1,6 mln zł nagród dla pracowników TK. Fundacja Batorego: Najgorszy rok w historii Trybunału

Poprzedni rok był najgorszym w historii pod względem wydajności pracy TK - informuje Fundacja Batorego. Jednocześnie, jak podaje "Fakt", pracownicy Trybunału dostali 1,6 mln zł nagród.

Do raportu Fundacji im. Stefana Batorego dotarła „Rzeczpospolita”. Dokument dotyczy lat 2014-2017. Według jego zapisów, spada nie tylko liczba wydawanych orzeczeń, ale również liczba wnoszonych spraw.

W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny wydał tylko 88 orzeczeń. Rok wcześniej było ich 99, w 2015 roku – 173, zaś w 2014 – 119.

Liczba orzeczenie w TKLiczba orzeczenie w TK Fot. Gazeta.pl

Jeśli chodzi o liczbę spraw wnoszonych do TK, w 2017 roku było ich 282. W 2016 – 360, w 2015 – 632, zaś w 2014 – 530.

Liczba spraw w TKLiczba spraw w TK Fot. Gazeta.pl

Najgorszy rok pod względem wydajności TK

W 2016 roku „Sejm kolejnymi ustawami dokonał demontażu tej instytucji” - czytamy w raporcie Fundacji na temat Trybunału Konstytucyjnego.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, raport jest odpowiedzią na „Białą Księgę w sprawie reform wymiaru sprawiedliwości” opublikowaną przez kancelarię premiera Mateusza Morawieckiego. Dokument został zaprezentowany unijnym urzędnikom i opinii publicznej. Ma przedstawiać polskie stanowisko ws. sporu dotyczącego reform sądownictwa w Polsce. W „Białej Księdze” napisano, że Trybunał działa prawidłowo i nie mniej sprawnie, co zdaniem autorów raportu Fundacji Batorego nie jest zgodne z prawdą.

Z kolei jak twierdzi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Wiesław Johann, sędzia TK w stanie spoczynku, „spraw jest mniej być może dlatego, że prezydent i jego prawnicy lepiej kontrolują podpisywane ustawy”.

1,6 mln zł nagród dla pracowników TK

Poniedziałkowy „Fakt” informuje z kolei, że od początku kadencji, czyli od grudnia 2016 roku, Julia Przyłębska przeznaczyła na nagrody dla swoich pracowników prawie 1,6 mln zł. Dostali pracownicy Trybunału. Jak podają dziennikarze - wszyscy ze 133 urzędników TK, którzy pracowali bez większych przerw, dostał średnio po 13 tys. zł. Sędziom wypłacono z kolei trzynastki, czyli dodatkową, trzynastą pensję za rok 2017. Jak informuje „Fakt”, w przypadku prezes Przyłębskiej było to prawie 29 tys. zł.

Mateusz Morawiecki odchudza rząd. Ze stanowiskiem pożegnało się 17 wiceministrów

Więcej o:
Komentarze (243)
Pracownicy Trybunału Konstytucyjnego otrzymali 1,6 mln zł nagród
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 51 razy 41

  Nic nierobienie jest strasznie męczące, nie wiedzieliście? Nie... bo wy pracujecie naprawdę.
  Brawo, Wolacy. Dojna zmiana was nie razi?

 • sztucznypolak

  Oceniono 51 razy 41

  "W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny wydał tylko 88 orzeczeń. Rok wcześniej było ich 99, w 2015 roku – 173, zaś w 2014 – 119."
  Jeden z krytycznych argumentow PiSu wobec poprzedniego TK to niefektywna praca.

 • marc.pl

  Oceniono 42 razy 30

  Durni Polacy furii dostali gdy dowiedzieli się o ośmiorniczkach Sikorskiego za 70 zł, gdyby mogli to by go zlinczowali. Dzisiaj "dojna zmiana" niezliczone miliony zł. bierze z państwowej kasy do własnych kieszeni a durni Polacy zachwyceni - w sondażach rekordowe poparcie dla PiS. Oni nie kradną pieniędzy, oni je po prostu biorą.

 • stellar14

  Oceniono 36 razy 28

  Jak to miało być? Usprawnienie pracy TK, a zarzuty do starego były głównie w kwestii za małej wydajności pracy? Pisuary, nie czujecie się ru...i w zadek?

 • olerumoren

  Oceniono 28 razy 26

  Panie Zero. Zrobił pan już tabelkę w Excelu. Miał pan takie ładne wykresiki na temat pracy trybunału i wydanych orzeczeń.

 • fakiba

  Oceniono 40 razy 26

  Ciężko nic nie robili to im się należy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX