Donald Tusk o otruciu Siergieja Skripala: brutalny atak. Wskazuje możliwych winnych

Donald Tusk zabrał głos w sprawie otrucia Siegieja Skripala

Donald Tusk zabrał głos w sprawie otrucia Siegieja Skripala (Fot. Virginia Mayo / AP Photo)

Donald Tusk wyraził "pełną solidarność" z premier Theresą May. Chodzi o próbę otrucia rosyjskiego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

Donald Tusk napisał na Twitterze o "pełnej solidarności z premier Theresą May w obliczu brutalnego ataku inspirowanego najprawdopodobniej przez Moskwę".

Szef Rady Europejskiej dodał, że jest gotowy poddać ten temat pod obrady Rady Europejskiej. Wcześniej o konieczności rozmowy w gronie europejskich liderów pisał Guy Verhofstadt, lider liberałów w Parlamencie Europejskim.

Siergiej Skripal i córka walczą o życie

Siergiej i Julia Skripal w niedzielę 4 marca trafili do szpitala w Salisbury w Wielkiej Brytanii, zatruci silnie toksyczną substancją. Walczą o życie. Przez lata Siergiej Skripal był podwójnym agentem. Pracując dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, przekazywał informacje brytyjskiemu MI6. Został skazany za zdradę, ale potem - w ramach programu wymiany szpiegów - trafił na Wyspy Brytyjskie. 

Nowiczok - zabójczy wynalazek z czasów zimniej wojny. To nim próbowano otruć agenta >>>

Według najnowszych, nieoficjalnych, informacji pozyskanych przez "Daily Mail", toksyna została umieszczona na drzwiach auta Skripala, a dokładnie - na klamce jego auta.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła w Izbie Gmin, że w świetle ustaleń śledztwa udział Moskwy w otruciu dwójki Rosjan w Salisbury jest "bardzo prawdopodobny". Także były sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył, że za próbą otrucia byłego rosyjskiego agenta i jego córki prawdopodobnie stoi Moskwa.

Władze Kremla twierdzą, że nie mają nic wspólnego z otruciem Rosjan i są gotowe współpracować z Wielką Brytanią, lecz "nie widzą wzajemności".

Doszło nawet do nieprzyjemnej sytuacji z udziałem polskiego polityka. Kiedy w radiu BBC rozmowa zeszła na sprawę Skripala, deputowany Jednej Rosji Witalij Milonow obraził byłego szefa polskiego MSZ, Radosława Sikorskiego. Nazwał go "polską prostytutką". - Nie potrzebujemy żadnych komentarzy na temat naszych wyborów ze strony Polski, ani innych małych państw zależnych od Stanów Zjednoczonych - powiedział Milonow.

Doroczna konferencja Putina. Pada pytanie o Smoleńsk. "To polityczne śledztwo. Dorośnijcie"

Sprawdź, co wiesz o kosmosie
1/20Planeta ze zdjęcia to oczywiście:
Zobacz także
Komentarze (226)
Donald Tusk o otruciu Siergieja Skripala
Zaloguj się
 • tokis

  Oceniono 60 razy 42

  Co by Tusk nie powiedział to źle. Jakby powiedzial że to nie Moskwa - agent Moskwy. Mowi że to Moskwa - dziwka polityczna. Zdecydujcie się hejterzy

 • augenthaler

  Oceniono 51 razy 33

  Ruskie i pisowskie trolle zaraz będą ujadać na Tuska. Sami się przekonacie.

 • def11

  Oceniono 40 razy 28

  "Władze Kremla twierdzą, że nie mają nic wspólnego z otruciem Rosjan... W każdym sklepie z bojowymi środkami ...

  PS. I Polska nie broni swojego byłego ministra spraw zagranicznych i marszałka sejmu !?
  Brak reakcji to zgoda na szarganie wizerunku Polski

 • fctheduck

  Oceniono 25 razy 21

  Co wam nie pasuje pisowskie trole, że Tusk wskazał na Moskwę jako potencjalnego winnego? Na waszego pracodawcę?

 • fctheduck

  Oceniono 23 razy 17

  Ale się ruskie trolle zapieniły:) Dziwne, że to te same trolle, które popierają pis, ale to pewnie przypadek, bo wiadomo, że pis to niezłomni wrogowie Rosji, ale czy na pewno?

 • racetam

  Oceniono 27 razy 17

  jak to panstw zależnych od stanów. My wstaliśmy z kolan! nie jesteśmy od nikogo zależni! nie potrzebujemy przyjaciół ani sprzymierzeńców! już nigdy nie będziemy czyimiś protegusami!

 • jag63

  Oceniono 24 razy 16

  Ale pisuary boją się Tuska.

  Mogą go co najwyżej obszczekać. Nic poza tym.
  No to kundle szczekają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje