Sejm przyjął uchwałę z okazji 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968. "Dziękujemy za solidarność"

Sejm przyjął uchwałę z okazji pięćdziesiątej rocznicy wydarzeń Marca 1968. "Wyrażamy szacunek dla wszystkich walczących" - czytamy w dokumencie.

Sejm podjął uchwałę w 50. rocznicę Marca 1968 roku.

Sejm wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi

- napisano w uchwale. Podkreślono też "zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek objawów antysemityzmu".

Sejm podjął uchwałę w 50. rocznicę Marca '68

W uchwale przypomniano też, że Marzec '68 rozpoczął się od protestów przeciwko zdjęciu ze sceny Teatru Narodowego "Dziadów" w inscenizacji Kazimierza Dejmka, spektaklu będącego "sprzeciwem wobec totalitarnej dyktatury,cenzury i prześladowań politycznych".

Odpowiedzią władz stało się uruchomienie represji wobec uczestników demonstracji, rozpoczęcie fali antysemickich czystek oraz nagonki prasowej. Komuniści użyli całego szeregu kłamstw, dokonując publicznych spektakli nienawiści w środkach masowego przekazu. Doszło także do brutalnych działań służb specjalnych państwa policyjnego: aresztowań, procesów politycznych, masowych zwolnień z pracy i relegacji z uczelni

- czytamy w uchwale.

Podkreślono też, że Sejm RP, pamiętając o "dramatycznych losach Żydów polskich - zmuszanych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 roku, wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek objawów antysemityzmu".

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej solidaryzuje się z obywatelami polskimi, niezależnie od ich narodowości i wyznania, mieszkającymi w kraju i za granicą, prześladowanymi przez reżim komunistyczny oraz wyraża najwyższy szacunek dla odwagi i poświęcenia tych, którzy podjęli walkę z komunizmem

- głosi treść przyjętej uchwały.

Za podjęciem uchwały było 424 posłów, trzech głosowało przeciwko, dwóch wstrzymało się od głosu. Uchwała miała być przyjęta przez aklamację, ale poseł niezrzeszony Robert Winnicki zgłosił sprzeciw i konieczne było głosowanie. 

Nad podobną uchwałą pracuje również Senat. Projekt uchwały autorstwa Jana Żaryna wzbudził kontrowersje. Senator PiS stwierdził w niej, że winę za antysemickie nastroje lat sześćdziesiątych ponosiły wyłącznie komunistyczne władze.

Wydarzenia z marca 1968 roku

W marcu 1968 roku władze zakazały wystawiania „Dziadów” Adama Mickiewicza w Teatrze Narodowym. Spektakl w oczach widzów przypominał ówczesną sytuację Polski, która była zależna od ZSRR. Oburzenie wobec cenzury wyraziły setki Polaków, w tym głównie studenci. 8 marca odbył się rozgromiony przez milicję wiec w obronie wyrzuconych z tego powodu z UW studentów: Adama Michnika i Henryka Szlajfera.

Protesty zbiegły się ze wzrostem antyżydowskich nastrojów w Polsce po tym, jak rok wcześniej ZSRR potępił Izrael za wojnę izraelsko-arabską i rozpoczął nagonkę na „imperialistów żydowskich”.

W wyniku wydarzeń z marca 1968 roku, w ciągu kolejnych lat władze wydaliły z kraju blisko 20 tys. Polaków pochodzenia żydowskiego.

Więcej o:
Komentarze (87)
Sejm przyjął uchwałę z okazji 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968
Zaloguj się
 • Aaxa Axxa

  Oceniono 30 razy 16

  Komuniści to jedyni ludzie na świecie którzy są oskarżani przez prawicowych żydożerców jednocześnie za żydowskie pochodzenie i rzekomy antysemityzm.

 • Aaxa Axxa

  Oceniono 28 razy 14

  Antysemici w PZPR to był odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne. To samo które stało się podstawą ZP "Grunwald", to samo, które następnie dało podstawę do rozwoju ideologii narodowo-socjalistycznej Radia Maryja, tego samego, które wyniosło PiS do władzy - partię przy każdej nadarzającej się okazji jątrzącej konflikty narodowościowe, atakującej wyznawców innych religii niż katolicka i ateistów, odpowiedzialnej za największy od 1968 roku kryzys dyplomatyczny związany z wybuchem nastrojów antysemickich.

 • antropoid

  Oceniono 23 razy 13

  Gęby pełne antykomuny - zachowanie odwrotne...

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 18 razy 12

  Pisowskie lizusy myślą że w ten sposób wybielą swój antysemityzm w oczach świata. Załosne, miernoty

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 11

  ale pisiory i ich sekta popleczników, muszą mieć rozdwojenie jaźni, albo zwyczajnie "dwa komplety poglądów" na te samą sprawę, no bo jak to jest, od miesiąca usprawiedliwiają swój antysemityzm i ustawę o "niebyciu" polskich kolaborantów III Rzeszy podczas II wojny tym, że wielu Żydów było członkami partii komunistycznej i aparatu bezpieczeństwa a obecnie twierdza z kolei że to nie Polacy okazali się antysemitami tylko, znów ci "żydowscy komuniści"... wiem że w ani jednym ani drugiem twierdzeniu mnie ma za grosz prawdy, ale choć odrobina jakiejś logiki, pisiory?

 • MACIEKR76

  Oceniono 16 razy 10

  Rządząca większość ubolewa, że w Polsce zostało tak mało Żydów, których mogliby, obecnie nie tylko ma falach Radia Maryja, kneblować, szkalować i obrażać.

 • antropoid

  Oceniono 19 razy 9

  ZACHOWUJĄ SIĘ jak tamte komuchy, a składają hołdy walczącym z nimi - p..ny dom wariatów pt. PiS.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 12 razy 8

  no to jedziemy od nowa, za wszystko winni są Żydzi z GW ( PZPR ) i USraela

  Poza tym to Żydzi Żydom zgotowali ten los w ramach walki ideologicznej.

  Tow Wiesław i patriotyczne kręgi w PZPR stały się zaczynem, na którym wyrósł PiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX