznała 1,6 mln zł nagród? Jest odpowiedź rzecznika
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 106 razy 104

  Bezczelnie, na zasadzie "nie mamy waszego płaszcza i co nam zrobicie" śmieją nam się wszystkim w twarz...

  PS. ano możemy "w ryj dać", przyjdzie czas

 • def11

  Oceniono 85 razy 81

  No i jak tam pamięć i wrażenia panie Dudo prezydencie, który całowałeś po rączkach panią Przyłębską w oczekiwaniu na sprawną pracę TK, wzrost rozpatrywanych spraw i "przywróceniu autorytetu" trybunałowi ?
  Żadnego zażenowania, wyrzutów ?

 • jare_jare

  Oceniono 58 razy 56

  Ten Lubański to jakiś oderwany. Nie dość, że nie rozumie czym jest zaokrąglanie wartości, to sam nie umie tego robić. Albo inaczej: jeśli dziennikowi przypisuje się kłamstwo, to Lublański również kłamie z premedytacją: "Dalej Lubański podkreślił, że 1,57 mln zł to kwota brutto obejmująca wszystkich pracowników Trybunału. Zatem przeciętna nagroda dla pracownika wynosiła 9 tys. zł rocznie na rękę.".

  Otóż, Panie Lublański, nie 1,57, tylko 1,58 jak już coś. KOLOSALNA różnica.

 • tom_80

  Oceniono 54 razy 54

  To bardzo sprytne - przeliczyć całą wydaną kwotę 1,6 mln na jednego pracownika i to w kwocie wypłaconej "na rękę", czyli netto. To może zmierzcie się z tym, że przeciętne wynagrodzenie netto w TK wynosi ok. 5000 zł. Czyli premia to niemal dwukrotne wynagrodzenie (i to średnio!). No cóż, pani Przyłębska górników goni.

 • chi-neng

  Oceniono 50 razy 50

  Rzecznik , jak widze, 'porazony' tym samym poczuciem humoru, cyrkowki, ktora zostala namaszczona przez pajaca z palaca, prezesem TK.

 • jpy1

  Oceniono 47 razy 45

  Cholerna banda darmozjadów. I to wszystko za moje ciężko zarobione pieniądze.

 • sector23

  Oceniono 39 razy 37

  Czyli same oszczędności w TK. Niebawem się okaże, że sędziowie "dobrej" zmiany to nawet dopłacają kierując się wyłącznie dobrem publicznym i narodowym. Oni nic dla siebie oni dla narodu i ojczyzny...... a tu jeszcze kalumnie i pomówienia przeznaczyli zaledwie 1,570 tyś PLN, a oszczercy wmawiają, że 1,6mln........ co za niewdzięczność!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX