Andrzej Duda prosi o wybaczenie za '68 rok. Przemówienie zakłócone, w tle okrzyki "konstytucja"

Na obchodach uroczystości Marca'68 na UW pojawili się protestujący z białymi różami. Podczas przemówienia prezydenta słychać było krzyki "konstytucja" czy "hańba". Ze strony Andrzeja Dudy padła za to prośba do ofiar tamtych wydarzeń o wybaczenie.

Na uroczystościach 50. rocznicy Marca'68 na Uniwersytecie Warszawskim przemawiał prezydent Andrzej Duda. Gdy tylko pojawił się na mównicy, m.in. Obywatele RP zaczęli krzyczeć takie hasła jak: "konstytucja", "hipokryta", "hańba", Słychać było też gwizdy. Większość protestujących zabrała ze sobą na dziedziniec Uniwersytetu białe róże na znak protestu.

Jak mówił prezydent, pojawił się na uroczystościach, by "złożyć pokłon i oddać wyrazy szacunku wszystkim tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę". Andrzej Duda wspominał postawę uczestników Marca'68, która sprawiła, że są obecnie postaciami "pomnikowymi dla polskiej wolności". Przez całe wystąpienie Andrzeja Dudy słychać było okrzyki i gwizdy.

Prezydent: Proszę o wybaczenie

Prezydent powiedział również coś, co całkowicie różniło się od słów premiera Mateusza Morawieckiego, które padły w środę. - Tamto państwo nie było państwem niepodległym i suwerennym. Było uzależnione od innego mocarstwa - mówił Mateusz Morawiecki o wydarzeniach Marca '68 i o antysemityzm obwinił władze, nie Polaków. 

Tymczasem Andrzej Duda w swoim wystąpieniu poprosił o wybaczenie "dla Polski, dla Rzeczpospolitej", o czym piszą media zagraniczne i krajowe.

Niektórzy mówią, że dzisiejsza Polska powinna przeprosić za tamten antysemicki akt, dokonany przez ówczesne władze, za to, że byli tacy Polacy, którzy się do tego przyłączyli. Za to, że wypędzono z Polski obywateli. Jak za Grudzień 70', gdy strzelano do ludzi w Gdańsku i Gdyni, jak za Radom, Ursus i Płock, za kopalnię "Wujek" 1980 roku, jak za księdza Jerzego Popiełuszkę, dzisiejsza wolna, niepodległa Polska, moje pokolenie, nie ponosi odpowiedzialności i nie musi za to przepraszać. Chcę z całą mocą podkreślić, że z wielkim żalem pochylamy głowę, także ja, jako prezydent, i tym, którzy zginęli, zostali wypędzeni, chcę powiedzieć: proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce

- mówił prezydent. Później jeszcze raz powtórzył prośbę o wybaczenie, już na koniec wystąpienia:

Chcę powiedzieć, proszę, wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce. Za to, że dokonano tego haniebnego aktu. (...). Szanowni państwo, proszę o wybaczenie dla Polski, dla Rzeczypospolitej, dla tych, którzy wtedy to sprawili.
Proszę, żeby tę prośbę o wybaczenie przekazali także swoim rodzicom, jak kto może. Polska moimi ustami o to wybaczenie prosi, dla tamtych, żeby zechcieli zapomnieć i zechcieli przyjąć, że Polska tak bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma. Cześć i chwała bohaterom 68. roku

Obchody Marca'68

Wcześniej prezydent pojawił się na Dworcu Gdańskim w Warszawie, gdzie złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Polaków pochodzenia żydowskiego zmuszonych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 roku. To właśnie z Dworca Gdańskiego te osoby opuszczały Warszawę.

W Warszawie przez cały dzień trwają uroczystości związane z 50. rocznicą protestów zorganizowanych przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego w marcu 1968 roku. Protesty były sprzeciwem wobec polityki władz i przerodziły się w masowy bunt młodzieży. W odpowiedzi władze ustanowiły brutalne represje i rozpoczęły antysemicką kampanię propagandową. Kilkanaście tysięcy polskich Żydów zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju i pozbawionych polskiego obywatelstwa.

Książka "1968" jest dostępna w formie ebooka w Publio.pl

Więcej o:
Komentarze (417)
Andrzej Duda na obchodach Marca'68. W tle krzyki i gwizdy
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 104 razy 76

  Teatr jednego aktora. Dramatycznie modulowany głos. Poważny i skupiony wyraz twarzy.
  Tylko ten "zespół niespokojnych rąk" jakoś nie pasuje do spektaklu ...
  PS.
  Spodnie by se wyprasował.

 • rozterka47

  Oceniono 83 razy 67

  No ładnie ,że przeprosił . Tylko w ustach PISowca to mało wiarygodnie wygląda.

 • krynolinka

  Oceniono 78 razy 50

  To się Andrzejek nie dogadał z Mateuszem. Jeden mówi ,że dumni drugi przeprasza..
  Jeden i drugi odleciał.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 47 razy 37

  proszę, wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, mówi Duda po południu ...
  powinniśmy być z tego marca 68 dumni i Polska powinna być dumna powiedział rano Morawiecki...
  do któregoś z nich nie dotarł przekaz dnia, czy jak?

 • czynnik_ludzki

  Oceniono 43 razy 33

  Hipokryta z choroba dwubiegunowa!
  Nie podlizuj sie pajacu! W oczach rozumnych ludzi i swiata jestes juz skreslony.
  Trzeba bylo nie podpisywac tej zalosnej glupiej ustawy, jesli juz chciales wykonac jakis gest przyzwoitosci w tej sytuacji.
  Twoje slowa sa nic nie warte!
  Klamiesz, jak cala ta twoja zaciekla partyjka!

 • tak_to_znowu_ja

  Oceniono 48 razy 32

  maliniak, przeproś za to co pis wyprawia z kumplami z onr, teraz w Polsce. 68 rok to stara historia. Skoncentruj się żeby znowu nie stał się 68 rok przez twojego pryncypała z nowohrodzkiej.

 • konigin

  Oceniono 42 razy 30

  Mogliby sie, kurna, w koncu zdecydowac. Krzywogeby wczoraj kazal byc dumny, Dupa prosi o wybaczenie. Sutener wam do reszty zglupieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX