Rządowa delegacja jedzie gasić pożar z Izraelem. "Nie będziemy negocjować treści ustawy o IPN"

Delegacja polskiego rządu uda się w czwartek do Izraela - poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Tematem rozmów będzie oczywiście kontrowersyjna nowelizacja ustawy o IPN, która spotkała się z ostrą reakcją Izraela.

Polska delegacja weźmie udział w pierwszym spotkaniu zespołu do spraw relacji polsko-izraelskich: - To zespół, o którym telefonicznie premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu - przypomniała Kopcińska.

- Polska delegacja rządowa pod przewodnictwem ministra Bartosza Cichockiego uda się do Izraela, by podjąć dialog ze swoimi odpowiednikami ze strony izraelskiej" - powiedziała rzeczniczka rządu.

Kopcińska dodała, że "zarówno Polska jak i Izrael chcą prowadzić realny dialog o wszystkich sprawach, która od miesiąca są w centrum zainteresowania naszych rządów i naszych społeczeństw".

W poniedziałek komisja Knesetu wezwała Polskę do wycofania zmian w ustawie o IPN. Podczas dyskusji w komisji obecny był ambasador RP w Izraelu Jacek Chodorowicz, który powiedział izraelskim parlamentarzystom, że Polska jest gotowa do rozmów w sprawie ustawy. Jak podał "Haaretz", Chodorowicz mówił, że obydwie strony powinny "usiąść i w spokoju porozmawiać".

Cichocki: ustawa nie może być zamrożona

Polskiej delegacji, która uda się do Izraela, będzie przewodniczył Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych, szef powołanego przez premiera Mateusza Morawieckiego zespołu ds. dialogu z Izraelem.

W poniedziałek Cichocki mówił w Radiu ZET, że "ustawa o IPN nie może być zamrożona, jest dobra i będzie działać". Zapewnił jednocześnie, że "nie będzie penalizacji wypowiedzi, które dotyczą faktów, nawet bolesnych dla Polaków historii, ale takich, które się wydarzyły".

We wtorek w Polskim Radiu Cichocki powiedział, że polska delegacja "nie jedzie negocjować treści ustawy o IPN". "Jedziemy tam odpowiedzieć, jeśli będą jeszcze jakieś niejasności ze strony izraelskiej, jak należy rozumieć zakres działania ustawy. Chętnie odpowiemy na te pytania" - powiedział. 

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN, która wywołała dyplomatyczny spór i spotkała się z ostrą reakcją Izraela, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, zakłada między innymi karę do 3 lat więzienia za "publicznie i wbrew faktom" przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.

Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda i jednocześnie skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej o:
Komentarze (161)
Rządowa delegacja pojedzie do Izraela na rozmowy ws. IPN
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 27 razy 17

  Wstali z kolan i pierwsze co muszą zrobić to jechać do Izraela i się kajać. Dobra zmiana...

 • freud1

  Oceniono 22 razy 16

  Do Izraela jada, ale ustawy nie zmienia. Cel moze byc zatem tylko jeden: (re)chrystanizacja.

 • niko8472

  Oceniono 20 razy 14

  He? Przeciez mieli nie dyskutowac i nigdzie nie jezdzic... To ma byc powstaly z kolan Narod? Oj cos ukrywacie towarzysze...

 • polakadam

  Oceniono 17 razy 13

  No i pisiory mają problem. Przez swoją głupotę narobili bajzlu w stosunkach z najważniejszym sojusznikiem-Stanami i przy okazji z Izraelem. Teraz kombinują jak tu się wycofać i jednocześnie pokazać ludowi wolskiemu że nie są znowu na kolanach, z których przecież niedawno wstali. Wszak Polska miała być juz podmiotem w polityce zagranicznej. Problem w tym że w Izraelu rządzą takie same nacjonalistyczne oszołomy. A wariat z wariatem raczej się nie dogada.....
  Jedyne wyjście to żeby kaczor kazał przyłębskiej zakwestionować tę ustawę a później powiedzą że muszą ją wycofać bo niby przestrzegają Konstytucji.....

 • mt60

  Oceniono 22 razy 10

  najpierw nawzniecali wszędzie gdzie się da ogniska a teraz robią sobie wycieczki niby gasić te pożary; głupie rządy i bardzo kompromitujące nas wszystkich Polaków

 • darek655

  Oceniono 21 razy 9

  A po co kłamcy jedziecie,jak nie na kolanach przeprosić za niziolstwo swoje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX