"Smoleńsk: Teoria wielkiego wybuchu". Platforma w osiem minut wypunktowała ekspertów Macierewicza

Na niecały miesiąc przed 8. rocznicą katastrofy smoleńskiej Platforma opublikowała film zatytułowany "Smoleńsk: Teoria Wielkiego Wybuchu", w którym punktuje dotychczasowe ustalenia lub ich brak w wydaniu podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

Podczas prezentacji filmu w Sejmie obecni byli dwaj posłowie PO: Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk, a także Maciej Lasek były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Kierwiński wspomniał, że PO oczekiwała, że będzie mogła odnieść się do spisanego raportu komisji Macierewicza, "poważnego dokumentu" jednak, tak jak w ubiegłym roku, nie będzie miała takiej możliwości.

O tym, że przed rocznicą katastrofy prezydenckiego samolotu członkom podkomisji smoleńskiej kończą się umowy i nie przedstawi ona oficjalnego raportu ze swoich prac pisaliśmy niedawno na Gazeta.pl.

Film PO o ustaleniach podkomisji smoleńskiej

- Nie będziemy mieli efektów pracy podkomisji, chcemy pokazać film, który przygotowaliśmy, pokazujący, jak wiele kłamstw w ubiegłym roku padło. Odniesiemy się do tez z filmu sprzed roku, ponieważ nie ma poważnej analizy merytorycznej przygotowanej przed podkomisję - mówił Kierwiński i dodał, że na 10 kwietnia, zgodnie z doniesieniami, zamiast oficjalnego raportu może być przygotowany "film lub prezentacja".

Na wstępie nagrania PO przypomina, ile osób i z jakim doświadczeniem, zajmowało się raportem Millera. Co więcej, sam raport państwowej komisji Jerzego Millera zniknął niedawno z rządowych stron.

Co przemilczała podkomisja

W filmie przypomniane jest, że żaden z członków podkomisji smoleńskiej nie uczestniczył w przeszłości w badaniach katastrofy lotniczej i nie pojawił się na miejscu katastrofy w Smoleńsku. Podobnie jak w ubiegłym roku, Platforma wylicza kilka sytuacji, w których podkomisja albo mija się z prawdą, albo ją przemilcza.

Wśród tych zarzutów jest m.in. pominięcie informacji, że członkowie załogi TU-154 nie mieli uprawnień do tego lotu. "Nie powiedzieli, że podczas lotu łamano procedury, że nie reagowano na ostrzeżenia urządzeń pokładowych" - czyta narrator. W filmie pojawia się też otwarty zarzut kłamstwa: chodzi o stwierdzenie podkomisji, że na rosyjskim lotnisku Siewiernyj był zainstalowany system precyzyjnego lądowania.

Członkowie podkomisji Macierewicza przemilczeli, że TU-154 zaczął ścinać wierzchołki pierwszych drzew, o grubości kilku, kilkunastu centymetrów, już 244 metry przed uderzeniem w brzozę, po którym samolot zaczął się obracać. Zostało to zarejestrowane przez czarne skrzynki i jest udokumentowane

- podsumowuje narrator.

"Wirtualne badanie katastrofy"

Wykluczona jest także teoria eksplozji na pokładzie TU-154 - nie zarejestrowało jej żadne urządzenie, nie wykryto też śladów wskazujących na to. Nie ma też śladów fizycznych ani na wraku, ani na ciałach pasażerów.

"To pierwsze i jedyne na świecie wirtualne badania przyczyn katastrofy lotniczej" - podsumuje PO w filmie, wskazując na to, że eksperci podkomisji smoleńskiej nie byli na miejscu katastrofy, nie widzieli i nie badali wraku, bazując jedynie na dostępnych materiałach. Platforma podsumowuje, że podkomisja smoleńska "kosztowała Polaków już dwa miliony złotych".

Więcej o:
Komentarze (234)
Film Platformy Obywatelskiej o podkomisji smoleńskiej
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 83 razy 75

  Antek uciekając pod osłoną nocy przez lasy zaraz po katastrofie już po drodze kombinował jakby zrobic z tego zamach

  teoria zamachu służyła jako podwaliny kampanii wyborczej, dorzucono do tego 500+ i pustą niebieską teczkę Broszki

  i ciemny Lud to kupił

 • zdybka1

  Oceniono 68 razy 60

  Malo znaczace jest zdanie pisich. Mnie interesuje co na to slynne ambony, ktore grzmialy o " zamachu " ? Gdzie sie podzialy te dziady koscielne ?

 • jxl82

  Oceniono 56 razy 48

  Masakra. Amerykanie mają kultowy serial komediowy "Teoria wielkiego podrywu", a Maciarenko zafundował Polsce jego cmentarny spin-off.

 • ironic77

  Oceniono 49 razy 39

  Vademecum małego PiSowca

  - Kto ty jesteś?
  - PiSowiec mały?
  - Jaki znak twój?
  - Błędne gały.
  - Gdzie ty siedzisz?
  - Miedzy swemi.
  - W jakim kraju?
  - W Wolskiej ziemi
  - Czym ta ziemia?
  - Mą doizną.
  (..)
  - A w co wierzysz?
  - W Zamach wierzę.
  - Kogo kochasz?
  - Jarka - szczerze...

 • ktos2014

  Oceniono 42 razy 38

  trzeba naprawdę odpowiedzieć sobie na pytanie w co gra antoni i na czyja korzyść działa ?

 • inv28

  Oceniono 42 razy 34

  Ale jesteśmy coraz bliżej prawdy.
  Co prawda, są trzy rodzaje prawdy, ale w tym wypadku prawdziwa jest tylko ta prawda, która pasuje do teorii zamachu.
  Skoro więc nie udało się udowodnić wybuchu, zamachu helem, ani polem magnetycznym, to trzeba dalej szukać.
  Bo, jak widać ktoś tę prawdę z uporem ukrywa przed Polakami i komuś zależy, aby prawda nie wyszła na jaw.
  I tak w kółko...

 • nicpon007

  Oceniono 35 razy 33

  ależ ten wybuch trwa od 2010 roku, to jeden wielki WYBUCH NIENAWIŚCI PiS do reszty świata

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 35 razy 31

  NIE TYLKO SMRÓD KACZY WYNIESIEMY Z WAWELU POD PŁOT NA ŻOLIBORZU, ALE TAKŻE POMNICZKI Z PLACU ZWYCIĘSTWA!ODDACIE PIENIĄDZE ZA IDIOTYZMY PODKOMISJI SMOLEŃSKIEJ I ODPOWIECIE KARNIE ZA WSZYSTKO!POLACY NIE DADZĄ SIĘ WAM MAFIO PISOWSKA WODZIĆ ZA NOS!

 • stupid_writer

  Oceniono 28 razy 26

  Czemu nic o pijanej nocy przed odlotem, kto budzil glownego pasazera i jak dolazl ON do samolotu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX