Macierewicz podważa decyzję ws. gen. Kraszewskiego. "Fakty są bezsporne" - mówi b. szef MON

- Fakty są bezsporne, mam pełne zaufanie w tej sprawie do ministra Piotra Bączka i SKW - powiedział w rozmowie z TelewizjaRepublika.pl były szef MON Antoni Macierewicz. W ten sposób odniósł się do sprawy przywrócenia certyfikatu bezpieczeństwa gen. Kraszewskiemu, o którą toczył bój z prezydentem.

Gen. Jarosławowi Kraszewskiemu przywrócono certyfikat bezpieczeństwa, które odebrał mu Antoni Macierewicz. Były już szef MON odniósł się do tej sprawy w wywiadzie dla Telewizji Republika, - Fakty są bezsporne, mam pełne zaufanie w tej sprawie do ministra Piotra Bączka i Służby Kontrwywiadu Wojskowego - mówił.

1 marca uchylono decyzję o cofnięciu poświadczenia bezpieczeństwa gen. Jarosławowi Kraszewskiemu, którą wydał poprzedni szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek (podał się do dymisji po odwołaniu Antoniego Macierewicza z funkcji szefa MON, na tym stanowisku zastąpił go Maciej Materka - red.). Poinformował o tym rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak zaznaczył, minister Mariusz Kamiński uchylił decyzję szefa SKW, działając z upoważnienia premiera. W komunikacie podkreślono, że "potwierdzono zdolność gen. Jarosława Kraszewskiego do zachowania tajemnicy w zakresie określonym w posiadanym przez niego poświadczeniu bezpieczeństwa".

Macierewicz: Merytoryczna decyzja SKW

O generała Kraszewskiego przez ostatnie miesiące toczyły się walki na linii Kancelaria Prezydenta-Ministerstwo Obrony Narodowej, gdy resortem kierował Antoni Macierewicz. Przez brak poświadczeń bezpieczeństwa gen. Kraszewski nie mógł pracować w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie. Wojskowy został powołany tam na stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

Uchylenie tej decyzji w sprawie gen. Kraszewskiego skomentował w rozmowie z portalem TelewizjaRepublika.pl Antoni Macierewicz. - Moja wiedza na ten temat pozwala mi ocenić, że z jednej strony była decyzja merytoryczna – ta podjęta przez SKW, a z drugiej strony jest decyzja na szczeblu politycznym, która kieruje się innymi regułami - mówił były szef MON, a obecnie szef komisji ds. ponownego zbadania katastrofy w Smoleńsku.

Generał Jarosław Kraszewski - mianowanie na generałaGenerał Jarosław Kraszewski - mianowanie na generała prezydent.pl

Jak przekonywał Macierewicz, w tej sprawie "fakty są bezsporne" i podkreślił, że ma pełne zaufanie do byłego szefa SKW Piotra Bączka i kierowanej przez niego formacji. Dodał również, że SKW dopełniła wszystkich swoich obowiązków i w przypadku sprawy gen. Kraszewskiego nie wystąpił "problem przepisów, ale zupełnie inny problem". Nie doprecyzował jednak, jaki.

Prezydent o zaufaniu ze strony MON

Tego samego dnia, gdy ogłoszono decyzję ws. gen. Kraszewskiego, odbyło się wręczenie nominacji generalskich. Prezydent Andrzej Duda przekazał podczas uroczystości, że awansowanym generałom "gratuluje osobistego sukcesu i zaufania". - Jak panowie doskonale wiecie, te awanse oznaczają zaufanie ze strony Ministra Obrony Narodowej, Pana Mariusza Błaszczaka i z mojej strony jako Prezydenta Rzeczypospolitej. Oznaczają zaufanie, ale oznaczają również i zadanie, bo awans to nie jest przejście na emeryturę - mówił prezydent.

Te słowa prezydenta można odczytywać jako koniec sporów na linii MON-prezydent. Z poprzednim kierownictwem resortu Andrzej Duda nie mógł się dogadać w sprawie awansów generalskich przez 15 miesięcy. Wygląda na to, że z nowym szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, głowie państwa łatwiej znaleźć wspólny język.

Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. "Mamy pokój, ale wojsko musi być zawsze przygotowane do tego żeby strzec bezpieczeństwa obywateli"

Więcej o:
Komentarze (122)
Antoni Macierewicz komentuje sprawę generała Kraszewskiego
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 30 razy 26

  Jeśli Antoni mówi, że "fakty są bezsporne", to znaczy, iż zaznajomił się z nimi.
  Gdy je fabrykował.

 • cezaryk

  Oceniono 27 razy 23

  Towarzysz świnia jest pilnie wzywany na leczenie w podmoskiewskim psychiatryku.
  Wszystko przez nieświeże parówki.

 • jurek4491

  Oceniono 22 razy 18

  Macior nie musi nic podważać , Macior - POLEGŁ , leży i kwiczy , jego już nie ma w polityce , jest PLANKTONEM .
  On powinien zostać rozliczony za wszystko , za pieniądze w wysokości 15 mln. z kart płatniczych które zostały wydane zapewne na bezpieczeństwo naszego kraju .
  Bizancjum do potęgi , dobrze tak tym wszystkim którzy głosowali na czubków , niech patrzą i podziwiają .

 • 7ogamihcra

  Oceniono 19 razy 17

  Paski wybuchowe przyklejone na butaprenie do skrzydła tutki...też są podobnej klasy faktem bezspornym.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 15 razy 15

  napiszę tylko tyle -MACIORA ODDAJ FORSĘ!!!

 • Kazimierz Wijata

  Oceniono 17 razy 15

  Popaprańcu ,fakty są bezsporne ,że jesteś kretynem ,który szkodzi Polsce,społeczną i polityczną mendą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX