MSZ złożyło donos do prokuratury ws. wycieku notatki. Chce wiedzieć, kto przekazał ją dziennikarzom

MSZ złożyło w czwartek wniosek do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę, która udostępniła poufną notatkę dyplomatyczną. Według dokumentu prezydent i premier nie zostaną przyjęci w Białym Domu, dopóki ustawa o IPN nie ulegnie zmianie.

Jak informuje PAP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych w czwartek złożyło wniosek do Prokuratury Okręgowej "o sprawdzenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa w związku z możliwym ujawnieniem informacji niejawnych z MSZ".

Resort podkreśla, że nie odnosi się do informacji na temat dokumentów opisywanych przez Onet. Chodzi o sam fakt pojawienia się w mediach sygnatury konkretnego dokumentu, który jest niejawny.

Mowa oczywiście o notatce Z-99/2018. Według wtorkowej publikacji Onetu, dokument powstał po spotkaniu polskich dyplomatów z przedstawicielami amerykańskimi, w tym m.in. z Wessem Mitchellem. Spotkanie odbyło się 20 lutego w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Z dokumentu ma wynikać, że prezydent  Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki nie mają szans na wizytę w Białym Domu do czasu, aż prace nad zmianami w nowelizacji ustawy o IPN nie zostaną zakończone.

"USA wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu Białego Domu. A zatem nie ma mowy o spotkaniach z prezydentem Donaldem Trumpem oraz wiceprezydentem Pence'em" - napisali dziennikarze Onetu.

Czytaj też: Departament Stanu USA znowu komentuje sprawę zamkniętych drzwi do Białego Domu

Kryzys na linii Polska-USA. Onet: Duda i Morawiecki są 'persona non grata' w Białym Domu

Więcej o:
Komentarze (87)
MSZ zwraca się do prokuratury ws. notatki dyplomatycznej
Zaloguj się
 • szlachcic

  Oceniono 37 razy 31

  Dlaczego pislamisci chcecie pociagnac do odpowiedzialnosci kogos kto poinformowal tylko polskie spoleczenstwo jakim syfem jest Pislam i jak Polska traci na Pislamie, a nie pociagacie do odpowiedzialnosci oszolomstwa we wlasnym rzadzie?
  Ja rozumiem ze Kurski o 19.30 manipuluje pisowskimi glupcami zasiadajacymi przed TV i wyciek tej informacji jest dla Pislamu niekorzystny ale dla Polski powinno byc to dobre bo powinno skutkowac odwolaniem gownianego rzadu

 • goldendeliceus

  Oceniono 30 razy 28

  "Gratulacje" dla ministerstwa.
  Nie powiodło się zatajenie, a więc mały donosik.
  Fakty opisane w dokumentach nie mają (dla ministra), znaczenia. Po co niepokoić "ciemny lud"?

 • grobelozaur

  Oceniono 30 razy 26

  Dojna zmiana osiągnęła już taki poziom, że przeprowadzone zostanie pierwsze w historii śledztwo ws. ujawnienia notatki, której nie ma i nie było?

 • Andrzej Krywen

  Oceniono 26 razy 24

  A więc zbrodnia podwójna. Nie tylko, że nie było w ogóle takiej notatki, to na dodatek była ona tajnym dokumentem.

  Identycznie z tą książką o Macierewiczu. Piątka czekają dwa procesy. Za oszczerstwa i za zdradę tajemnic państwowych.

  We make jokes happen!

 • franko66

  Oceniono 30 razy 24

  Czy ten rząd nie potrafi logoicznie myśleć.Jak maja sprawdzić kto wyniósł notatkę skora 2 dni wszyscy PiSowcy na czele z panią rzecznik rządu zaprzeczali istnieniu notatki.Czy szukają czegoś co nie istnieje?

 • czechy11

  Oceniono 25 razy 23

  Ciekawe ilu sekta ma kretynow którzy nie zauważa ze guru sekty robi z nich kretynów?

 • cleryka

  Oceniono 24 razy 22

  Notatki nie było,a jednak była,nr.zgadza się,tylko trzeba poszukać osoby,która ujawniła dziennikarzom z ONET. Nie kompromitujcie się pisiorki,bo to hańba i żenada.Tylko poseł PiS Tarczyński może przebić w głupocie rządzących.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX