Kłopoty PiS. Nagły spadek poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego. A opozycja zyskała [SONDAŻ]

PiS traci poparcie - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Partia Kaczyńskiego płaci rachunek za rozrzutność i ostatnie premie dla ministrów. Z sondażu wynika też, że opozycja zaczyna zyskiwać

Sondaż IBRiS pokazuje, że Zjednoczona Prawica, czyli PiS, Polska Razem i Solidarna Polska, w ciągu miesiąca straciła 3,3 punktów proc. poparcia. Wynik koalicji wokół partii Jarosława Kaczyńskiego to 39,4 proc.

Pogarszające się wyniki Zjednoczonej Prawicy można tłumaczyć ujawnieniem wysokości nagród, jakie otrzymali ministrowie PiS-u w zeszłym roku. W sumie było to ponad 1,5 miliona złotych - opisuje "Rz". 

Ministrowi nie starczało do pierwszego? Ta wypowiedź wywołała burzę >>>

Wyniki sondażu: PiS traci, a dla kogo na plus?

Z sondażu wynika, że dwa ugrupowania – SLD i Platforma Obywatelska – uzyskały po 2,5 punktów proc. więcej w porównaniu z zeszłym miesiącem. Poparcie dla SLD wynosi obecnie 9,7 proc. Sojusz nie ma swoich reprezentantów w Sejmie, ale gdyby wybory odbywały się dziś, mógłby stać się trzecim najsilniejszym ogniwem w opozycji. Platforma cieszy się wynikiem na poziomie 22,5 proc.

Dalej są Kukiz’15 (6,8 proc.), Nowoczesna (5 proc.) i PSL (5,2 proc.).

Prawo i Sprawiedliwość próbuje reagować

PiS chce powrotu głosujących i musi ratować swój wizerunek. Już wcześniej, w odpowiedzi na oskarżenia o zbyt wysokich nagrodach dla rządu, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmniejszenie liczby wiceministrów i zlikwidowanie premii. Sekretarze stanu mieliby nie otrzymywać ministerialnych nagród. Za to ci, którzy zasiadają w Sejmie lub Senacie, uzyskiwaliby pensję odpowiadającą połowie uposażenia parlamentarnego. W praktyce więc doszłoby do zwiększenia ich zarobków, o czym pisaliśmy w poniedziałek na Gazeta.pl.

Co na to opozycja?

Zmiany zapowiedziane przez premiera odbiły się szerokim echem w opozycji. Według przewodniczącego PO, Sławomir Neumanna, podwójna pensja dla urzędników jest jak "skok na kasę". Z kolei przedstawiciel PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, uznał słowa premiera za "niewiarygodne i obłudne".

Więcej o:
Komentarze (377)
PiS. Poparcie dla PiS-u nagle spadło w sondażu
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 82 razy 64

  Spokojnie. Masakra PiSu postępuje powoli. PO też nie od razu po "ośmiorniczkach" spadło na pysk. Minęły jeszcze długie miesiące. To jest zasada "cichej wody, która brzegi rwie". Ale w końcu pieprznie i nie będzie co zbierać. Grabią sobie w każdej sferze chłopaki...

 • krynolinka

  Oceniono 94 razy 58

  Przyjdzie lato. Niedziela i kiełbasy na grilla nie będzie można kupić w miarę cywilizowanych warunkach..To dopiero będzie spadek. Nawet pięćsetka złości suwerena nie wyrówna.

 • jndy

  Oceniono 63 razy 47

  Dopóki jest tak liczne grono miłośników muzyka, czyli czyli w praktyce kupisu, to nie można mówić, że coś idzie na lepsze. Do depisyzacji jeszcze daleko.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 79 razy 39

  Nadal 50% Polaków popiera politykę Putina i odejście od Unii i NATO. Czy nie można stworzyć im jakiegoś rezerwatu na południowym wschodzie?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 41 razy 33

  jak ta partia niedojd, która czego się tknie to spieprzy, wyrzucając przy tym w błoto horrendalne pieniądze może mieć jeszcze prawie 40% poparcia...
  jestem coraz gorszego zdania o Polakach i polskim społeczeństwie, to tak jakbyśmy sami siebie chcieli kopnąć w dudę

 • biesczad1

  Oceniono 49 razy 31

  Ciekawe czy TVPiS na "pasku grozy/głupoty" poinformuje o tym ciemny lud smoleński? Oczywiście z komentarzem, że to wina UE, USA i Izraela...

 • szcz9

  Oceniono 45 razy 29

  Na nagrody dla ministrów PIS wydał tyle samo co na pomoc "na miejscu" ofiarom wojny w Syrii, czym tak szczyciła się minister Kempa.

 • acide94

  Oceniono 38 razy 26

  Jeżeli pis ma dzisiaj 39,4 % poparcia, to znaczy, ze Polacy to naród głupi i ciemny.

 • gosford

  Oceniono 34 razy 24

  Prezes wysyPiSka....czyli małpa z brytwą !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX