Rząd wycofuje się ze zmian ustawy o zbiórkach. Owsiak: jeden raz wysłuchali głosu obywateli

MSWiA zaprzestało prac nad nowelizacją przepisów o zbiórkach publicznych - czytamy w komunikacie ministerstwa. Budziły one zastrzeżenia części organizacji pozarządowych. "Jest ulga, jest duma, jest radość" - komentuje Jerzy Owsiak.

Jak czytamy w komunikacie, resort po analizie uwag zgłoszonych przez NGO, wstrzymał prace nad ustawą. We wtorek zakończyły się konsultacje w tej sprawie. MSWiA spotkało się z przedstawicielami ponad 40 organizacji pozarządowych.

Ministerstwo podkreśla, że powodem rozpoczęcia prac nad zmianami w ustawie, była zbiórka zorganizowana przez stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” dla skazanego za morderstwo Janusza Walusia.

W związku z kontrowersjami związanymi ze zbiórką stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” i społecznym oczekiwaniem przeanalizowania przepisów o zbiórkach publicznych, MSWiA podjęło takie działania. Projekt nowelizacji przepisów o zbiórkach publicznych, który przekazano do konsultacji, miał jedynie dać narzędzia, by zablokować przeprowadzenie zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

- czytamy w komunikacie. Ministerstwo dodaje, że "od początku było otwarte na szeroką debatę społeczną w tej sprawie i zapowiadało analizę wszystkich uwag zgłoszonych do projektu". Po analizie uwag, które w toku konsultacji przekazano do resortu, MSWiA podjęło decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją ustawy.

W komunikacie czytamy, że proponowane przepisy nigdy nie miały na celu ograniczania działania organizacji, które od lat przeprowadzają w Polsce zbiórki publiczne.

"Jest ulga, jest duma, jest radość"

"Aż trudno uwierzyć! Zwyciężyli obywatele i zdrowy rozsądek!" - komentuje sprawę Jerzy Owsiak. W imieniu WOŚP podziękował wszystkim, którzy okazali solidarność z organizacjami pozarządowymi przez wyrażanie sprzeciwu wobec planowanych zmian, samym organizacjom, które aktywnie sprzeciwiały się nowelizacji, Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi za "silny i bardzo merytoryczny głos" i wszystkim ekspertom za "cenne i trafne argumenty oraz wykładnię obowiązujących przepisów, z którą nie było dyskusji".

Na koniec Owsiak podziękował "przedstawicielom przedstawicielom administracji rządowej i politykom, którzy po prostu, ten jeden raz, wysłuchali głosu obywateli i zdrowego rozsądku". "Jest ulga, jest duma, jest radość" - podsumował.

Pod koniec lutego list protestacyjny w sprawie przepisów podpisało 30 organizacji w tym Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacja Batorego, Greenpeace i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Więcej o:
Komentarze (184)
Ustawa o zbiórkach publicznych. Rząd wycofuje się ze zmian
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 23 razy 19

  Jestem przekonana, ze CELEM BYL WOSP, ale doszli do wniosku, ze to bylby koniec ich wlasnej kariery przy zlobie rzadowym.

 • cezaryk

  Oceniono 24 razy 18

  Nie bój, nie bój! Wrzucą do sejmu wieczorem, przegłosują do godziny 1, po 4. będzie już zatwierdzone przez senat.

 • fctheduck

  Oceniono 17 razy 13

  Mamy takie czasy, w których cieszymy się, że bandyci u władzy tym razem nas nie okradli. Super.

 • captain_planet

  Oceniono 15 razy 13

  Nie posłuchał, rzucił sondę. Sonda zadrgała więc się wycofują i wrócą z tym g..., tylko w innym opakowaniu.

 • kiwdu53

  Oceniono 13 razy 11

  Nie wysłuchali a się p rzestraszyli.
  Jak sobie wyobrazili ile milionów Polaków dało na Orkiestrę (każdy statystyczny 3,52 PLN) to uszy po sobie i cisza. Takich tłumów w ewentualnych protestach to jeszcze nie było. Się ma

 • hastatrespasos

  Oceniono 12 razy 10

  Zamiast wygłupiać się nowelizacją przepisów o zbiórkach publicznych, zastraszającą WOŚP i inne uczciwe organizacje, resort niebezpieczeństwa kaczego nierządu powinien po prostu zdelegalizować neonazistowską hordę Hańba i Wstecznictwo. Ale na to nie pozwoli herszt sPISku, dumny z takich przeklętych popleczników, którzy mogą stanowić jego zbrojne ramię na wypadek, jak się wydaje, krwawej rozprawy z obrońcami demokracji. Zwolennicy faszysty Walusia będą dalej zbierać forsę na pomoc dla niego, im nikt niczego nie zarekwiruje. Ale gdyby nowa ustawa weszła w życie, zdradzieckie sPISkowe mordy nie cofnęłyby się przed skokiem na grube miliony ofiarowane przez miliony Polaków, z dobrego serca, na Orkiestrę Owsiaka. A to mógłby być ostatni taki skok tej ekipy, kropla przepełniająca czarę goryczy ludzi zniewolonych przez niedorobionego kaczora.

 • vito60

  Oceniono 12 razy 10

  Nie zdrowy rozsądek zwyciężył, a strach przed zbiorowym wkurfem obywateli. Wida, że waadza jednak boi się masowych protestów. Wniosek, trzeba się mobilizować przeciw każdej kretyńskiej ustawie ograniczającej wolności obywatelskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX