Donald Tusk o otruciu Siergieja Skripala: brutalny atak. Wskazuje możliwych winnych

Donald Tusk wyraził "pełną solidarność" z premier Theresą May. Chodzi o próbę otrucia rosyjskiego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

Donald Tusk napisał na Twitterze o "pełnej solidarności z premier Theresą May w obliczu brutalnego ataku inspirowanego najprawdopodobniej przez Moskwę".

Szef Rady Europejskiej dodał, że jest gotowy poddać ten temat pod obrady Rady Europejskiej. Wcześniej o konieczności rozmowy w gronie europejskich liderów pisał Guy Verhofstadt, lider liberałów w Parlamencie Europejskim.

Siergiej Skripal i córka walczą o życie

Siergiej i Julia Skripal w niedzielę 4 marca trafili do szpitala w Salisbury w Wielkiej Brytanii, zatruci silnie toksyczną substancją. Walczą o życie. Przez lata Siergiej Skripal był podwójnym agentem. Pracując dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, przekazywał informacje brytyjskiemu MI6. Został skazany za zdradę, ale potem - w ramach programu wymiany szpiegów - trafił na Wyspy Brytyjskie. 

Nowiczok - zabójczy wynalazek z czasów zimniej wojny. To nim próbowano otruć agenta >>>

Według najnowszych, nieoficjalnych, informacji pozyskanych przez "Daily Mail", toksyna została umieszczona na drzwiach auta Skripala, a dokładnie - na klamce jego auta.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła w Izbie Gmin, że w świetle ustaleń śledztwa udział Moskwy w otruciu dwójki Rosjan w Salisbury jest "bardzo prawdopodobny". Także były sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył, że za próbą otrucia byłego rosyjskiego agenta i jego córki prawdopodobnie stoi Moskwa.

Władze Kremla twierdzą, że nie mają nic wspólnego z otruciem Rosjan i są gotowe współpracować z Wielką Brytanią, lecz "nie widzą wzajemności".

Doszło nawet do nieprzyjemnej sytuacji z udziałem polskiego polityka. Kiedy w radiu BBC rozmowa zeszła na sprawę Skripala, deputowany Jednej Rosji Witalij Milonow obraził byłego szefa polskiego MSZ, Radosława Sikorskiego. Nazwał go "polską prostytutką". - Nie potrzebujemy żadnych komentarzy na temat naszych wyborów ze strony Polski, ani innych małych państw zależnych od Stanów Zjednoczonych - powiedział Milonow.

Więcej o:
Komentarze (220)
Donald Tusk o otruciu Siergieja Skripala
Zaloguj się
 • tokis

  Oceniono 60 razy 42

  Co by Tusk nie powiedział to źle. Jakby powiedzial że to nie Moskwa - agent Moskwy. Mowi że to Moskwa - dziwka polityczna. Zdecydujcie się hejterzy

 • augenthaler

  Oceniono 51 razy 33

  Ruskie i pisowskie trolle zaraz będą ujadać na Tuska. Sami się przekonacie.

 • def11

  Oceniono 40 razy 28

  "Władze Kremla twierdzą, że nie mają nic wspólnego z otruciem Rosjan... W każdym sklepie z bojowymi środkami ...

  PS. I Polska nie broni swojego byłego ministra spraw zagranicznych i marszałka sejmu !?
  Brak reakcji to zgoda na szarganie wizerunku Polski

 • fctheduck

  Oceniono 25 razy 21

  Co wam nie pasuje pisowskie trole, że Tusk wskazał na Moskwę jako potencjalnego winnego? Na waszego pracodawcę?

 • fctheduck

  Oceniono 23 razy 17

  Ale się ruskie trolle zapieniły:) Dziwne, że to te same trolle, które popierają pis, ale to pewnie przypadek, bo wiadomo, że pis to niezłomni wrogowie Rosji, ale czy na pewno?

 • racetam

  Oceniono 27 razy 17

  jak to panstw zależnych od stanów. My wstaliśmy z kolan! nie jesteśmy od nikogo zależni! nie potrzebujemy przyjaciół ani sprzymierzeńców! już nigdy nie będziemy czyimiś protegusami!

 • jag63

  Oceniono 24 razy 16

  Ale pisuary boją się Tuska.

  Mogą go co najwyżej obszczekać. Nic poza tym.
  No to kundle szczekają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX