Polacy przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, zakazu chce garstka. A wyborcy PiS? Zaskoczenie

Posłowie zajmą się w poniedziałek projektem zakazu aborcji. A jak Polacy oceniają możliwe zmiany w prawie aborcyjnym?

85 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych zaostrzeniu prawa aborcyjnego - wynika z sondażu przeprowadzonego na początku 2018 roku dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Respondenci odpowiadali na pytanie "jak według ciebie powinien postąpić rząd Zjednoczonej Prawicy odnośnie obecnej ustawy aborcyjnej w Polsce". 44 proc. jest za pozostawieniem obecnego prawa, a nieco mniej - 41 proc. - za jego liberalizacją - dowiadujemy się z wyników badania. Jedynie 15 proc. badanych opowiedziało się za zakazem aborcji. 

Z badania wynika również, że:

 1. Najwięcej zwolenników nieingerowania w obecne prawo aborcyjne jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej (50 proc.) oraz Prawa i Sprawiedliwości (47 proc.). 
 2. Za liberalizacją prawa, czyli zwiększeniem możliwości przeprowadzenia aborcji, opowiada się najwięcej zwolenników Nowoczesnej (47 proc.), PO (40 proc.), PiS (35 proc.).
 3. Najwięcej zwolenników zaostrzenia przepisów aborcyjnych jest wśród zwolenników Kukiz’15 (32 proc.).
Uzyskane wyniki dowodzą, że nawet w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości ideologiczne zapędy skrajnie prawicowego skrzydła tej partii nie mają zbytniego poparcia

- skomentował dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zakazać aborcji w przypadku wad płodu? Polacy mówią: nie

To niejedyny sondaż z tego roku, który wskazuje na to, że Polacy nie chcą zaostrzenia prawa aborcyjnego. Także w styczniu tego roku na zlecenie "Rzeczpospolitej" IBRIS zapytał, "czy pani/pana zdaniem powinno się zakazać aborcji w przypadku ciężkiej i nieusuwalnej wady płodu". 70,3 proc. odpowiedziało, że nie ("zdecydowanie nie": 57 proc., zaś "raczej nie" 13,3 proc.). 

Kiedy aborcja w Polsce jest legalna?

W Polsce aborcja jest obecnie legalna w trzech przypadkach. Art. 4a ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności
przerywania ciąży określa, że lekarz może dokonać przerwania ciąży można dokonać, gdy:

 1. ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
 2. badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo
  nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
 3. zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu
  zabronionego.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (234)
Aborcja. 85 proc. Polaków przeciwnych zaostrzeniu prawa
Zaloguj się
 • ateus77

  Oceniono 70 razy 58

  Ostatni skansen klerykalnej ciemnoty w Europie. Ale w sumie Polki same sobie gotują ten los. Kobiety to ponad połowa społeczeństwa, do tego światła część mężczyzn i w wyniku jendych wyborów można by tych wszystkich kruchtowych oszołomów odesłać na zieloną trawkę.

 • bromba_bez_glusia

  Oceniono 63 razy 45

  Nie bójcie się. Kościół nad tym odpowiednio popracuje i za kilka lat proporcje się zmienią, na korzyść zakazu aborcji w przypadku uszkodzenia płodu.

  W 1993 też większość nie chciała zakazu aborcji. Minęło dwadzieścia lat, a większość popiera obecny zakaz aborcji, nazywając go "kompromisem", nikt już prawie nie mówi "płód" a "dziecko nienarodzone" , duży procent kobiet nadal lata do kościoła itp itd.

  Głupi to naród, oj głupi.

 • lodzermensz1

  Oceniono 42 razy 38

  <<Najwięcej zwolenników zaostrzenia przepisów aborcyjnych jest wśród zwolenników Kukiz’15 (32 proc.)>>
  Oczywiście, że kukizowcy będą się skrobać i skrobią się. Po cichu, w Czechach i Niemczech. Wszyscy oni są twardzi, prawilni i moralni. Dopóki to nie dotyczy ich samych. Wówczas znajdują się okoliczności łagodzące: "Jestem przeciw aborcji, ale moja sytuacja była zupełnie inna".
  Banda hipokrytów.

 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 36

  Najważniejsze są uczucia panów w koloratkach.. Jakaś laska z cyckami ma wiedzieć co dla niej jest dobre czy nie ?

 • pan.szklanka

  Oceniono 47 razy 31

  Spokojnie. Jeszcze jedno pokolenie poddane powszechnej katechizacji i Polacy zechcą. Może nawet w zgodzie z Pismem Świętym będziemy kamienować za homoseksualizm.

 • chi-neng

  Oceniono 48 razy 28

  "Najwięcej zwolenników zaostrzenia przepisów aborcyjnych jest wśród zwolenników Kukiz’15 (32 proc.)."
  -----
  Warcholstowo kukizo-naziolskie w roli swietoszkow!

 • zgryz3

  Oceniono 28 razy 26

  Absolutnie referendum! I nie przez polityków zorganizowane, lecz przez naród. Nie będę chamy, ustanawiać prawa, na które naród się nie zgadza. Co to za demokracja, że pasibrzuchy i pasożyty w sukienkach będą decydowały o czymś, co ich w najmn iejszym stopniu nie dotyka. Kościół i politycy, brudne ręce precz od kobiet!!!

 • ochujek

  Oceniono 27 razy 25

  Suweren chciał zmian, zagłosował na brygadę starego kawalera sterowanego przez innych starych kawalerów w sukienkach. No to zmiany są. Cieszcie się barany, na wasze wyszło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX