Owsiak obawia się nowej ustawy, która może zablokować WOŚP. Minister zadowolony z krytyki

Jerzy Owsiak ostrzega przed nowelizacją ustawy o zbiórkach publicznych. Jego zdaniem może ona doprowadzić do zablokowania WOŚP i wielu innych kwest. Szef MSWiA ironicznie skomentował wpis szefa WOŚP.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma przedstawić nowelizację ustawy o zbiórkach publicznych. Chodzi o możliwość zablokowania konkretnych kwest, jak np. tej na Janusza Walusia, który w RPA zamordował Chrisa Haniego. Ministerstwo Joachima Brudzińskiego ma mieć możliwość blokady zbiórki z uwagi na "ważny interes państwa" lub "zasady współżycia społecznego". Organizacje apelują, by nie zmieniać prawa, a prawnicy wyjaśniają, że w sprawie Walusia to ministerstwo nie dopełniło swoich obowiązków - kwesta nie spełniała warunków i ktoś to przegapił.

Ministerstwo zablokuje WOŚP?

Głos w sprawie zabrał Jerzy Owsiak. We wpisie na Facebooku przytoczył pięć wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego na temat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które Owsiak nazywa "nieprawdziwymi oskarżeniami i bzdurami".

Na ten moment pan Jaki może sobie swobodnie bzdurzyć dalej, ale za chwilę, niestety, te bzdury mogą mieć konkretny i bardzo szalony wymiar, bo wg nowych, przygotowywanych przez władzę przepisów dotyczących zbiórek publicznych, szef resortu, chociażby na podstawie takich wątpliwości swojego kolegi, może w ogóle zakazać organizacji zbiórki, formułując podstawę złożoną ze słów, które przeczytaliście powyżej

- napisał Owsiak. Dodał, że nowe przepisy pokazują "ogromną niedbałość o szczegóły i są nastawione na budowanie niejasnych 'pól' do wszelkiego rodzaju interpretacji i podejmowania arbitralnych decyzji".

Szef WOŚP podkreślił, że tak daleko idącego prawa tłumaczyć jednym przykładem i chęcią powstrzymania działalności stowarzyszeń czy fundacji związanych z ideologią faszystowską. "Sektor pozarządowy w Polsce rozwija się świetnie i jego absolutna, bezdyskusyjna większość, powtarzam - absolutna większość wykonuje świetną robotę. Teraz z powodów czysto politycznych ktoś chce położyć na tym łapę. My wyrażamy absolutny sprzeciw wobec kolejnej ustawy, która powstaje 'za zamkniętymi drzwiami'" - podsumował.

Minister zadowolony z krytyki

Na wpis odpowiedział szef MSWiA Joachim Brudziński. Na Twitterze napisał:

Skoro dzisiaj MSWiA krytykują Owsiak i Międlar to znaczy, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku.

Na ulicach niemal wszyscy są oklejeni serduszkami. Czemu wspierają WOŚP? 'Człowiek tyle od życia dostaje, a inni tego nie mają'

Więcej o:
Komentarze (317)
Jerzy Owsiak obawia się ustawy o zbiórce publicznej
Zaloguj się
 • apw1964

  Oceniono 114 razy 100

  Min. Brudziński zestawiając Międlara z Owsiakiem dał mi w twarz. Pocieszam się tylko, że ten policzek odczują też miliony tych, którzy z entuzjazmem wrzucają pieniądze do puszek WOŚP.

 • 1pytanie

  Oceniono 80 razy 68

  WOŚP to jedna z nielicznych organizacji, która autentycznie pomaga ratować życie !
  Caritas i episkopat to..... ech.... lepiej już nie komentuję .

 • popijajac_piwo

  Oceniono 80 razy 68

  Jurek, nic się nie martw, najwyżej będziemy wpłacać na konta za granicą...

 • houq

  Oceniono 70 razy 66

  brudziński złodziej butów a kolega pieta włamywacz do aut czyli złodzieje dwa

 • kixx

  Oceniono 66 razy 60

  Podlosc ludzka nie zna granic
  i pomimo ze poglady polityczne Owsiaka nie do o konca moja bajka,to za jego dzialalnosc dla dzieci,chorych dalbym sie za niego pokroic
  ch wam w d panowie J i B

 • MACIEKR76

  Oceniono 54 razy 54

  Fantastycznie, że mamy dowcipnego ministra. Zapewne ójdzie w ślady swojego mistrza Pietrzaka i najgłośniej się będzie śmiał z własnych dowcipów.

 • tadjan

  Oceniono 58 razy 52

  bo wszelka pomoc obywatelska musi iść przez Caritas z którego kościół może sobie dokraść ile będzie potrzebował..... a WOŚP transparentny złodziejom do niczego jest potrzebny. Ot i cała prawda.

 • statystyczny_polak

  Oceniono 46 razy 44

  Jak nie WOSP to nic, bo nie ufam innym fundacjom, na pewno nie Caritas, ktora jest bardzo ale to baaardzo naciagana fundacja. Nie dosc, ze kazda parafia ma swoj wlasny caritas to gdy probowalem zajrzec w ich dane, to czesto po roku dzialanosci mieli "0" w bilansie, czyli cala kasa zebrana w danej parafi sie rozmywala. Nad caritasem nie ma kontroli, wiec lepiej nie marnowac swojej kasy na kosciol. Dobrze wiemy jak fundacje firmowane kosciolem sie koncza. Dla przypomnienia - w tym samym miejscuy gdzie zbierana kasa na ratowanie stoczni przez rydzyka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX