"Rujnowanie wizerunku Polski pod dyktando Kremla". Jest projekt zmian w ustawie o IPN

Po dyplomatycznej burzy, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN, powstał projekt zmian kontrowersyjnych zapisów. Przygotowała go PO, która liczy na współpracę z prezydentem. PiS odpowiada, że próby nowelizacji ustawy są przedwczesne.

Platforma Obywatelska złożyła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jednocześnie skierowała go do prezydenta Andrzeja Dudy w ramach konsultacji.

Szef partii Grzegorz Schetyna powiedział, że projekt doprecyzowuje zapisy ustawy o IPN, którą podpisał prezydent. Platforma proponuje wprowadzenie konkretnego zapisu, mówiącego o karaniu za używanie określenia "polskie obozy śmierci".

"Polityka historyczna pisana pod dyktando Kremla"

"Nie możemy pozwolić, żeby polska polityka historyczna była pisana pod dyktando Kremla. Rujnowanie wizerunku Polski wygląda na świadome działanie PiS. Polską racją stanu jest natychmiastowe powstrzymanie tej destrukcji. Po to składamy nasz projekt nowelizacji ustawy" - powiedział Schetyna.

 

Zmian w projekcie jest więcej. "Rozszerzamy katalog zbrodni, które zostały popełnione na ziemiach dawnych Kresów Wschodnich" - powiedział Schetyna. Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o tragiczne wydarzenia na Wołyniu, ale też między innymi o wywózki Polaków na Sybir.

Szef PO spotkał się we wtorek z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Ambasador mówił, że nowelizacja ustawy o IPN "tworzy antypolskie nastroje na Ukrainie". 

 

PiS nie będzie się spieszyć z nowelizacją ustawy o IPN

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek napisała na Twitterze, że "próby nowelizacji ustawy o IPN są przedwczesne". "Czekamy na orzeczenie TK w sprawie ustawy o IPN i potem przedstawimy ewentualne rozwiązania" - zaznaczyła.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS w wywiadzie dla "Sieci" tłumaczył niedawno, że jego partia "nie była przygotowana" na to, co wydarzyło się po znowelizowaniu ustawy. . "Zawiódł nas instynkt, który powinien nas ostrzec, że coś takiego może wybuchnąć" - mówił szef klubu PiS. Przyznał, że  "nikt nie pomyślał o tym, że dzień głosowania zbiega się z rocznicą wyzwolenia Auschwitz". 

Dyplomatyczna burza w związku z ustawą o IPN

Prezydent podpisał ustawę 6 lutego i jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówił Andrzej Duda, TK ma zbadać konstytucyjność  najważniejszego przepisu nowelizacji, który przewiduje kary grzywny lub więzienia za nieprawdziwe przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu współodpowiedzialności za niemieckie zbrodnie z czasów drugiej wojny światowej.

Ustawa przewiduje też odpowiedzialność karną za negowanie „zbrodni ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950”.

Ustawę bardzo mocno skrytykowały władze izraelskie i ukraińskie, a także amerykański Departament Stanu.

Więcej o:
Komentarze (173)
PO ma projekt zmian w ustawie o IPN
Zaloguj się
 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 26 razy 20

  Zakompleksiały Kaczyński w swojej nienawiści do ludzi jest całkowicie przewidywalny dla rzeczywistych wrogów i Polski, i UE. Dla Putina Jarek jest taką pacynką, jak Duda dla Jarka.

 • lottare21

  Oceniono 34 razy 20

  Martwa ustawa. Tego by żaden kabaret nie wymyślił. Tworzyć prawo i ogłaszać, że jest martwe zanim wejdzie w życie.

 • marc.pl

  Oceniono 40 razy 16

  Scenariusz demolowania międzynarodowej pozycji Polski pisany jest na Kremlu - niestety ale sondaże pokazują że większość Polaków to w pełni akceptuje. Prawie 50% poparcia dla PiS świadczy o tym że Polacy są albo bezmyślni albo głupcy.

 • zsm-5

  Oceniono 21 razy 15

  Pisie nieudaczniki dały ciała na wszystkich frontach. Świetna okazja do kopania troglodytów po tyłkach. Wprawdzie leżącego nie bije się, ale jest nadzieja, że opozycja jednak wykorzysta okazję...

 • arche556

  Oceniono 22 razy 12

  Nareszcie zostało nazwane i ogłoszone co robi PIS. To jest jawne działanie na rzecz Rosji. Macierewicz najpierw jako likwidator kontrwywiadu, sprzedał go Rosji (tłumaczenie raportu w ambasadzie Rosji), potem jako minister MON wprowadził agentów do PGZ i do MON. Działanie PIS skłócające nas z całym światem (oprócz Rosji i Węgier) czyż nie jest dobrą robotą dla Putina? Największym prezentem dla niego, nie byłoby wyprowadzenie Polski z UE? Czy do tego nie prowadzą działania PISu?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 10

  tylko że polscy antysemici, maja gdzieś wizerunek Polski na świecie, oni siedzą na swoim zadupiu i strasznie cieszą się że udało się PiSowi dopierdzielić Żydom...
  przecież w ich miasteczkach na Podkarpaciu, przed wojna czasem nawet większość mieszkańców stanowili Żydzi, no to ci się niby stało z ich domami, ziemia, warsztatami itd itp?

 • chi-neng

  Oceniono 11 razy 9

  Pytam po raz kolejny:

  Kto wpadl na ten chory pomysl?!
  Do czego i komu jest ta ustawa potrzebna?!
  Pytajcie JK, bo to on tworzy nowa historie Polski i II WS takze, jak widac!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX