Ustawa degradacyjna w Sejmie. "Chcemy przywrócić podstawowy porządek moralny"

Ustawa degradacyjna nabiera realnych kształtów. W czwartek rząd przyjął projekt nowego prawa, które ma pozbawić stopni wojskowych m. in. generałów, którzy pracowali dla WRON-u i KBW.

Premier Mateusz Morawiecki określił ustawę degradacyjną jako sposób na przywrócenie sprawiedliwości.

Przyjęcie ustawy degradacyjnej

Rządowy projekt ustawy degradacyjnej został przyjęty podczas obrad specjalnych w symbolicznym dniu, bo 1 marca, czyli w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W rzeczywistości przygotowanie ustawy degradacyjnej trwa już od ponad roku, a jej wersje były wielokrotnie zmieniane.

"Nazwać zło złem, a dobro dobrem|

– Chcemy przywrócić podstawowy porządek moralny. Chcemy nazwać po imieniu złem złem, dobro dobrem, zdradę zdradą, a bohaterstwo bohaterstwem – tak premier Mateusz Morawiecki tłumaczył przyczyny powstania ustawy. Dodał, że taka sprawiedliwość była marzeniem jego pokolenia. Słowa Morawieckiego poparł szef MON-u, Mariusz Błaszczak.

Więcej o ustawie degradacyjnej >>>

Ustawa degradacyjna – założenia

Ustawa degradacyjna ma zezwolić na odbieranie stopni wojskowych po śmierci. Zgodnie z projektem zdegradowani zostaną żołnierze, którzy działali we WRON-ie (Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego), KBW lub współpracowali z organami bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990.

Kogo obejmie ustawa degradacyjna?

Prezydent będzie mógł pozbawić stopni generałów i admirałów, z kolei oficerami i podoficerami zajmie się MON. Ustawa pozbawi generalskich pagonów zmarłego Czesława Kiszczaka i Wojciecha Jaruzelskiego, którzy stali na czele WRON-u. Odznaczenie straci jednak również Mirosław Hermaszewski, jedyny Polak w kosmosie, który był członkiem WRON-u, ale nie angażował się w jej działalność, więc jego degradacja budzi kontrowersje. 

Proces przyjęcia ustawy degradacyjnej

Prace nad ustawą degradacyjną były prowadzone od 2016 r. Pojawiły się jednak do niej poprawki - m.in. rozszerzono katalog osób, które można zdegradować.

Pierwsze czytanie ustawy, a wraz z nim dokonanie jej analizy przez ekspertów odbędzie się na posiedzeniu komisji w poniedziałek wieczorem. Jej treść zaprezentuje Mariusz Błaszczak. Jeśli ustawa przejdzie przez Sejm, trafi następnie do Senatu, a potem – w ręce prezydenta.

Więcej o:
Komentarze (252)
Ustawa degradacyjna w Sejmie. "Wróci porządek"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 91 razy 77

  Mateusz - gdybyś wiedział co to jest moralność to podał byś cały swój gabinet do dymisji, powiedział ludziom że Balbina ich oszukuje, opublikował kwoty jakie ukradliście z kasy państwa oraz te przekazane na Kościół - po czym ogłosił przedterminowe wybory ...

 • tomtg123

  Oceniono 83 razy 67

  Tak, towarzysz Piotrowicz na pewno przywróci porządek moralny, nie ma obawy, a Frau Wolfgang to potwierdzi.

 • pe_ro

  Oceniono 72 razy 60

  Jaki będzie płacz wśród PiSS-dzielców jak rozpocznie się dekaczyzacja Polski.

 • tomtg123

  Oceniono 64 razy 54

  "Prawo i sprawiedliwość" przywraca "porządek moralny" rękami SBckiego prokuratora Piotrowicza, pod czujnym okiem agentów osadzonych w TK.
  "Prawo i sprawiedliwość"... "Porządek moralny"....
  Cóż, Polska to jest taki dziwny kraj, że gdyby tu prostytutki założyły związek zawodowy, to by się pewnie nazywał "Cnota i dziewictwo"....

 • dr_pitcher

  Oceniono 54 razy 46

  A kiedy zdegraduja:
  1. Pilsudskiego - za ofiary zamachu majowego
  2. Smiglego-Rydza za udzial w rzadzi II RP, ktora ma na suminiu zycie co najmniej 800 osob.
  3. Dowodcow Powstania Warszawskiego - 200 tys ofiar

 • rybka9915

  Oceniono 53 razy 45

  "Chcemy przywrócić podstawowy porządek moralny" - a kim jestescie, by ustalac porządek moralny?
  Jestescie jakims wzorcami, idealami bez skaz, wyjatkowymi autorytetami w sprawach etyki i moralnosci?
  Jakos w waszych czynach widac jedynie chciwosc na kase, prymitywne ciagoty do koryta, falsz przeciwko blizniemu, ignorancje wobec slabszych, podle zaklamywanie historii.
  I wy zostaniecie ocenieni, zalosne parweniusze.

 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 39

  I konfiskata majątków. Nawet tych już w drodze dziedziczenia przekazanych rodzinie. Trochę jeszcze pomyślę, to mi przyjdzie do głowy może jeszcze coś bardziej głupiego.
  Tylko jak to teraz będzie w książkach czy filmach. Młodzież się pogubi. Tu generał, a tu szeregowy. Trzeba będzie wszystko to jakoś pogumkować. Wklejki porobić, erraty.
  Powinien być powołany Narodowy Instytut Autopoprawek , z budżetem sto, dwieście baniek miesięcznie, żeby jak najszybciej historię wyprostować.
  Szeregowy Hermaszewski poleciał w kosmos..Dziwnie to brzmi..

 • nicpon007

  Oceniono 40 razy 34

  Małe, chytre oczka i moralny porządek. Coś tu nie pasuje :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX