"Polacy skorzystali na Holokauście". Prof. Grabowski we "Wprost" o cierpieniu Żydów

Szambo wybiło i się rozlało. Ustawa o IPN ma na celu utrudnienie badań i dyskusji nad ciemnymi stronami polskiej historii - mówi w rozmowie z "Wprost" historyk prof. Jan Grabowski.

- Polska stała się synonimem brunatnych sił, które podbijają wschodnią Europę. Niedawno rozmawiałem z grupą żydowskich emerytów, którzy mieli jechać do Polski na wycieczkę. Masowo anulują rezerwacje, bo się boją - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" prof. Jan Grabowski, historyk, współzałożyciel i członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, wykładający historię na uniwersytecie w Ottawie. 

ZOBACZ TAKŻE: Mateusz Morawiecki w ogniu krytyki. Głos zabrał prezydent Izraela. "To nowe dno">>>

Grabowski odniósł tym samym do zamieszania, które powstało wokół ustawy o IPN. Historyk stwierdził, że "szambo wybiło i się rozlało". - Polska historia nikogo na świecie specjalnie nie obchodzi. Wyjątkiem jest Zagłada. Przekaz, jaki właśnie poszedł w świat, jest taki, że mamy coś w tej dziedzinie do ukrycia - ocenia historyk. Dodał, że jego zdaniem ustawa o IPN ma na celu "utrudnienie badań i dyskusji nad ciemnymi stronami polskiej historii".

Historyk podkreślił w wywiadzie, że Polacy często w nieuczciwy sposób przejmowali pożydowskie kamienice, kradli i sprzedawali przedmioty ukradzione z żydowskich majątków. - Gdy dzisiaj słyszę, że Polacy nie mieli nic wspólnego z Holokaustem, to jako historyk biorę się za głowę. Bo choćby przez ten masowy rabunek skorzystali na Holokauście".  (...) Dla wielu Polaków Żydzi nie byli współobywatelami, nie miano więc żadnych skrupułów moralnych. Słychać było opinie: "co Hitler zrobił złego, to zrobił, ale przynajmniej dobre to, że Polaków od Żydów uwolnił" - komentuje Grabowski.

MSZ Izraela o zbrodniach Polaków

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w niedzielę opublikowało na swoim profilu na Facebooku link do tekstu o jednej z książek prof. Jana Grabowskiego zatytułowanej  "Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945". Z badań Grabowskiego wynika, że w wyniku pośrednich i bezpośrednich działań Polaków w czasie II wojny światowej zginęło 200 tys. Żydów.

"Dowody na to, że wielu Polaków pomagało nazistom i popełniało haniebne zbrodnie przeciwko Żydom podczas II wojny światowej, są przytłaczające. Wszelkie próby wymazania tej części Holocaustu muszą być zwalczane przez wszystkich, którzy cenią prawdę i dążenie do tego, aby zbrodnie tamtych czasów nigdy się nie powtórzyły" - napisało izraelskie MSZ.

Ustawa o IPN. Założenia

Nowelizacja przewiduje, że "każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech".

Taka sama kara ma grozić za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Więcej o:
Komentarze (516)
Ustawa o IPN. Prof. Jan Grabowski: Polacy skorzystali na Holokauście
Zaloguj się
 • elzbietttta

  Oceniono 93 razy 51

  Zapraszam na wschód Polski, tu były miasteczka w ok. 90% zamieszkane przez Żydów. Jak myślicie szambowicze, kto przejął ich domy i cały dobytek po wojnie? Kto utwardzal chodniki przy pomocy macew z pobliskiego kirkutu? Kto z synagogi zrobił magazyn pasz? Kto do dziś opluwa byłego właściciela domu, w którym mieszka?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 44 razy 26

  stwierdzenie: "co Hitler zrobił złego, to zrobił, ale przynajmniej dobre to, że Polaków od Żydów uwolnił", sam slyszalem je wielokrotnie i to z ust "prawdziwych katolików", którzy codziennie latali leżeć krzyżem w kościele. Polska w swojej masie a zwłaszcza, polska prowincjonalna, podkarpacka to bastion zoologicznego antysemityzmu i to bez obecności Żydów... A głupie dowcipy o "Żydkach i o gazie", stwierdzenia "nie żydz" albo ale z "ciebie żyd" ... są na porządku dziennym i nikogo absolutnie nie oburzają... etc etc etc

 • polakadam

  Oceniono 37 razy 19

  Pisiaki chciały bronić dobrego imienia poprzez ustawowe regulacje o czym wolno mówić a o czym nie. Pokrętna jest logika takiego rozwiązania.
  Tymczasem doprowadzili do tego że cały świat mówi teraz o polskim antysemityzmie.

 • sailor2016

  Oceniono 38 razy 16

  Podczas II wojny światowej Niemcy wymordowali od 2,6 do 3,3 miliona Polaków żydowskiego pochodzenia. czy szacunkowo licząc około miliona rodzin, które miały swoje domy, sklepy i inny majątek. Ktoś ten majątek zagrabił. Przecież żyją jeszcze niektórzy ludzie, którzy uwłaszczyli się na holokauście, żyją ich potomkowie. To czemu my się dziwimy, że w Polsce panują takie, a nie inne nastroje. PiSS tylko wyciągną trupa z szafy dla swoich partykularnych interesików. Tylko, ze chyba nie przewidzieli ci geniusze jakie będą konsekwencje.

 • feurig59

  Oceniono 55 razy 15

  150 - 250 tysięcy żydów maja na sumieniu Polacy w latach 42-45. Bezbronnych zaszczutych mężczyzn, kobiety i dzieci.
  Nie zmieni tego żaden skowyt, żadna ustawa, żadna relatywizacja ani instryumentalizacja "Sprawiedliwych", żadne wybielenie, ani zamiatanie pod dywan.
  Pomocna będzie wyłącznie rzetelna praca nad tym tematem, odkrywanie szczegółowej prawdy, konfrontowanie się z tym tematem, podobnie jak z antysemityzmem i pogromami po 45 roku. Dzieje się dokładnie przeciwnie, więc choroba duchowa Polaków będzie trwała, podobnie jak niechęć do nas podkreślających wyłącznie swoje jasne strony, reagujących histerycznie na każde przypomnienie dokonanych tu zbrodni, gwałtu, rabunku, a później bezczeszczeniu grobów w poszukiwaniu kosztowności.
  Głos prof. Grabowskiego to niestety wołanie na pustyni, ale dobrze, że są ludzie w Polsce którzy dają świadectwo prawdy. Dziękuje im za to.

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 4 razy 4

  "Polska historia nikogo na świecie specjalnie nie obchodzi. Wyjątkiem jest Zagłada..." I dlatego tym głośniej trzeba mówić prawdę, aby nie robiono z Polaków autorów Holokaustu - co w świecie bazującym na ikonach i skrótach zdarza się nagminnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX