Brytyjski dziennik o chciwych polskich kolaborantach i słowach Morawieckiego z Monachium

Słowa polskiego premiera o żydowskich sprawcach były haniebne. Bo zlikwidowały różnicę między ludźmi, którzy walcząc o życie wybierali między złem a złem, a tymi, którzy współpracowali z Niemcami napędzani mieszanką chciwości, żądzy krwi i antysemityzmu - ocenia brytyjski "The Guardian"

W ostatni weekend polski premier odpowiadał podczas konferencji w Monachium na pytanie dziennikarza o kary, jakie według znowelizowanej ustawy o IPN miałyby spotkać osoby mówiące np. o przypadkach wydawania Żydów w ręce Niemców. 

Mateusz Morawiecki stwierdził wówczas, że "oczywiście nie będzie to karane, jeżeli ktoś powie, że byli polscy sprawcy, tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, ukraińscy sprawcy, nie tylko niemieccy". Stwierdzenie "Jewish perpetrators" wywołało oburzenie władz Izraela. Morawiecki rozmawiał o nich z premierem Benjaminem Netanjahu, potępił je prezydent Izraela i organizacje żydowskie na świecie. Wypowiedź zauważyły wszystkie opiniotwórcze media na świecie. We wtorek redakcyjny komentarz zatytułowany "Polska nie może uciec od winy" zamieścił brytyjski "The Guardian".    

ZOBACZ TEŻ: Rząd próbuje ratować sytuację. "Intencją premiera nie było negowanie Holokaustu"

Morawiecki użył spychacza

"Kiedy znajdziesz się w dziurze, nie używaj spychacza" to użyteczna maksyma w dyplomacji - pisze na wstępie redakcja - dodając, że premier Polski zdecydowanie nie jest człowiekiem, który za nią podąża. 

"Wydaje się, że każdy problem można rozwiązać za pomocą wystarczająco potężnego spychacza. Jego partia Prawo i Sprawiedliwość uchwaliła już ustawę, która nakazuje karać osoby, sugerujące że "naród polski" był w jakikolwiek sposób odpowiedzialny za zabójstwo sześciu milionów Żydów - czytamy w tekście. 

Guardian przypomina sytuację z Monachium i ocenia, że odpowiedź na pytanie dziennikarza była haniebna. Bo wymazuje:

"moralnie istotną różnicę między tymi nielicznymi Żydami, którzy współpracowali z Niemcami, ponieważ musieli wybierać między złem a złem, a wieloma Polakami, Ukraińcami, Litwinami i innymi Europejczykami ze wschodu, którzy swobodnie kolaborowali, napędzani mieszanką chciwości, żądzy krwi i antysemityzmu".

"Tylko Polska reaguje tak newralgicznie"

Dalej, jak przekonuje dziennik, na obronę Morawieckiego można powiedzieć, że Polska nie była jedynym krajem, w którym Żydzi byli prześladowani przez swoich sąsiadów. Blisko trzy miliony Żydów zginęło tam, gdzie mieszkali czyli w krajach bałtyckich, na Białorusi czy Ukrainie.

Żaden z tych krajów nie rozliczył się właściwie ze swoją przeszłością, ale tylko Polska tak newralgicznie reaguje na przypominanie udziału jej obywateli w horrorze - czytamy

I przypomina, że to po części reakcja na godną podziwu pracę, jaką wykonało kilku polskich historyków w wykopywaniu własnej przeszłości i odkrywaniu, gdzie zostały pochowane ciała. Jak przypomina "Guardian" opublikowano szczegółowe analizy dotyczące mordu w Jedwabnem czy powojennego pogromu kieleckiego. Przytacza też tezę historyka Jan Grabowskiego, który twierdzi, że Polacy byli odpowiedzialni za śmierć co najmniej 200 tysięcy Żydów, których wydali w ręce Niemców.

To nie jest argument za wyjątkową deprawacją Polaków. Nie zwalnia to również Niemców z ich straszliwej odpowiedzialności. Ale Niemcy stanęli twarzą w twarz z tym, co zrobili - przypomina brytyjski dziennik

Dodając, że "w mrokach Hokolaustu skrywa się nie tożsamość ofiar, ale ich morderców". 

"Mając to wszystko na uwadze, ostatnie uwagi pana Morawieckiego sugerują, że są zarówno narody i ludzie, którzy nie mogą zmierzyć się z rzeczywistością za to ukrywają się w fantastycznym świecie, w którym nie zrobili nic złego" - kończy swój komentarz Guardian.

ZOBACZ TEŻ: Yad Vashem odpowiada na słowa Morawieckiego o "żydowskich sprawcach". Zdecydowanie

Więcej o:
Komentarze (324)
"The Guardian" o słowach Morawieckiego: Haniebne
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 70 razy 48

  TOTALNA jazda całego świata po PiSie , o to do czego doprowadziła jedna wypowiedz OBATELA Rycha o szmalcownikach , całą resztę dopełniła ustawa o IPN .

 • biesczad1

  Oceniono 50 razy 34

  Kolejny raz Pisowskie matoły wkładają kij w mrowisko, a potem się dziwią, że rykoszetem ten kij wali w ich skarlałe kręgosłupy!!!

 • ggchmiel

  Oceniono 46 razy 30

  Nie wdając się w to kto ma rację w tym sporze (to zależy nie od wiedzy ale od wrażliwości), na pewno trzeba ten kompromitujący spektakl szkodzący Polsce zakończyć. Prezes Wolski powinien jak najszybciej wydać polecenie mgr Przyłębskiej by uznała newralgiczne zapisy ustawy za niekonstytucyjne a jako wyrazy ubolewania nakazać p. Morawieckiemu wywalić głupiego Jakiego, który tę ustawę sprokurował z funkcji wiceministra (będzie to także z korzyścią dla fatalnej jakości stanowienia i praktyki prawa). Może zakończy to coraz idiotyczniejsze i bardziej Polskę pogrążające tłumaczenia co autor miał na myśli...

 • krynolinka

  Oceniono 55 razy 27

  "Mówienie czy pisanie, że Prezes Jarosław Kaczyński jest wściekły na Premiera Mateusza Morawieckiego to #totalnabzdura. Nie skłocicie nas bez względu na to do czego będziecie się posuwać."
  Czyli jest pięknie, świat nie zrozumiał angielskiego pana premiera, a ustawa o IPN jest również świetna ale nie będzie stosowana..

 • notremak

  Oceniono 41 razy 23

  Palanty z pissu na własne życzenie wypuściły dżina z butelki.
  Ale wolskiej hołocie to się podobna, więc parę głosów więcej będzie...

 • tomtg123

  Oceniono 26 razy 22

  PiS osiągnął cele w 100% przeciwne od założeń. Zapaskudzili wizerunek Polski na świecie, nie wizerunek sprzed 70 lat, tylko obecny. Jak oni chcą karać za szkodzenie wizerunkowi Polski, to sami siebie powinni zamknąć w więzieniu na te "ustawowe" 3 lata.

 • justas32

  Oceniono 26 razy 20

  PIS zniszczył dobre imię Polski, jakie nasz kraj wyrobił sobie pod rządami PO. Tragedia ...

 • jxl82

  Oceniono 31 razy 19

  Nie udałeś się Jarkowi, Mateuszku. Becia zaciera ręce i zakłada triumfalną Broszkę. Przez ostatnie dwa tygodnie Polcy i Polaki...

 • kmwsm

  Oceniono 28 razy 18

  PiS wdepnal na mine z gowna, ktora sam podlozyl. U mnie w Kanadzie tez smierdzi i to jeszcze jak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX