Bohaterowie afery billboardowej znaleźli posady u Morawieckiego. "Sięgamy po fachowców"

Kampania 'Sprawiedliwe sądy'

Kampania 'Sprawiedliwe sądy' (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Anna Plakwicz i Piotr Matczuk będą kierowali departamentami KPRM odpowiadającymi za komunikację - podaje wPolityce.pl. Plakwicz i Matczuk już wcześniej pracowali w kancelarii. Założyli spółkę Solvere, która uczestniczyła w przygotowywaniu kampanii "Sprawiedliwe sądy".

- Departamenty KPRM odpowiadające za komunikację i informację będą miały nowe kierownictwo. (...) Zdecydowaliśmy się sięgnąć po fachowców: Annę Plakwicz i Piotra Matczuka. Są to osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w kierowaniu dużymi zespołami zajmującymi się komunikacją. Zarządzały już wcześniej departamentami w KPRM i odpowiadały już za wizerunek Prezesa Rady Ministrów - mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl szef KPRM Michał Dworczyk.

Plakwicz i Matczuk za pośrednictwem założonej przez siebie spółki Solvere byli współtwórcami kampanii "Sprawiedliwe sądy", organizowanej przez Polską Fundację Narodową.

Jak wynika z KRS, spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców 16 maja tego roku. Tymczasem Matczuk i Plakwicz do 22 maja formalnie pracowali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Stąd pojawiło się podejrzenie, że byli współpracownicy Beaty Szydło mogli złamać przepisy ustawy antykorupcyjnej lub ustawy o służbie cywilnej.

CBA: Złamano ustawę antykorupcyjną

W styczniu okazało się, że zdaniem CBA współtwórcy kampanii "Sprawiedliwe sądy" złamali ustawę antykorupcyjną - podawała "Rzeczpospolita". Chodziło o zakaz posiadania powyżej 10 proc. udziałów w spółkach prawa handlowego przez urzędników. Matczuk i Plakwicz mieli jednak zgodę na pracę w okresie wypowiedzenia. 

Byli urzędnicy nie ponieśli konsekwencji za złamanie ustawy. Grozi za to bowiem jedynie zwolnienie z pracy, tymczasem ci już od dawna nie byli zatrudnieni w KPRM.

Dokumenty z CBA trafiły do prokuratury. Tam już od listopada toczy się postępowanie dot. możliwego podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych byłych urzędników. Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyły PO i Nowoczesna. Prokuratura sprawdza, czy w sprawie należy wszcząć śledztwo. 

Milion złotych na fakturach spółki

Jak ujawnił w grudniu Onet.pl, w związku z kampanią "Sprawiedliwe Sądy" na konto spółki Solvere wpłynęło ponad 1,1 mln zł, mimo że oficjalne deklaracje władz PFN wskazywały kwotę 200-300 tys. zł.

Na fakturach dla Solvere ujawnionych przez Onet.pl pojawia się kwota 44 987,69 zł (badania socjologiczne), 246 000 zł (promocja treści internetowych), 615 000 zł (produkcja TV, VoD i viral), 285 360 zł (druk broszury).

KPRM publikuje spoty dotyczące 500+. Kraina mlekiem i miodem płynąca - spot "Marzenia"

Zarys którego państwa tutaj widzisz? Quiz geograficzny
1/13Na rozgrzewkę - kraj widoczny poniżej to:
Zobacz także
Komentarze (87)
Założyli spółkę Solvere, przygotowywali kampanię "Sprawiedliwe sądy". Teraz wrócą do KPRM
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 42 razy 34

  Żłodzieje wyprowadzili dla siebie bańkę , przy okazji nieudolnie reklamując PIS. Należy im sie nagroda. Mateusz docenia zaradnych. Sam to pokazał zarabiając 30mln i przepisując majątek na żonę.

 • kemor234

  Oceniono 36 razy 32

  Po co takie skomplikowane nazwy.
  Lepiej od razy założyć komitet, firmę, czy coś tam pod nazwą "Mafia ..."

 • marymania

  Oceniono 27 razy 23

  Coś krótko byli "na swoim".
  Zatęsknili za pracą misyjną za grosze? LOL

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 23 razy 21

  a teraz wyobraźcie sobie że takie złodziejstwo w żywe oczy, nagrody, premie, kolesiostwo i nepotyzm (tu z wyplata ponad miliona ciepłą raczką na kampanie partii) działy by się za poprzednich rządów PO... toż to by się te wszystkie pisie syny zapluły jadem, żądając dymisji rządu, premiera ministrów... a tu nic 500+ łapówy i chłopaki nic się nie stało

 • zd46

  Oceniono 25 razy 21

  A.Duda i M.Morawiecki objezdzaja Polske, jak "domokrazcy", jak peerelowskie kino obiazdowe, w ktorym operator zakrywal obiektyw, jak na filmie para calowala sie. Jedyne haslo jakie maja na transparantech, to: "Golodupki wszyscy do kupki” ,PiS wam nie da ale zabierze, „glupki”. Obaj z calym rzadem oraz PiSem prowadza juz kampanie wyborcza za PIENIADZE z okradania BUDZETU, czy taka pozycje zapisano w uchwale budzetowej na 2018 rok?

 • zd46

  Oceniono 24 razy 18

  WYRZUCENI LUB SKOMPROMITOWANI urzednicy PiSu, wszystkich szczebli, to jak rosyjskia zabawka: „Wanka wstanka”, czym mocniej „przewroceni” tym szybciej wstaja i odradzaja się jak „feniks z popiolow”. Czy na pewno „feniks” a może ta armia „rusza do ponownego boju z kaczego gnoju”?

 • remo29

  Oceniono 22 razy 16

  Patrz Nowak, frajerze, tak się to robi. Za kasę tak wypompowaną kupiłbyś sobie zegarków aż do tamtych kominów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje