PiS nowelizuje ustawę o KRS. Posiedzenie Rady zwoła "czołowa twarz zamachu na sądownictwo"

PiS złożył u marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zgodnie z nim pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwoływałby prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Z nowelizacji wynika, że w związku ze zwolnieniem stanowiska Przewodniczącego KRS, pierwsze posiedzenie Rady zwoła Prezes Trybunału Konstytucyjnego, czyli Julia Przyłębska. Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, która poinformowała o wniesieniu nowelizacji, nazwała prezes TK "czołową twarzą zamachu na sądownictwo".

Do czasu wyboru nowego Przewodniczącego, obradom Rady będzie przewodniczył członek wskazany przez Przyłębską.

Obecnie po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady pierwsze posiedzenie zwołuje I sędzia Sądu Najwyższego, i on też przewodniczy obradom. Funkcję tę sprawuje prof. Małgorzata Gerdorf.

"Będę grabarzem tej instytucji"

Gersdorf od drugiej połowy stycznia była też przewodniczącą KRS. Weszła na miejsce sędziego Dariusza Zawistowskiego, który zrezygnował w proteście przeciwko wprowadzanym zmianom w sądownictwie. - Mam poczucie, że KRS w swoim konstytucyjnym wymiarze kończy urzędowanie. Trudno nie mieć myśli, że będę grabarzem tej instytucji, ale ktoś musiał się podjąć tego zadania. Dlatego przyjmuję to nie jako zaszczyt, ale jako obowiązek spoczywający na pierwszym prezesie SN - mówiła wówczas prezes SN.

Po tym, jak Sejm wybrał nowych 15 członków KRS, również Gersdorf zrezygnowała z przewodniczenia Radzie.

Więcej o:
Komentarze (138)
KRS. PiS składa nowelizację ustawy
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 37 razy 37

  Czołowa morda zdradziecka prokremlowskiego zamachu stanu Ziobry na sądownictwo też odpowie z art 127 par 1 kk za wszystkie prokremlowskie działania.

 • troque

  Oceniono 43 razy 35

  Znudzony jestem. Pisiory, napiszcie w końcu ustawę która raz a dobrze załatwi cały ten problem z Konstytucją, sądami, trójpodziałem władzy, prokuratorami itp. itd.

  Par1. Jarek ma zawsze rację

  I to wystarczy

 • wikal

  Oceniono 35 razy 33

  Ojej to my mamy jakiś TK, jest jakiś prezes? Bo ja widzę przybudówkę partii rządzącej, w której dla żartu posadzono niekumatą przekupkę, żonę TK Wolfganga. Wszystko niezgodnie z konstytucją. Mam nadzieję, że wszyscy winni bezczelnego łamania prawa i konstytucji na czele z tak zwanym prezedentem (wybranym legalnie i zgodnie z prawem, ale na tym się jego romans z praworządnością kończy) będą po prostu siedzieć, odpowiedzą karnie za zdradę stanu. Nie jakiś tam Trybunał Stanu, ale normalny proces karny. Doczekamy.

 • def11

  Oceniono 29 razy 29

  Prawo w Polsce nie nadąża za robieniem polityki przez PiS

 • Wojciech Karcz

  Oceniono 30 razy 28

  co za cymbały w tym pis - niech wszystko zwołuje prezes pis i nie będzie siary

 • ziaburek

  Oceniono 28 razy 26

  Kpiny z prawa. Irlandia pokazała co o pisowskim prawie myśleć.

 • edekedek73

  Oceniono 27 razy 25

  Wolfgangowa niedługo dostanie uprawnienie do ustalania składu Rady Ministrów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX