"Oddajcie kasę", "Wstyd". Billboardy pod siedzibą PiS i na ulicach Warszawy

W środę na ulicach Warszawy pojawił się "Konwój Wstydu". Platforma Obywatelska wypuściła w stolicy mobilne billboardy, które pokazują wysokość nagród ministrów rządu Beaty Szydło, posłowie domagają się także zwrotu premii.

Inauguracja akcji Platformy Obywatelskiej miała miejsce pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie pojawiły się mobilne billboardy prezentujące wysokość nagród dla ministrów rządu Beaty Szydło, które otrzymali od byłej już premier.

Każdy z byłych lub obecnych ministrów "otrzymał" swój własny billboard. Makieta zawiera jego zdjęcie, kwotę premii, jaką otrzymał, a także grafikę z logo PiS wplecioną w napis "Wstyd" i hasło: "Oddajcie kasę". Przejazd billboardów PO nazwała "Konwojem Wstydu". Podobne mobilne billboardy mają pojawić się w innych miastach Polski.

- Wzywamy do tego, by ministrowie wyjawili, dlaczego, bez uzasadnień, bezprawnie, wypłacili sobie tak horrendalne kwoty nagród, pseudonagród. To żenujący spektakl polityków PiS - mówił poseł PO Krzysztof Brejza, którego interpelacja przyczyniła się do ujawnienia nagród, jakie otrzymali ministrowie rządu Beaty Szydło. Platforma domaga się także zwrócenia premii otrzymanych od byłej premier przez każdego z ministrów.

Jak na razie jasnej deklaracji w sprawie nagród dokonało dwóch z nich: obecny premier Mateusz Morawiecki (jego nagroda za szefowanie w ministerstwach finansów i rozwoju trafiła na cele społeczne) i były szef MSZ Witold Waszczykowski. W rozmowie z serwisem money.pl Waszczykowski stwierdził, że zarobił te pieniądze uczciwie i są one nagrodą za sukcesy polskiej dyplomacji, gdy on ją kierował.

Platforma punktuje PiS

Obecna na konferencji pod siedzibą PiS na ulicy Nowogrodzkiej Izabela Leszczyna przypomniała również, że podobne nagrody wypłacono w styczniu (część z nich już zwrócono zgodnie z zapowiedzią rzecznik rządu) pracownikom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, choć swoje funkcje w KPRM zaczęli pełnić dopiero pod koniec grudnia, a premier miał zakazać takiej praktyki. W tej sprawie posłowie PO także domagają się wyjaśnień.

Platforma wylicza, że PiS w następujący sposób rozdzielał pieniądze:

 • 1,5 mln zł na nagrody dla ministrów
 • 1,3 mln zł na premie dla członków gabinetów politycznych
 • 2 mln zł na nagrody dla ludzi z Kancelarii Prezydenta
 • 8 mln zł na loty ministrów wojskową CASĄ
 • 94 mln zł na różne formy wsparcia mediów i instytucji powiązanych z działalnością o. Rydzyka
 • 200 mln zł na premie w resortach
 • 1,8 mld zł na "propagandową TVP"

Nagrody dla ministrów Beaty Szydło za 2017 rokNagrody dla ministrów Beaty Szydło za 2017 rok Fot. Gazeta.pl

Odchudzanie rządu

Po tym, jak media nagłośniły sprawę nagród, głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który oprócz zapowiedzi zakończenia takiej praktyki premiowania ministrów, wskazał, że planowane jest zmniejszenie liczby członków rządu. W momencie, gdy ogłosił swoje plany, na na stanowiskach ministerialnych, wiceministerialnych, sekretarzy i podsekretarzy stanu pracowało 126 osób.

W niecały tydzień po tych słowach rozpoczęły się pierwsze dymisje w rządzie, a stanowiska straciło 17 wiceministrów.

Nowy model zarządzania

Oprócz tego szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że pojawi się nowy model rządu, który ma być "polityczno-urzędniczy". W praktyce ma oznaczać, że w skład rządu wejdzie 50-60 polityków, a reszta jego członków będzie w służbie cywilnej.

Taka zmiana oznacza, że podsekretarze stanu zaczęliby podlegać ustawie o służbie cywilnej, a co za tym idzie na mocy art. 78 nie mieliby prawa "tworzenia partii politycznych ani uczestniczenia w nich". Członkowie korpusu służby cywilnej nie mogą też publicznie manifestować poglądów politycznych czy też uczestniczyć w strajkach lub akcjach protestacyjnych.

Mateusz Morawiecki odchudza rząd. Ze stanowiskiem pożegnało się 17 wiceministrów

Więcej o:
Komentarze (223)
Platforma Obywatelska chce, by ministrowie zwrócili nagrody
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 55 razy 51

  Wreszcie mówią do pisiego elektoratu ich własnym językiem, może teraz dojdzie do nich, choć....

 • kataryniarski

  Oceniono 42 razy 36

  Na bilbordzie od lewej:
  - 10 tysięcy to pensja głodowa,
  - Nie wiem kto zabił Żydów w Jedwabnem. Może Ekwadorianie?
  - Nawałnica pół lasu zmiotła, harcerze poginęli, ale musicie zrozumiec ze za dwa dni jest parada, wiec wszystkie siły rzuciliśmy na ten odcinek!
  - Ta dymisja jest dla mnie niczym uznanie moich zasług i bezbłędnych rządów i wielu sukcesów, w tym naszego moralnego zwycięstwa 2&;1 nad cała Europą.
  - Mieszkam u żony, zona mnie zywi, zona mnie ubiera... Skąd ma? Dałem jej taki mały... kredycik.
  - Prawdę o Smoleńsku znam tylko ja, ale nie przyznam się, gdyż wszystko co powiem, może doprowadzić do mojego aresztowania...
  - Mieszkam w stodole, ale niektórzy twierdza, ze do obory bardziej się nadaje.
  - Lub wąchać sobie palce, zwłaszcza po tym, jak miałem zaszczyt posmarować hemoroidy Prezesa.

 • dziurowice

  Oceniono 33 razy 29

  Nareszcie coś rozsądnego.
  Z PiSem trzeba tak jak to robi Pawłowicz czy Tarczyński. Po chamsku, ordynarnie.

 • kataryniarski

  Oceniono 32 razy 28

  Mieli nie kraść, więc zamienili pospolity skok na kasę w system rozdawniczo-uznaniowy!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 27 razy 21

  A nie wystarczyła by projekcja tych plakatów na pałac kultury i Nauki. przynajmniej więcej ludzi by je widziało.

 • kali23

  Oceniono 28 razy 20

  Wreszcie ktoś zaczął myśleć w PO ???
  Tak należy tą PiSowską KLOAKĘ zwalczać. Tylko to trafia do PiSowskich PRYMITYWÓW !!
  " kasa i tylko kasa" !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX