Brudziński zgłasza kandydatów do Krajowego Biura Wyborczego. Wśród nich Szrot z kampanii Dudy

Szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej troje kandydatów na stanowisko Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Szef PKW ma wobec tych kandydatur jednak spore wątpliwości

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, kandydatów na stanowisko Szefa Krajowego Biura Wyborczego zgłasza przewodniczącemu PKW szef MSWiA. Do zadań KBW należy m.in. organizacja i przeprowadzaniem wyborów oraz referendów od strony administracyjnej, finansowej i technicznej. 

Kandydaci przedstawieni przez ministra Joachima Brudzińskiego Wojciechowi Hermelińskiemu, to: Magdalena Pietrzak - urzędnik, wieloletnia sekretarz Powiatu Łowickiego, miasta Zduńska Wola i gminy Skierniewice, Mirosław Sanek - obecnie zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, wcześniej Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej i Paweł Szrot - urzędnik, obecnie wiceszef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w przeszłości legislator Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Użytkownicy Twittera szybko przypomnieli, że Paweł Szrot był również sekretarzem sztabu kampanii Andrzeja Dudy przed wyborami prezydenckimi w 2015 r. Brudziński chwalił wówczas Szrota, nazywając go "Tytanem".

Jak podkreślono w komunikacie MSWiA, wszyscy kandydaci nie są członkami partii politycznych. a każdy z nich posiada wykształcenie prawnicze. Resort zapewnia, że wskazane osoby posiadają niezbędne doświadczenie zawodowe.

"Wszyscy kandydaci uzyskali pozytywne opinie Szefa Kancelarii Sejmu, Szefa Kancelarii Senatu i Szefa Kancelarii Prezydenta RP" - informuje MSWiA.

Hermeliński: To kandydaci partyjni

Na kandydatów wysuniętych przez Brudzińskiego zareagował przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

- Niestety spodziewałem się tego, że będą to kandydaci związani z obecną władzą. Nie neguję osiągnięć zawodowych kandydatów, ale pierwszy ogląd wskazuje,że są to kandydaci partyjni - komentował Hermeliński.

Jak dodał, "dokumenty, jakie przedstawiono w związku z kandydatami na Szefa KBW są dosyć szczupłe". - Nie mogę wykluczyć, że te kandydatury zostaną w pierwszym rzucie odrzucone - zapowiedział szef PKW.

Nowelizacja kodeksu wyborczego

Podpisana w styczniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja kodeksu zmieniła m.in. sposób wyboru szefa Krajowego Biura Wyborczego. Zgodnie z tą poprawką szef MSWiA będzie mógł dwukrotnie, a nie raz - jak pierwotnie zakładano - przedstawić trzech różnych kandydatów, spośród których Państwowa Komisja Wyborcza ma wybrać szefa KBW.

Gdy żadna z tych kandydatur nie uzyska poparcia PKW, Joachim Brudziński sam będzie mógł wybrać szefa Krajowego Biura Wyborczego na 7-letnią kadencję. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

- Boję się, że MSWiA nie znajdzie takich kandydatów, którzy podejmą się i będą w stanie doprowadzić do bezpiecznych i bezproblemowych wyborów, które są w zasadzie za kilka miesięcy - ostrzegał jeszcze w grudniu Wojciech Hermeliński.

- To nie będzie tylko szef Krajowego Biura Wyborczego, to będą również osoby, które przyjdą, zastąpią dotychczasowych dyrektorów, część pracowników. To niedopuszczalne, żeby na tak krótki czas przed wyborami wprowadzać nową ekipę - wskazywał szef PKW.

Zofia Romaszewska: Prezydent nie mógł nie podpisać ustawy o IPN, ale trzeba ją naprawić

Więcej o:
Komentarze (42)
Szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego
Zaloguj się
 • sprawazlewa

  Oceniono 26 razy 26

  Stalin- wielki guru PiS: "Nieważne jak ludzie głosują, ważne kto liczy głosy"

 • krynolinka

  Oceniono 30 razy 26

  No przecież o to chodziło. A pan sędzia Hermeliński niech nie odgrywa pierwszego naiwnego. Łaził na konsultacje do Dudusia i udawał, że być może będą zmiany w ustawie o kodeksie wyborczym. I gucio z tego wyszło. Dudusie podpisały a teraz wybiorą Dudusie komisarzy wyborczych. Idźta władzo dalej i uwolnijcie naród od obowiązku głosowania. Sami się powybierajcie. Tylko jeszcze drobna uwaga, sami też się utrzymujcie. No !

 • jxl82

  Oceniono 22 razy 22

  Nie ważne kto głosuje, ważne że PIS liczy głosy.

 • tomtg123

  Oceniono 19 razy 19

  jak za czasów PZPR

 • niko8472

  Oceniono 16 razy 16

  Trudno mi uwierzyc ze dozyje czasow w ktorych bandyta kolejowy bedzie decydowal o tym kto w Polsce bedzie prawidlowosc wyborow kontrolowal...

 • 34 bezel

  Oceniono 16 razy 16

  Zmieniona ustawa o wyborach, która dopuszcza mazanie po kartce wyborczej i krześlenie przy nazwiskach wielu kandydatów, to zwykłe oszustwo wyborcze.

 • pan.szklanka

  Oceniono 14 razy 14

  Nie ma co zagłębiać się w życiorysy kandydatów. Samo wskazanie przez Brudzińskiego dyskwalifikuje.

 • chi-neng

  Oceniono 13 razy 13

  Zapisienie totalne!

 • MACIEKR76

  Oceniono 12 razy 12

  Jerzy Urban też był bezpartyjny. PiS i towarzystwo to jeden wielki szrot (z małej litery)!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX