"To konflikt Polski z całym narodem żydowskim". Dziennikarz Bergman uderza w Morawieckiego

Renon Bergman udzielił wywiadu stacji TVN. Dziennikarz, który pytał Morawieckiego, czy może mówić o zbrodniach, których doświadczyła jego rodzina, nadal ostro krytykuje ustawę o IPN i polskiego premiera. - Dopóki ustawa o IPN nie zostania odwołana, nie będzie przebaczenia - mówi.

Dzisiaj w "Faktach po faktach" gościem był Ronen Bergman, dziennikarz, który zapytał premiera Morawieckiego o zbrodnie Polaków na swojej rodzinie. 

W wywiadzie dziennikarz wyjaśnił, że podczas konferencji w Monachium nie chciał zadawać pytania, ale zdziwił go fakt, że w nie pojawia się temat ustawy o IPN. - Poprosiłem  więc o możliwość wypowiedzi - powiedział dziennikarzowi TVN Renon Bergman. - Chciałem zapytać coś bardzo ogólnego, ale gdy już stałem, wróciły do mnie wspomnienia o mojej matce - stwierdził.

"To nie był błąd w tłumaczeniu"

Bergman przyznaje, że liczył na wyjaśnienia ze strony Morawieckiego. Tymczasem, jak mówi, wypowiedź premiera go zszokowała. - Ludzie mają do czynienia z krótkim zdaniem o tym, że byli polscy sprawcy tak, jak byli żydowscy. Ale jak posłuchacie całej wypowiedzi, zrozumiecie, że on się nie pomylił. To nie jest coś, co mogło być błędem w tłumaczeniu - stwierdził i dodał, że Morawiecki był szczery w tym, co mówi. - Morawiecki zrównuje Polaków, którzy pomagali nazistom i Żydów, którzy także im pomagali. Ja to od niego usłyszałem i nie widziałem żadnego sprostowania tych słów.

 

Polska kontra cały naród żydowski

Według dziennikarza Izraelczycy to naród, który łatwo przebacza. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy pojawia się kwestia Holocaustu. - Dopóki premier nie powie, że nie można zrównywać polskich sprawców z rzekomymi żydowskimi sprawcami oraz ustawa o IPN nie zostania odwołana, nie będzie przebaczenia - powiedział. - To nie jest Polska kontra Izrael to Polska kontra cały naród żydowski - dodał.

Według niego premier powinien przeprosić. - Morawiecki nie jest winien mi przeprosin, jest winny przeprosiny wszystkim Żydom.

Czytaj też: Dziennikarz pyta Morawieckiego o zbrodnie Polaków na swojej rodzinie. Odpowiedź? Zszokowała

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN. Podpisze i wyśle do TK

Więcej o:
Komentarze (498)
Ronen Bergman o ustawie o IPN. Krytykuje Morawieckiego
Zaloguj się
 • net_friend

  Oceniono 53 razy 31

  Dwa narody wybrane weszły w spór który z nich jest tym bardziej wybranym.

 • masz01

  Oceniono 82 razy 18

  "Dopóki ustawa o IPN nie zostanie odwołana nie będzie przebaczenia..."
  - o jakim tu "przebaczeniu" mowa?
  - A rok urodzenia mamy, to już zdołał Pan ustalić?

 • lodzermensz1

  Oceniono 65 razy 17

  Pan dziennikarz Bergman powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli stawia sprawę na ostrzu noża, rysując konflikt między Polską (całą Polską) a narodem żydowskim, to bynajmniej nie przyczynia się do rozwiązania tej sprawy. Sprawia też, że ci Polacy, którym nie podobają się słowa Morawieckiego i którzy pragnęli by unormowania relacji z Izraelem i Żydami, mają coraz mniej powodów, by wspierać punkt widzenia pana Bergmana.
  Będziemy teraz pompować balonik konfliktu? Musimy udowodnić, że naszej jest na górze? Że my jesteśmy silniejsi, panie Bergman?

 • doni72

  Oceniono 31 razy 13

  Ciekawe dlaczego TVN,ale rowniez TVP i w ogole zadne oficjalne medium w Polsce nigdy nie osmielily sie zaprosic np.Normana Filkensteina.Pan Filkenstein tez jest Zydem i ma wiele do powiedzenia,a to co mowi akurat nie pasuje nazisyjonistom i ma zakaz wjazdu do Izraela.Norman obnaza terror panstwa Izrael dnia dzisiejszego i rowniez naduzycia i zlodziejskie wyludzenia organizacji zydowskich.

 • ivergon

  Oceniono 44 razy 12

  Niemiecka agentura Bergman pracująca dla („Frankfurter Allgemeine Zeitung” czy „Sueddeutsche Zeitung”.) od wybielania Niemców z swoja 5 letnią mamusią germanofilką z partyzantki może sobie bredzić ile wlezie to, że Niemcy wymordowali Żydów to nie problem Polaków ani Polski, tylko Niemiaszków i Żydków.

 • radix10

  Oceniono 30 razy 12

  Pan Bergman postawił Polsce ultimatum...
  Nienawiść niektórych ludzi nie pozwala im dostrzec, jak się ośmieszają.

 • Oceniono 15 razy 11

  Ogladalem caly ten wywiad z Bergmanem i rzeczywiscie on caly czas kreci w sprawie swojej rodziny, polski dziennikarz zadawal mu kilka pytan na ktore on unikal odpowiedzi. Zignorowal pytanie na temat Zyda Rumkowskiego z Lodzi co kolaborowal z Niemcami

 • helwiusz

  Oceniono 21 razy 11

  Panie Bergman, II wojna światowa to nie tylko zagłada Żydów, nawet jeśli nauczono Pana na nią tak patrzeć. We wrześniu 1939 r Polska została najechana i podzielona między DWA mocarstwa. To z zachodu było antysemickie, ale to drugie wręcz przeciwnie - chętnie sięgało po lokalny żywioł żydowski celem budowania swego władztwa na zdobytych terenach. A było to władztwo brutalne - z polskich kresów wywieziono w głab Rosji setki tysięcy obywateli RP polskiego i ukraińskiego pochodzenia; mnogie tysiące tej wywózki nie przeżyło. I byli Żydzi - wedle zgodnych świadectw epoki wcale liczni - którzy jako funcjonariusze nowego reżymu do tej morderczej czystki etnicznej ręki przykładali. Nie chcę, uchowaj Boże, ogółu Żydów polskich obciążać infamią tej współpracy - ale jeśli pytamy, czy wśród Żydów znaleźli się w owym strasznym czasie prześladowcy swych sąsiadow, odpowiedź jest jednoznacznie twierdząca. "There were Jewish perpetrators as well' - te słowa premiera Morawieckiego są zgodne z prawda, panie Bergman, i premier nie musi ani Pana ani Pańskiego kraju za nic przepraszać.

 • Oceniono 35 razy 11

  Pare lat temu moja znajoma uzyla terminu "wstretni zydzi" ja bylem bardzo oburzony na to co powiedziala. Dzis zaczynam sie zastanawiac czy nie miala racji? Napewno nie wszyscy Zydzi sa tacy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX